Hlavní obsah

Před čím je třeba chránit obličej? Hlavní viníci stárnutí jsou UV záření, modré světlo i toxiny

Foto: Master1305, Shutterstock.com

Foto: Master1305, Shutterstock.com

Pokožka obličeje je každodenně vystavovaná škodlivým vnějším vlivům, které mohou zhoršovat její kvalitu a obranyschopnost a urychlit stárnutí. Co patří mezi její největší nepřátele a jak se před nimi účinně chránit?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Stárnutí pleti začíná nenápadně, ale nemilosrdně. Už kolem třicítky můžete pocítit, jak se kvality pokožky mění a že to, co jste si mohli dovolit ošidit ve dvaceti, vám neodpustí. Proto je třeba dbát na důkladné čištění pleti a používání cílené kosmetické péče, ale také na ochranu před UV zářením a dalšími negativními vlivy prostředí.

UV záření: Hlavní viník předčasného stárnutí

Ultrafialové záření je hlavním viníkem předčasného stárnutí pleti. Zapříčiňuje také pigmentové skvrny, způsobit může i karcinom kůže. Zatímco UVB paprsky ovlivňují povrchovou vrstvu kůže a jsou zodpovědné za její spálení, z hlediska stárnutí pleti jsou rizikovější UVA paprsky. Ty pronikají hluboko do kůže, způsobují vrásky a ztrátu elasticity pleti.

Ideální je vyhýbat se přímému slunci zejména v denním čase, kdy je nejintenzivnější. Stínit tvář můžete pomocí klobouku či čepice s kšiltem a pomocí brýlí. Myslete na to i v zimě, pokud míříte na hory nebo do exotiky za teplem. Krémy s SPF ochranou používejte denně. „Číslo ochranného faktoru značí poměr času, jak dlouho je kůže chráněná před vlivem slunce. Důležité je znát svůj fototyp. Obecně lze říci, že například pro fototyp I. lze doporučit SPF 15 pro přibližně dvouhodinový pobyt na slunci,“ vysvětluje dermatoložka Hana Šulcová z online poradny uLékaře.cz. V tuzemsku vám obecně stačí faktor 30, u moře a na horách vsaďte na SPF 50.

Modré světlo: Okrádá vás o kolagen

Modré světlo vyzařované obrazovkami mobilů, tabletů a počítačů má nižší intenzitu než UV záření, ale jeho dlouhodobé vystavení může poškozovat kolagen, kůže tak ztrácí svou pevnost a pružnost. Modré světlo dokáže také zrychlit tvorbu vrásek a způsobit nerovnoměrnou pigmentaci.

„Cílem vhodné péče je předejít tomu, aby ztráta kolagenu převládla nad jeho tvorbou,“ vysvětluje lékařka Olga Bahníková z kliniky Aesthetology. Před modrým světlem vás nejlépe ochrání omezení doby, kterou před obrazovkami trávíte. Využijte na přístrojích možnost nastavení nočního režimu nebo filtru modrého světla. Na pleť používejte produkty s antioxidanty. Vitaminy CE chrání pleť před oxidačním stresem, způsobeným právě modrým světlem.

Foto: l i g h t p o e t, Shutterstock.com

Modré světlo dokáže zrychlit tvorbu vrásek Foto: l i g h t p o e t, Shutterstock.com

Toxiny v ovzduší: Podporují stárnutí i záněty

Znečištěné ovzduší obsahuje drobné nečistoty a chemikálie, které pronikají hluboko do pórů a mohou způsobit podráždění a přecitlivělost pleti, vyvolat akné i v dospělém věku, urychlují i proces stárnutí. Proto je třeba pleť důsledně čistit, a to i pokud se nelíčíte. Vhodnými přípravky a šetrným odličováním ji zbavíte stop potu a mazu a nečistot z ovzduší.

Proti účinkům toxinů se můžete posílit i volbou pleťové kosmetiky. Krémy nebo séra s obsahem antioxidantů či niacinamidu pomáhají vytvářet odolnou kožní bariéru, která je pro udržení zdravé a mladistvé pleti zásadní. „Zdravá pleť nepotřebuje příliš mnoho péče. Pokud funguje buněčná rovnováha, pleť je schopna produkovat látky, jako je kyselina hyaluronová, sama,“ dodává Olga Bahníková.

Pečujte komplexně

Ani sebelepší krémy ovšem neudělají práci za vás. Cesta za mladistvým vzhledem vyžaduje zaměřit se na celkové zdraví. „Zdravý životní styl je alfou a omegou veškerého anti-agingu. Strava, spánek, fyzická aktivita a duševní rovnováha – to vše je propojeno,“ vysvětluje doktorka Bahníková. Investice do prevence je investicí do vaší krásy i zdraví a jen takovou péčí si dokážete udržet pleť zdravou, pružnou a mladistvou.

Načítám