Článek
I členové nejváženějších šlechtických rodin jsou lidé z masa a kostí se všemi lidskými slabostmi a pochybeními. A pokud je zasáhne skandál, většinou nabude obřích rozměrů a dozví se o něm celý svět. Na které se nikdy nezapomene?
Syn norské korunní princezny – obvinění ze znásilnění
Syn norské korunní princezny Marius Borg Høiby byl zatčen loni v listopadu za „porušení zákona týkajícího se pohlavního styku s někým, kdo je v bezvědomí nebo z jiných důvodů není schopen činu se bránit“. Incident, při kterém měl tehdy sedmadvacetiletý mladík napadnout svoji přítelkyni, se odehrál už v srpnu 2024 a policie při něm našla dokonce nůž zabodnutý do jedné ze stěn její ložnice. Co přesně se v bytě odehrálo, není úplně jasné, údajně měl mladou ženu fyzicky napadnout. Ta posléze skončila v nemocnici s otřesem mozku. Z rozboru krve agresora vyšlo najevo, že byl pod vlivem celého koktejlu drog: kokainu, amfetaminů a marihuany.
Høiby nemá v norské královské rodině žádnou oficiální funkci, narodil se ze vztahu, který měla jeho matka Mette-Marit ještě předtím, než se provdala za korunního prince Haakona. Násilnické sklony měl údajně zdědit po svém biologickém otci.
Princezna Margaret – nevěry a bujaré večírky
Sestra královny Alžběty II. nebyla žádná puťka, mládí prožila ve víru večírků a své nešťastné manželství řešila nevěrami. Má zásadní zásluhu na tom, že si britská veřejnost zvykla na to, že i členové královské rodiny se mohou rozvádět. Přezdívali jí princezna Buřička, často ji označovali za rebelku či černou ovci rodiny. Už ve 14 letech se osudově a tajně zamilovala do plukovníka Petera Townsenda. Později jim bylo dovoleno se vzít, ale Margaret by se musela vzdát svých nástupnický práv, a tak se s ním raději rozešla.
Vdala se v roce 1960 za fotografa Anthonyho Armstronga-Jonese, ale jejich manželství bylo plné vzájemných nevěr a nakonec skončilo rozvodem. Milenců i z řad známých osobností měla princezna více, nejvýznamnější byl osmiletý vztah s výrazně mladším zahradním architektem Roddym Llewellynem, se kterým ráda trávila čas na karibském ostrově Mustique.
Princ Andrew – podezření ze sexuálního zneužívání
Přátelství s americkým finančníkem a miliardářem Jeffreym Epsteinem se vymstilo mladšímu bratrovi krále Karla III. Princ Andrew byl spojován s jeho sexuálními a pedofilními skandály a později také obviněn, že se i on dopouštěl sexuálního zneužívání. Aféra vypukla v roce 2019 a princ jakékoli své pochybení vytrvale popíral. Když jej ale ze zneužívání obvinila sedmnáctiletá Virginia Giuffre, raději se s ní vyrovnal mimosoudně.
Později bylo prokázáno, že se Andrew opulentních večírků v luxusních nočních klubech i miliardářových sídlech po celém světě zúčastňoval, což dokazovalo i několik zveřejněných fotografií. Šestašedesátiletý Epstein byl zatčen v červenci kvůli obviněním, že nutil k prostituci nezletilé dívky. Začátkem srpna se oběsil ve vězeňské cele v New Yorku.
Španělský král Juan Carlos I. – milenky a úplatky
Otec současného španělského krále Felipa VI., Juan Carlos I., byl spojován hned s několika skandály. V roce 2015 se španělský soud zabýval stížností Belgičanky Ingrid Sartiau, která tvrdila, že je královou nelegitimní dcerou. Své tvrzení opírala o DNA test, nejvyšší soud ale případ po několika měsících řešení uzavřel. Hned nato vypukla kauza, kterou odstartovalo nařčení jeho bývalé milenky, německé aristokratky Corinny zu Sayn-Wittgenstein. Ta tvrdila, že ji král využil k zakrytí svého nekale nabytého majetku v cizině. Z velké části přitom mělo jít o enormně vysoké úplatky za zakázky v arabských zemích.
Údajný rasismus v královské rodině
O tom, že někdo z britské královské rodiny měl mít rasistické narážky na barvu kůže Harryho dětí, se poprvé zmínila Meghan Markle v neblaze proslulém rozhovoru s Oprah Winfrey. Britský novinář Omid Scobie, autor knihy Endgame, měl v následně staženém holandském vydání své knihy tvrdit, že podobné obavy měl vyslovit sám král Karel III. i princezna Kate. Nikdy se neprokázalo, že by na tom bylo byť zrnko pravdy, přesto semínko pochybností je zaseto.