Hlavní obsah
ZEPATIER 50 mg / 100 mg potahované tablety
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
- Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
- Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
Co naleznete v této příbalové informaci
- Co je přípravek Zepatier a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Zepatier užívat
- Jak se přípravek Zepatier užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak přípravek Zepatier uchovávat
- Obsah balení a další informace
1. CO JE PŘÍPRAVEK ZEPATIER A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Co je přípravek Zepatier
Přípravek Zepatier je protivirový lék, který obsahuje léčivé látky elbasvir a grazoprevir.
K čemu se přípravek Zepatier používá
Přípravek ZEPATIER se používá k léčení dlouhotrvající infekce virem hepatitidy (zánětu jater) C u dospělých a dětí ve věku 12 let a starších s tělesnou hmotností nejméně 30 kilogramů.
Jak přípravek Zepatier funguje
Virus hepatitidy C infikuje játra. Léčivé látky v přípravku spolu působí tak, že blokují dvě různé bílkoviny, které virus hepatitidy C potřebuje ke svému růstu a reprodukci (rozmnožování). To umožňuje, aby infekce byla trvale odstraněna z těla.
Přípravek Zepatier se někdy užívá s dalším lékem, ribavirinem.
Je velmi důležité, abyste si rovněž přečetl(a) příbalové informace o dalších lécích, které budete užívat spolu s přípravkem Zepatier. Máte-li ke svým lékům nějaké otázky, zeptejte se prosím svého lékaře nebo lékárníka.
2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK ZEPATIER UŽÍVAT
Neužívejte přípravek Zepatier, jestliže:
- jste alergický(á) na elbasvir nebo grazoprevir nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6)
- máte jisté středně těžké nebo těžké problémy s játry
- rifampicin, obvykle podávaný k léčbě tuberkulózy
- inhibitory HIV proteázy, jako je atazanavir, darunavir, lopinavir, sachinavir nebo tipranavir
- efavirenz nebo etravirin k léčbě HIV
- elvitegravir / kobicistat / emtricitabin / tenofovir-disoproxyl-fumarát nebo elvitegravir / kobicistat / emtricitabin / tenofovir-alafenamid k léčbě HIV
- cyklosporin zabraňující odmítnutí transplantátu nebo k léčbě těžkých zánětlivých onemocnění očí, ledvin, kloubů nebo kůže
- bosentan k léčbě plicní arteriální hypertenze
- karbamazepin nebo fenytoin, používané hlavně k léčbě epilepsie a záchvatů křečí
- modafinil pomáhající lidem, kteří mají problémy s nadměrnou spavostí
- třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum, rostlinný přípravek) k léčbě depresí nebo jiných problémů.
- užíváte některý z následujících léků:
Pokud přípravek Zepatier užíváte s ribavirinem, zcela určitě si přečtěte bod "Neužívejte" příbalové informace k ribavirinu. Pokud si nejste jisti nějakou informací v příbalové informaci, obraťte se prosím na svého lékaře nebo lékárníka.
Upozornění a opatření
Před užitím přípravku Zepatier se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud:
- jste nyní nebo jste v minulosti byl(a) infikován(a) virem hepatitidy B, protože Vás pak možná bude Váš lékař chtít pečlivěji sledovat.
- jste kdykoli v minulosti užíval(a) nějaký lék k léčbě hepatitidy C
- máte jakékoli další problémy s játry, než je hepatitida C
- Vám byla transplantována játra
- máte cukrovku. Po zahájení léčby přípravkem Zepatier u vás možná bude nutné pečlivější monitorování hladiny glukózy v krvi anebo změna léčby cukrovky. U některých diabetiků došlo po zahájení léčby léčivými přípravky, jako je přípravek Zepatier, ke snížení hladiny cukru v krvi (hypoglykemii).
- trpíte jakoukoli jinou chorobou.
Krevní testy
Před zahájením léčby přípravkem Zepatier během ní a po ní bude Váš lékař provádět krevní testy. To proto, aby mohl lékař:
- rozhodnout, zda můžete přípravek Zepatier užívat a jak dlouho
- rozhodnout, které další léky máte s přípravkem Zepatier užívat a jak dlouho
- kontrolovat nežádoucí účinky
- kontrolovat, zda léčba zabrala a zda jste se hepatitidy C zbavil(a)
- zkontrolovat činnost Vašich jater - svého lékaře ihned informujte, pokud se u Vás objeví některá z následujících známek problémů s játry: ztráta chuti k jídlu; pocit nevolnosti nebo nevolnost; pocit únavy nebo slabosti; zežloutnutí kůže nebo bělma očí; změny barvy stolice. Pokud se u Vás některý z těchto příznaků objeví, může Váš lékař požadovat provedení krevních testů za účelem kontroly funkce jater.
