Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Září je na zeleninové zahradě měsícem hojnosti. Pochutnat si můžete na posledních rajčatech, paprikách, okurkách, hrášku a fazolkách. Z druhého, nebo možná dokonce třetího výsevu sklízíte ředkvičky, pozdní salát, špenát nebo mangold. Lze sklízet mrkev, za chvíli přijde čas na petržel a celer. Ovšem pozor na to, abyste přes úrodu nezapomněli i na nástrahy, které zahradě hrozí - například škůdci nebo někdy i přízemní mrazíky.
Jak chránit zeleninu na zahradě
Zkušený zahradník si úplně vydechne, až když je úroda pod střechou. Pořád ještě se totiž mohou objevit škůdci, kteří s ní zatočí. Mrkev a pórek proto překryjte bílou netkanou textilií. Tyto plodiny sice případné přízemní mrazíky zvládnou, ale zabráníte škůdcům (pochmurnatka mrkvová, květilka cibulová a další), aby se pustili do vaší úrody dříve než vy.
Citlivější zeleninu – zvlášť v druhé polovině září – mohou zdeptat přízemní mrazíky, které se už mohou objevit. Proto například rajčata, papriky, okurky, cukety a dýně překryjte netkanou textilií. Pokud jim obléknete „svetr“, vydrží i mrazíky až do minus 4 °C. Přes den, pokud svítí slunce, jim zase odlehčete, ať mohou plody ještě dozrát.
Ohlídejte plíseň a hnilobu
Podzimní období bývá také bohatší na srážky a tím pádem vlhkost. Sledujte proto, zda rajčata za vlhkého počasí nechytají plíseň – to se pak na nich tvoří nahnědlé skvrny. Všimnout si jich můžete na plodech i listech. V takovém případě je ihned odstraňte.
Bohužel proti plísni funguje hlavně chemický postřik. Můžete ale zkusit štěstí a připravit si i přírodní přípravek: rozdrťte 50 gramů česneku, zalijte ho pěti litry vroucí vody a nechte přes noc vylouhovat. Pak sceďte a nařeďte v poměru jeden díl výluhu a tři díly vody. