Hlavní obsah
LIVMARLI 9,5 mg/ml perorální roztok
Tento přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou. Jak hlásit nežádoucí účinky je popsáno v závěru bodu 4.
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.
- Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám nebo Vašemu dítěti. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
- Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
Co naleznete v této příbalové informaci
- Co je přípravek Livmarli a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Vy nebo Vaše dítě přípravek Livmarli užívat
- Jak se přípravek Livmarli užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak přípravek Livmarli uchovávat
- Obsah balení a další informace
1. CO JE PŘÍPRAVEK LIVMARLI A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Co je přípravek Livmarli
Přípravek Livmarli obsahuje léčivou látku maralixibat (ve formě chloridu). Ta pomáhá odstraňovat látky zvané žlučové kyseliny z těla.
Žlučové kyseliny se nacházejí v trávicí tekutině zvané žluč, která se tvoří v játrech. Žlučové kyseliny přecházejí z jater do střeva, kde přispívají k trávení jídla. Poté se přesunou zpět do jater.
K čemu se přípravek Livmarli používá
Přípravek Livmarli se používá k léčbě cholestatického pruritu u pacientů s Alagillovým syndromem (ALGS) ve věku od 2 měsíců. Livmarli se používá také k léčbě progresivní familiární intrahepatální cholestázy (PFIC) u pacientů ve věku od 3 měsíců.
ALGS a PFIC jsou vzácná genetická onemocnění, které může vést k hromadění žlučových kyselin v játrech. To se nazývá cholestáza. Cholestáza se může časem zhoršovat a může způsobovat silné svědění, usazeniny tuků pod kůží (xantomy), nedostatečný růst a únavu.
Jak přípravek Livmarli (maralixibat) účinkuje
Maralixibat účinkuje tím, že snižuje hromadění žlučových kyselin v játrech. K tomu dochází blokádou přechodu žlučových kyselin zpět do jater poté, co splnily svůj úkol ve střevě. Tím umožňuje vyloučení žlučových kyselin z těla stolicí.
2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE VY NEBO VAŠE DÍTĚ PŘÍPRAVEK LIVMARLI UŽÍVAT
Neužívejte přípravek Livmarli,
- jestliže jste Vy nebo Vaše dítě alergický(á) na maralixibat nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
- pokud máte Vy nebo Vaše dítě těžkou poruchu funkce ledvin a/nebo jater
Upozornění a opatření
Pokud se při užívání přípravku Livmarli u Vás zhoršuje průjem, poraďte se se svým lékařem. Budete- li mít průjem, pijte hodně tekutin, aby u Vás nedošlo k dehydrataci.
Při užívání přípravku Livmarli může dojít ke zvýšení hodnot jaterních enzymů, což se zjistí ve výsledcích jaterních testů. Než začnete přípravek Livmarli užívat, lékař Vám vyšetří funkci jater, aby zkontroloval, jak dobře játra fungují. Lékař Vám může provádět pravidelné kontroly ke sledování funkce jater.
Lékař Vám před zahájením a během léčby přípravkem Livmarli může provádět krevní testy, aby u Vás zkontroloval INR (mezinárodní normalizovaný poměr, laboratorní test ke sledování rizika krvácení) a hladiny určitých vitaminů uložených v tělesném tuku (vitamin A, D, E a K). Pokud budete mít hladiny vitaminů nízké, lékař Vám může doporučit, abyste užíval(a) vitaminy.
Některá onemocnění, léky nebo operace mohou ovlivnit rychlost průchodu jídla střevem. Také mohou ovlivnit, jak žlučové kyseliny procházejí mezi játry a střevem. To může mít vliv na účinek maralixibatu. Nezapomeňte informovat svého lékaře o všech svých onemocněních, užívaných lécích a prodělaných operacích.
Užívání přípravku Livmarli s léky obsahujícími alkohol může u dětí mladších 5 let nebo u dětí se sníženou funkcí jater a/nebo ledvin vyvolat nežádoucí účinky. Pokud máte Vy nebo Vaše dítě sníženou funkci jater a/nebo ledvin nebo pokud je Vašemu dítěti méně než 5 let, poraďte se před použitím tohoto přípravku se svým lékařem nebo lékárníkem, zejména pokud Vy nebo Vaše dítě užíváte jiné léky nebo doplňky stravy, které obsahují propylenglykol nebo alkohol.
Děti
Přípravek Livmarli se nedoporučuje u dětí s Alagillovým syndromem mladších než 2 měsíce nebo u dětí s PFIC mladších než 3 měsíce. To je z toho důvodu, že není známo, zda je v této věkové skupině bezpečný a účinný.
Další léčivé přípravky a přípravek Livmarli
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. To zahrnuje i volně prodejné léčivé přípravky a rostlinná léčiva.
Informujte svého lékaře, pokud užíváte kterýkoli z následujících léků:
- fluvastatin, rosuvastatin nebo simvastatin (léky užívané k léčbě vysokých hladin cholesterolu v krvi),
- midazolam (lék užívaný k uklidnění nebo k navození spánku),
- kyselina ursodeoxycholová (lék užívaný k léčbě jaterních onemocnění).
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Pokud jste těhotná, je lépe přípravek Livmarli neužívat.
Přípravek Livmarli se nedostává do krevního oběhu a proto se nepředpokládá, že by se dostal do mateřského mléka. Vždy se však řiďte radou svého lékaře.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek Livmarli nemá žádný nebo má velmi malý vliv na Vaši schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
Přípravek Livmarli obsahuje propylenglykol a sodík
Tento léčivý přípravek obsahuje 364,5 mg propylenglykolu v jednom mililitru. Při užívání podle doporučeného dávkování pro ALGS budete vystaven(a) hodnotě propylenglykolu až 17 mg/kg/den. Při užívání podle doporučeného dávkování pro PFIC budete vystaven(a) hodnotě propylenglykolu až 50 mg/kg/den.
Pokud je Vaše dítě mladší než 5 let, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, než mu podáte tento léčivý přípravek, a to zejména pokud užívá jiné léčivé přípravky, které obsahují propylenglykol nebo alkohol. Pokud jste těhotná nebo kojíte nebo pokud máte onemocnění jater nebo ledvin, neužívejte tento léčivý přípravek, pokud Vám to lékař nedoporučí. Lékař Vám může během užívání tohoto léčivého přípravku provádět další vyšetření.
Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné dávce, to znamená, že je v podstatě "bez sodíku".
3. JAK SE PŘÍPRAVEK LIVMARLI UŽÍVÁ
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Jaká dávka se má užívat
- Dávka přípravku Livmarli, kterou máte užívat, je založena na Vaší tělesné hmotnosti. Lékař vypočte Vaši dávku a řekne Vám, kolik přípravku máte užívat a jakou velikost stříkačky pro perorální podání (podání ústy) máte používat. Tyto informace a další důležité údaje (např. Vaši hmotnost) poznamená lékař do speciální brožury pro pacienta. Brožuru pro pacienta si s sebou noste na každou návštěvu u lékaře. Nepočítejte si dávku sami a užívejte pouze dávku, kterou Vám vypočítá lékař. Dávky maralixibatu podávané pacientům s ALGS a PFIC se liší. Lékař ověří, že pro Vás byla zvolena správná dávka podle onemocnění a tělesné hmotnosti.
- Pro ALGS: Cílová dávka je 380 mikrogramů maralixibatu na jeden kilogram tělesné hmotnosti jednou denně.
- Zahajovací dávka je 190 mikrogramů na jeden kilogram tělesné hmotnosti jednou denně.
- Tato dávka bude po jednom týdnu zvýšena na 380 mikrogramů na jeden kilogram tělesné hmotnosti jednou denně. Lékař Vám řekne, kdy můžete dávku zvýšit. Také Vám řekne, kolik přípravku máte užívat a jakou velikost stříkačky máte pro vyšší dávku použít.
- Pro PFIC: Počáteční dávka je 285 mikrogramů na kilogram tělesné hmotnosti jednou denně ráno.
- Podle snášenlivosti lze dávku zvýšit na 285 mikrogramů na kilogram tělesné hmotnosti dvakrát denně a poté na 570 mikrogramů na kilogram tělesné hmotnosti dvakrát denně.
- Pacienti mladší než 5 let a pacienti se středně těžkou poruchou funkce jater nebo ledvin nemají užívat dávky vyšší než 285 mikrogramů na kilogram tělesné hmotnosti dvakrát denně. Lékař Vám sdělí, zda se Vás nebo Vašeho dítěte toto omezení dávky týká.
Užívání tohoto léčivého přípravku
Přípravek Livmarli můžete užívat spolu s jídlem nebo na lačno, až 30 minut před jídlem.
Stříkačkou pro perorální podání vstříkněte dávku do úst a spolkněte ji (viz obrázek M). Perorální roztok nemíchejte s jídlem ani s nápoji.