Děti
Přípravek ZEPATIER není určen k použití u dětí mladších 12 let.
Další léčivé přípravky a přípravek Zepatier
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. To se týká i rostlinných přípravků a léků bez lékařského předpisu. Připravte si seznam svých léků a svému lékaři a lékárníkovi jej ukažte, pokud dostanete nový lék.
Existují určité léky, které nesmíte s přípravkem ZEPATIER užívat. Viz seznam v části "Neužívejte přípravek ZEPATIER, jestliže užíváte některý z následujících léků".
Informujte svého lékaře nebo lékárníka pokud užíváte některý z následujících léků:
- perorálně (ústy) podávaný ketokonazol k léčbě plísňových infekcí
- takrolimus zabraňující odmítnutí transplantátu
- dabigatran zabraňující srážení krve
- rosuvastatin, atorvastatin, fluvastatin, simvastatin nebo lovastatin ke snížení cholesterolu v krvi.
- sunitinib k léčbě určitých druhů rakoviny
- warfarin a jiné podobné léky zvané antagonisté vitaminu K používané k ředění krve. Váš lékař Vám možná bude muset častěji provádět krevní testy, aby zkontroloval srážlivost krve.
Během léčby hepatitidy C se může zlepšit funkce Vašich jater, což může mít vliv na účinnost dalších léků, které procházejí játry. Během léčby přípravkem Zepatier Váš lékař může potřebovat pečlivě sledovat tyto další léky, které užíváte, a provést úpravy.
Váš lékař Vám bude možná muset vyměnit léky nebo změnit dávku léků.
Pokud se Vás cokoli z výše uvedeného týká (nebo si nejste jistý(á)), poraďte se předtím, než začnete přípravek Zepatier užívat, se svým lékařem nebo lékárníkem.
Těhotenství a antikoncepce
Účinky přípravku ZEPATIER v těhotenství nejsou známy. Pokud jste těhotná, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Přípravek Zepatier s ribavirinem
- Pokud užíváte přípravek Zepatier s ribavirinem, otěhotnět nesmíte. Ribavirin může být pro nenarozené dítě velmi škodlivý. To znamená, že Vy a Váš partner/Vaše partnerka musíte při pohlavních aktivitách dodržovat zvláštní opatření, pokud je zde možnost, že byste mohla otěhotnět nebo že by mohla otěhotnět vaše partnerka.
- Vy nebo Vaše partnerka musíte během léčby přípravkem Zepatier s ribavirinem a nějakou dobu poté používat účinnou antikoncepci. O různých pro Vás vhodných antikoncepčních metodách se poraďte se svým lékařem.
- Pokud během užívání přípravku Zepatier s ribavirinem nebo v následujících měsících poté Vy nebo Vaše partnerka otěhotníte, ihned informujte svého lékaře.
- Je velmi důležité, abyste si velmi pečlivě přečetl(a) informace o těhotenství a antikoncepci v příbalové informaci k přípravku s ribavirinem. Je důležité, aby si tyto informace přečetl jak muž, tak žena.
Kojení
Pokud kojíte, poraďte se předtím, než začnete přípravek Zepatier užívat, se svým lékařem. Není známo, zda se dvě léčivé látky obsažené v přípravku Zepatier dostávají do lidského mateřského mléka.
Pokud přípravek Zepatier užíváte s ribavirinem, zcela určitě si přečtěte body Těhotenství a Kojení v příbalové informaci k tomuto dalšímu léku.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Pokud máte při užívání tohoto léčivého přípravku pocit únavy, neřiďte ani neobsluhujte stroje.
Přípravek Zepatier obsahuje laktózu
Přípravek Zepatier obsahuje monohydrát laktózy. Pokud Vám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Přípravek Zepatier obsahuje sodík
Tento léčivý přípravek obsahuje 69,85 mg sodíku (hlavní složka kuchyňské soli) v jedné tabletě. To odpovídá 3,5% doporučeného maximálního denního příjmu sodíku potravou pro dospělého.
3. JAK SE PŘÍPRAVEK ZEPATIER UŽÍVÁ
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Předtím, než začnete přípravek Zepatier užívat, se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud jste již někdy užíval(a) nějaký lék k léčbě hepatitidy C nebo pokud trpíte nějakou jinou nemocí.
Kolik přípravku se užívá
Doporučená dávka je jedna tableta jednou denně s jídlem nebo bez jídla. Váš lékař Vám řekne, kolik týdnů musíte přípravek Zepatier užívat.
