Článek
Důvodů, proč se z chladničky nese nevábná vůně, může být několik. Buď zde skladujeme příliš aromatické potraviny, nebo se uvnitř něco kazí. V prvním případě pomůže uzavřít třeba sýry, ryby či zeleninu do plastových boxů s víčky. Ve druhém je třeba zkažené potraviny odstranit. Ale existují i případy, kdy chladnička páchne „sama od sebe“. I na to existuje lék.
1. Jednou za měsíc octem
Odborníci doporučují chladničku – i když máme samoodmrazovací přístroj – umýt jednou za měsíc zevnitř buď roztokem sava, nebo vodou s octem. Vysoká vlhkost uvnitř je ideální k šíření bakterií a plísní. Vhodná je i voda s přídavkem jedlé sody, která změkčí vodu a má alkalické vlastnosti, čímž odstraní nečistoty.
2. Hrnec s vroucí vodou
Při odmrazování není nutné čekat, až led po několika hodinách odtaje sám. Jde to rychleji. Názory na použití fénu nebo třeba hrnce s vroucí vodou sice nejsou u jednotlivých výrobců stejné, zkusit to ale můžeme. Lepší než fén, který může být ve spojení s vodou nebezpečný, je dát do mrazáku hrnec s vroucí vodou. Vzhledem k tomu, že vnitřek bývá z plastu, raději ho postavíme na dřevěné prkénko. A zavřeme dvířka chladničky.
3. Potraviny zabalte do novin
Při mytí jak lednice, tak mrazáku je třeba vyndat všechny potraviny. Pokud je budeme přesouvat z jedné police na druhou, nejenže si tím moc práce neušetříme, ale ještě hrozí, že jídlo kontaminujeme čisticími prostředky. Zmrazené věci pak zabalíme do novin a položíme těsně vedle sebe, zpomalíme tak jejich rozmrazování.
4. Citron proti zápachu
Pokud i po vyčištění lednice bojujeme se zápachem, doporučuje se dát dovnitř několik plátků citronů nebo misku či skleničku s octem nebo jedlou sodou.
Firmy nabízejí různé pohlcovače pachů. Jejich cena i trvanlivost se liší – jedny přijdou na 50 korun, jiné na tisícovku. Některé mají tekutou podobu, jindy je uvnitř granulát nebo filtr pracující na principu aktivního uhlíku. Zde je asi třeba jít cestou pokusu a omylu. Nejnáchylnější na „natahování“ pachů jsou mléčné výrobky. Proto je nikdy neskladujeme třeba vedle ryb a vždy je máme uzavřené v obalech.
5. Správná teplota
Namrzání lednice a tvoření bakterií omezíme i tím, že do chladničky nedáváme teplé jídlo. Může to nejen narušit teplotu, ale také způsobit nárůst množství bakterií v potravinách, které již v chladničce jsou. Množení bakterií zabráníme, když bude teplota v lednici mezi nulou až pěti stupni.
6. Správné skladování
Pořádek a čistotu v chladničce lépe udržíme, jestliže zachováme několik principů správného skladování: Uvařená a hotová jídla se skladují na horní polici lednice, pak následují ryby, maso a třeba mleté drůbeží maso patří až dolů. Naopak ovoce, saláty a zelenina se mají skladovat v nejteplejší části lednice, tedy nejlépe v zásobnících zcela dole. Vždy skladujeme odděleně syrové a vařené potraviny, zmenší se tak riziko kontaminace. Umisťujte vařené jídlo na horní polici a syrové potraviny na spodní.
A rada na závěr, která se nám hodí nejen kvůli jednodušší péči o chladničku: Do lednice chodíme co nejméně!