Při zařizování studentského podnájmu nebo na chalupu se bude hodit kuchyňská linka, která zahraje hodně muziky za málo peněz. Zajímalo nás, zda na to postačí deset tisíc.
Článek
Náklady na vybavení kuchyně jsou většinou při zařizování bytu zásadní a mnohdy musíte počítat s cenou kolem sto tisíc.
Ovšem jsou životní situace, kdy je i deset tisíc moc – dá se v takovém případě pořídit nová kuchyňská linka? Vypadá to, že dá, a některé dokonce vůbec nevypadají špatně.
Levné kuchyňské linky
Na trhu jsme objevili sektorové kuchyňské linky, na které vám postačí deset tisíc – i když vás čekají ještě náklady na nákup dřezu, digestoře a samozřejmě spotřebičů. Linky jsou seřazené podle ceny.
Na co pozor u levných kuchyní?
Jak vidíte, dají se na trhu základní sestavy menších rozměrů pořídit do deseti tisíc. Ovšem vždy byste měli vzít k ruce tužku a k ceně si připočíst i dodatečné náklady – na montáž, pokud ji nezvládnete sami, na dřez, digestoř a nezřídka i pracovní plochu.
Podívejte se i na kvalitu kování a pojezdů, protože to určuje, jak dobře se bude nábytek používat. Když se dopočtete výsledné částky, vyplatí se vrátit k nabídce obchodů a zvážit, zda byste neměli koupit rovnou dražší linku, která už všechny tyto náležitosti má.
Při nákupu takto levných linek musíte také počítat s tím, že jde o sektorový nábytek, tedy rozhodně nezohlední specifika zrovna vašeho prostoru.
„Poměrně často se setkáváme s poptávkou na kuchyň, která by měla být ,levná a praktická´, neboť je určena do bytu k pronájmu nebo studentského bytu. Vtip je ale v tom, že právě kuchyně, o které nebude nikdo moc pečovat a lze předpokládat až nešetrné zacházení, by měly být kvalitní, z trvanlivých a odolných materiálů a povrchů. Taková – při délce 2,4 metru, s návrhem, výrobou a montáží – přijde na cenu do třiceti tisíc,“ říká Iva Pavlousková z Datartu.
Z čeho jsou?
Pokud budete vybírat linku, je dobré vědět, co znamenají některé zkratky, označující materiály, z nichž jsou vyrobené.
Nejčastěji používaným je LTD – tedy laminovaná dřevotříska. Používá se hlavně na korpusy nábytku. Všechny plochy a hrany jsou pak laminovány vrstvou melaminu, tedy pryskyřice a dekoračního papíru – vše se zalisuje.
„Dojmem masivu působí dřevotříska polepená dýhou. Dýha vypadá hezky, ale navíc chrání před chemikáliemi a poškozením. Dalším materiálem je MDF – tedy středně tvrdá dřevovláknitá deska. Vyrábí se bez použití lepidel a má také přírodní dřevěný vzhled. Protože jde o materiál velmi kompaktní, umožňuje například tvarovat dvířka, což u DTD a LTD není možné, tam jsou dvířka vždy rovná,“ vysvětluje Mgr. Ivo Vozník z firmy Interion.
Hledíte při výběru nábytku hlavně na cenu? Napište nám!