Tabletu spolkněte celou s jídlem nebo bez jídla. Tabletu nežvýkejte, nedrťte ani nedělte. Informujte svého lékaře nebo lékárníka, jestliže máte problémy s polykáním tablet.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Zepatier, než jste měla(a)
Pokud jste užil(a) více přípravku Zepatier, než jste měl(a), ihned se poraďte se svým lékařem. Vezměte s sebou balení léku, abyste lékaři mohl(a) ukázat, co jste užil(a).
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Zepatier
Je důležité, abyste dávky tohoto léku nevynechával(a). Pokud dávku vynecháte, zjistěte si, jak dlouhá doba uplynula od okamžiku, kdy jste měl(a) přípravek Zepatier užít:
- Pokud je to méně než 16 hodin od okamžiku, kdy jste měl(a) svou dávku užít, užijte vynechanou dávku co nejdříve. Další dávku pak užijte v obvyklou dobu.
- Pokud je to více než 16 hodin od okamžiku, kdy jste měl(a) svou dávku užít, vynechanou dávku neužívejte. Vyčkejte a v obvyklou dobu užijte další dávku.
- Nezdvojnásobujte následující dávku (dvě dávky najednou), abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
Nepřestávejte užívat přípravek Zepatier
Tento přípravek nepřestávejte užívat, ledaže by Vám k tomu dal pokyn Váš lékař. Je velice důležité, abyste dokončil(a) celou léčebnou kúru. To léku nejlépe umožní infekci virem hepatitidy C vyléčit.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. U tohoto léku se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky:
Svého lékaře nebo lékárníka informujte, pokud zaznamenáte některý z následujících nežádoucích účinků.
Velmi časté: mohou postihnout více než 1 z 10 lidí
- silný pocit únavy,
- bolest hlavy.
Časté: mohou postihnout až 1 z 10 lidí
- pocit na zvracení (nauzea),
- pocit slabosti nebo nedostatku energie (asténie),
- svědění,
- průjem,
- potíže se spánkem (insomnie),
- bolest kloubu nebo bolestivé, oteklé klouby,
- zácpa,
- závratě,
- ztráta chuti k jídlu,
- pocit podrážděnosti,
- bolesti svalů,
- bolest břicha,
- neobvyklé vypadávání nebo zeslabení vlasů,
- pocit nervozity (úzkost),
- deprese,
- sucho v ústech,
- zvracení.
Méně časté: mohou postihnout až 1 ze 100 lidí
- abnormality v laboratorních testech jaterních funkcí.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webová stránka: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. JAK PŘÍPRAVEK ZEPATIER UCHOVÁVAT
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a blistru za "EXP". Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání. Uchovávejte v původním obalu do okamžiku použití, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí. Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE
Co přípravek Zepatier obsahuje
Léčivými látkami jsou: elbasvirum a grazoprevirum. Jedna potahovaná tableta obsahuje elbasvirum 50 mg a grazoprevirum 100 mg.
Pomocnými látkami jsou:
Jádro tablety:
natrium-lauryl-sulfát, tokofersolan, kopovidon, hypromelóza, mikrokrystalická celulóza, mannitol (E421), monohydrát laktózy, sodná sůl kroskarmelózy, chlorid sodný, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát
Potahová vrstva tablety:
monohydrát laktózy, hypromelóza, oxid titaničitý, triacetin, žlutý oxid železitý (E172), červený oxid železitý (E172), černý oxid železitý (E172), karnaubský vosk.
Jak přípravek Zepatier vypadá a co obsahuje toto balení
Potahované tablety jsou béžové, oválné s vyraženým "770" na jedné straně a na druhé straně hladké. Tableta je 21 mm dlouhá a 10 mm široká.
Tablety jsou baleny do krabičky obsahující dvě kartonové karty, přičemž jedna kartonová karta obsahuje dva Al blistry po 7 tabletách. Jedna krabička obsahuje celkem 28 tablet.
Držitel rozhodnutí o registraci
Merck Sharp & Dohme B.V.
Waarderweg 39
2031 BN Haarlem
Nizozemsko
Výrobce
Organon Heist bv
Industriepark 30
2220 Heist-op-den-Berg
Belgie
Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:
Merck Sharp & Dohme s.r.o.
Tel.: +420 233010111
dpoc_czechslovak@merck.com
Tato příbalová informace byla naposledy revidována 21.11.2022.
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http:// www.ema.europa.eu.
Léky se stejnou příbalovou informací
- ZEPATIER 50MG/100MG TBL FLM 28
Případně si projděte další články týkající se Zdraví
Postranní panel
Reklama
Reklama