Článek
Pokud nechcete běžet hned do lékárny a pomoci sobě nebo vašemu dítěti lékem, zkusit můžete babské rady. Čerpají ze zkušeností našich předků, kdy největším účinným prostředkem byly byliny, zelenina či ovoce.
„Velkým pomocníkem při léčení nachlazení je například šťáva z čerstvého celeru, která obsahuje éterické dezinfekční látky, ale i velké množství vitaminů a minerálů, které posilují imunitu,“ uvádí MUDr. Zbyněk Mlčoch. „Z bylin zase výborně fungují na kašel jitrocel, tymián či mateřídouška,“ doplňuje ho PharmDr. Tomáš Arndt. Proto jsme pro vás vybrali tipy, na které se dá spolehnout. Jaké to jsou?
Na kašel
Bylinkový čaj
Tento čaj je vhodný i pro děti, má příjemnou chuť a usnadňuje odkašlávání. Smíchejte hrst květů lípy, hrst listů jitrocele, hrst květů černého bezu, hrst drcených sušených šípků (vše zakoupíte v bylinkářství, na internetu nebo v lékárnách). Smíchejte dohromady a dvě lžíce směsi zalijte litrem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Po mírném vychladnutí sceďte, výluh oslaďte dvěma lžícemi medu a můžete začít popíjet.
Cibulový čaj
Když se řekne cibulový čaj, mnohým se vybaví hrůzné zážitky z dětství, jenže on opravdu funguje! Dvě oloupané cibule pokrájejte, zalijte půllitrem vody a přiveďte k varu. Na mírném plamenu vařte zhruba 15 minut. Sceďte a doslaďte medem. Zjemnit vývar můžete trochou mléka nebo lžičkou másla. Další varianta „čaje“ je bez mléka či másla, zato se skořicí, hřebíčkem, zázvorem, které přidejte do vaření. Dochutit ho na závěr můžete ještě citronem. Měli byste jej užívat dva až třikrát denně, uleví vašemu dýchání, zlepší odkašlávání.
Ořechový vývar
Dobrý je na dráždivý suchý kašel. Vyloupejte 12 vlašských ořechů, namočte je do půl litru vody, nechte louhovat 4 hodiny, potom je 30 minut vařte a dolévejte, abyste měli pořád půl litru vývaru. Pijte opět slazené medem. Po dvou dnech byste měli začít odkašlávat.
Na rýmu
Místo kapek cibule
Osvědčeným domácím lékem je obyčejná cibule. Talíř s čerstvě nakrájenou cibulí postavte poblíž postele. Éterické oleje pročistí nos a působí dezinfekčně na sliznici. Užívat ji můžete ale i coby šťávu: cibuli pokrájejte, promíchejte se lžící medu a nechte stát. Vylouhovanou šťávu polykejte po lžičkách, případně si ji dejte do vlažného čaje.
Solná sprcha
Tři lžíce soli zalijte zhruba 4 dcl vlažné vody, zamíchejte a nalijte do mističky. Do ní ponořte svůj nos, zacpěte si jednu nosní dírku, druhou natáhněte solný roztok. Totéž opakujte na druhou dírku. Slaná voda vám skvěle uvolní hlen nahromaděný v nosních dutinách.
Uvařte si vývar
Šálek horkého kuřecího vývaru je posilující pro vaši imunitu a stoupající pára krásně uvolní ucpaný nos. Dejte mu tedy trochu času a dopřejte si kvalitu. (Recept na babiččin vývar)
Na nachlazení
Medvědí mléko
Tenhle tip je vzhledem k obsahu alkoholu pouze pro dospělé. Funguje při počátečních příznacích nachlazení, pak už je alkohol nevhodným společníkem. Ohřejte 200 ml mléka, přidejte panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer.
Zázvorový čaj s citronem
Příprava zázvorového čaje je jednoduchá. Stačí zalit pár plátků oloupaného zázvoru horkou (asi 90°C) vodou nebo můžete lisovat šťávu z něj. Po chvíli, když čaj zchladne, aby se dal pít, ho doplňte citronem a medem a zvolna popíjejte.
Křen s medem
Čerstvý kořen křenu najemno nastrouhejte a smíchejte s přibližně stejným množstvím medu. Směs důkladně promíchejte a dávkujte po lžičkách během dne (3 až 5×) podle toho, jak vám je. V nižších dávkách pak i preventivně pro posílení imunity. Křen i med mají vysoký obsah vitaminů i minerálů, dezinfekční a antibiotické účinky.
Vitaminová exploze
Půlku sáčku kysaného zelí (anebo si připravte domácí kysané zelí) zakapejte olivovým olejem, přidejte najemno nakrájené dva kusy jarní cibulky, jednu červenou papriku nebo kapii, lisované dva stroužky česneku, promíchejte a nechte odstát tak hodinu dvě. Přidat můžete k jídlu nebo sníst samostatně jako salát. Dostane vás zase do kondice!
Tyto zdánlivě lehké nemoci ale nepodceňujte! Jak třeba poznáte, že nejde o nachlazení, ale nastupující zápal plic a co je nejlepší dělat, když vás skolí chřipka?