Použijte tabulku níže a ujistěte se, že používáte správnou velikost stříkačky pro perorální podání pro předepsanou dávku:
Předepsaný objem dávky (ml) | Velikost stříkačky pro perorální podání (ml) |
0,1 až 0,5 | 0,5 |
0,6 až 1 | 1 |
1,25 až 3 | 3 |
Objem odměřujte pečlivě, abyste se vyvarovali předávkování.
Jak se užívá dávka tohoto léčivého přípravku
1. krok: Natáhněte dávku
1.1 Otevřete lahvičku tak, že pevným zatlačením dolů a současným otočením doleva (proti směru hodinových ručiček) odstraníte uzávěr odolný vůči otevření dětmi (viz obrázek A). Uzávěr odolný vůči otevření dětmi nevyhazujte, až natáhnete potřebnou dávku, budete jej muset nasadit zpět.
Obrázek A
1.2 Ověřte si, že používáte správnou velikost stříkačky pro perorální podání pro předepsanou dávku (viz tabulka výše). Lékař Vám řekne, jakou velikost stříkačky pro perorální podání máte používat.
- Pokud používáte novou stříkačku pro perorální podání, vyjměte ji z obalu (viz obrázek B). Obal vyhoďte do domácího odpadu.
- Pokud používáte již dříve použitou stříkačku pro perorální podání, ujistěte se, že je vyčištěná a suchá (pokyny k čištění jsou uvedeny v kroku 2.4).
Obrázek B
- Pokud je na stříkačce pro perorální podání kryt, sejměte jej a vyhoďte do domácího odpadu (viz obrázek C).
Obrázek C
Na válci stříkačky jsou značky pro dávku. Na jednom konci stříkačky je hrot, který se používá k zavedení do lahvičky s léčivým přípravkem. Na druhém konci stříkačky je patka a píst, který se používá k vytlačení léčivého přípravku ze stříkačky při podání (viz obrázek D).
Obrázek D
1.3 Stlačte píst úplně dolů, aby byl ze stříkačky vytlačen vzduch (viz obrázek E).
Obrázek E
1.4 Ujistěte se, že byl z lahvičky odstraněn uzávěr, a zaveďte hrot stříkačky do lahvičky, kterou držíte svisle. Hrot stříkačky by měl těsně zapadnout do otvoru lahvičky (viz obrázek F).
Obrázek F
1.5 Obraťte lahvičku se zavedenou stříkačkou horní stranou dolů (viz obrázek G).
Obrázek G
1.6 Z lahvičky natáhněte dávku tak, že pomalu zatáhnete píst zpět, až se píst vyrovná se značkou na válci stříkačky odpovídající předepsané dávce (viz obrázek H). Existují dva druhy pístů, které můžete obdržet se stříkačkou: píst s plochým koncem nebo píst se špičatým koncem (viz obrázek I v bodě 1.6) Na obrázku I je znázorněno, jak vyrovnat píst s předepsanou dávkou. U pístu s plochým koncem má být plochý konec pístu vyrovnán se značkou na válci, která odpovídá předepsané dávce (obrázek I.a.). U pístu se špičatým koncem se ujistěte, že plochá široká část pod špičatým koncem je vyrovnána se správnou značkou (obrázek I.b.).
1.7 Zkontrolujte, zda ve stříkačce nejsou vzduchové bublinky. Pokud vidíte nějaké vzduchové bublinky:
- Stlačením pístu vytlačte vzduchové bublinky zpět do lahvičky (viz obrázek J)
- a pak znovu natáhněte předepsanou dávku podle pokynů v kroku 1.6.
1.8 Až natáhnete správnou dávku bez vzduchových bublinek, nechejte stříkačku zavedenou do lahvičky a obraťte lahvičku správnou stranou nahoru (viz obrázek K).
1.9 Opatrně vytáhněte stříkačku z lahvičky (viz obrázek L) a držte přitom lahvičku pevně jednou rukou a stříkačku držte za válec druhou rukou.
- Během tohoto kroku nestlačujte píst stříkačky.
2. krok: Podejte dávku
Poznámka: Při podání dávky a několik minut poté musíte Vy či Vaše dítě zůstat ve vzpřímené poloze.
2.1 Špičku stříkačky pro perorální podání zaveďte v ústech k vnitřní straně tváře (viz obrázek M).
Pomalu stlačujte píst v celém rozsahu dolů, abyste opatrně vstříkl(a) všechen perorální roztok do úst (viz obrázek N).
2.2 Zajistěte, abyste spolkl(a) / Vaše dítě spolklo dávku. Pokud si nejste jist(a), že byla spolknuta celá dávka, nepodávejte další dávku. Vyčkejte až do doby plánované pro další dávku.
2.3 Lahvičku uzavřete našroubováním uzávěru odolného vůči otevření dětmi zpět na lahvičku a otočením doprava (ve směru hodinových ručiček) (viz obrázek O).
2.4 Po každém použití vytáhněte píst z válce stříkačky (viz obrázek P) a omyjte jej vodou. Před dalším použitím nechejte píst oschnout na vzduchu.
Stříkačky pro perorální podání mohou být opláchnuty vodou, vysušeny na vzduchu a znovu používány po dobu 130 dnů.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Livmarli, než jste měl(a)
Jestliže jste užil(a) více přípravku Livmarli, než jste měl(a), řekněte to svému lékaři.
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Livmarli
- Jestliže byla dávka vynechána, užijte další dávku v obvyklé době.
Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Livmarli
Nepřestávejte užívat přípravek Livmarli, aniž byste se předtím poradil(a) se svým lékařem.
4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. U tohoto léčivého přípravku se mohou vyskytnout níže uvedené nežádoucí účinky.
Velmi časté (mohou postihnout více než 1 z 10 osob)
- průjem,
- bolest břicha (ALGS).
Časté (mohou postihnout až 1 z 10 osob)
- bolest břicha (PFIC),
- zvýšená hladina jaterních enzymů (ALT, AST).
Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle mírné až středně závažné a mohou se zmírnit i při další léčbě přípravkem Livmarli.
Pokud se u Vás vyskytnou jakékoli další nežádoucí účinky, obraťte se na svého lékaře.
Hlášení nežádoucích účinků
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48,100 41 Praha 10, Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
5. JAK PŘÍPRAVEK LIVMARLI UCHOVÁVAT
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání. Uchovávejte jej v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a na lahvičce za "EXP". Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Jakmile je lahvička otevřena, musí se uchovávat při teplotě do 30 °C a léčivý přípravek se smí užívat do 130 dnů po otevření. Po 130 dnech se lahvička musí zlikvidovat, i když ještě není prázdná. Datum otevření napište na lahvičku s přípravkem Livmarli.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE
Co přípravek Livmarli obsahuje
- Léčivou látkou je maralixibat (ve formě chloridu).
- Jeden mililitr roztoku obsahuje maralixibat-chlorid odpovídající 9,5 mg maralixibatu.
- Dalšími složkami jsou propylenglykol (E1520) (viz bod 2 "Přípravek Livmarli obsahuje propylenglykol a sodík"), dihydrát dinatrium-edetátu (viz bod 2 "Přípravek Livmarli obsahuje propylenglykol a sodík"), sukralosa, aroma vinných hroznů a čištěná voda.
Jak přípravek Livmarli vypadá a co obsahuje toto balení
Přípravek Livmarli je čirý bezbarvý až světle žlutý perorální roztok. Uchovává se ve 30ml žlutě zbarvené plastové lahvičce s předem nasazeným adaptérem a uzávěrem odolným vůči otevření dětmi s pěnovou vložkou. Tři velikosti stříkaček pro perorální podání (0,5 ml, 1 ml a 3 ml) dodávané v balení jsou kompatibilní s předem nasazeným adaptérem a s opakovaně použitelným uzávěrem lahvičky. Aby bylo zajištěno podání správné dávky přípravku Livmarli, zvolte správnou velikost stříkačky pro perorální podání, kterou zjistíte v tabulce v bodě 3 ("Jak se přípravek Livmarli užívá").
Velikost balení
1 lahvička s 30 ml a 3 stříkačkami pro perorální podání (0,5 ml, 1 ml a 3 ml).
Držitel rozhodnutí o registraci
Mirum Pharmaceuticals International B.V.
Kingsfordweg 151
1043 GR Amsterdam,
Nizozemsko
Výrobce
Millmount Healthcare Limited
Block 7 City North Business Campus
Stamullen, Co. Meath, K32 YD60
Irsko
Tato příbalová informace byla naposledy revidována 28.6.2024.
Tento léčivý přípravek byl registrován za "výjimečných okolností". Znamená to, že vzhledem ke vzácné povaze tohoto onemocnění nebylo možné získat o tomto léčivém přípravku úplné informace.
Další zdroje informací
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http:// www.ema.europa.eu. Na těchto stránkách naleznete též odkazy na další webové stránky týkající se vzácných onemocnění a jejich léčby.
Léky se stejnou příbalovou informací
- LIVMARLI 9,5MG/ML POR SOL 1X30ML+3STŘ
Případně si projděte další články týkající se Zdraví
Postranní panel
Reklama
Reklama