Článek
Dny se pomalu krátí a brzy skončí i babí léto – osvěžující ovocné limonády už asi neoceníte, a tak nastává čajový čas! Podzimní nápoje na zahřátí jsou ideální především pro chladná rána a jejich příjemnou vůni oceníte po celý den. Čaj rozhodně nemusíte brát jen jako „něco pro zahřátí“. S jeho pitím se pojí množství obyčejů a rituálů, a pokud věnujete přípravě a konzumaci tohoto tradičního nápoje trochu času a vytvoříte si doma správnou atmosféru, uvidíte, že najednou se z „obyčejné horké tekutiny“ stane krásný zvyk, který si se svými blízkými zamilujete. Z jakých můžete vybírat?
Deset čajových tipů
- Earl Grey - klasický černý čaj ochucený bergamotem je stálicí mezi znalci i čajovými amatéry – má totiž vynikající chuť a mimořádnou povzbuzující schopnost.
- Černý čaj s karamelem - skvělá varianta pro podzimní měsíce – kousky karamelu navodí zvláště mlsounům příjemné pocity a zaženou chuť na čokoládu.
- Čaj masala (masala chai) - pikantní čaj se směsí koření původem z Indie se podává s mlékem a prohřeje opravdu dokonale.
- Africké rooibosy - tito příjemní večerní společníci neobsahují tein a v obchodech je najdete v mnoha příchutích – k podzimu se skvěle hodí ta s rakytníkem.
- Bylinná směs proti chřipce - pomůže vám porazit příznaky nachlazení. Mezi mnoha existujícími variantami si jistě najdete tu svoji.
- Kopřivový čaj - pomůže pročistit organismus, má dobré účinky při onemocnění močových cest, jelikož kopřivy podporují prokrvení a dovedou odstranit bakterie a plísně.
- Zelený jasmínový čaj - jeho překrásná vůně navodí atmosféru pohody a příjemná chuť jasmínu potěší znalce i ty, kteří čaj pijí jen občas.
- Zelený čaj matcha - nabídne zvláštní chuť a energizující účinky a ocení jej i milovníci kávy: silné dávkování může kávu nahradit a oživit tak alespoň dočasně pitný režim.
- Ovocný čaj - jestli si chcete opravdu pochutnat, zkuste domácí pečený čaj připravený z pravého ovoce.
Ráno vsaďte na spolehlivost
Večer si můžete dovolit usrkávat čaj z elegantního porcelánu či milé keramiky, ale ráno na takové radosti asi čas nebude. Ani tak se ovšem nemusíte vzdávat dobrého čaje, který vás patřičně probudí a nakopne. Jen se přizpůsobte situaci, vyměňte křehké nádobí za praktické a vezměte si svůj nápoj s sebou do práce!
„Na cesty vyžadujeme řešení odolnější a také praktičtější, nejlépe termosku a do města termohrnek – ten je ideální do auta nebo do MHD. Využívají k izolaci vakuum, které udrží nápoj dlouho horký nebo studený. Nezbytností je dokonale těsnící uzávěr – nikdo přece nechce, aby se mu čaj cestou vylil. Důležité je také jednoduché otevření, snadné mytí i možnost pít z kterékoliv strany,“ vysvětluje Jiří Klimsa, produktový manažer značky Tefal.
Aby nápoj dlouho hřál...
Horký čaj stále po ruce
Přípravě věnujte pozornost
Při přípravě čajového nápoje myslete na to, že každý druh vyžaduje jinou dobu louhování. U černých čajů to bývá tři až pět minut, u zelených jedna až čtyři minuty. Bylinkové čaje jsou úplně specifické a potřebují máčet mnohem delší dobu – přibližně čtvrthodinku. Rozhodující je i teplota vody. „Každý čaj si zaslouží jinou teplotu. Univerzální rada: čím je čaj světlejší, tím více chladíme vodu. Není až tak zásadní, jestli si ho připravujeme v konvičce, nebo jenom v hrnku, nebo zvolíme jakoukoli jinou nádobu,“ říká čajový mistr Jaromír Horák, ředitel a lektor Čajové školy na Kampě.
Moderní péče nápojům svědčí
Na jaký čaj míváte na podzim chuť vy?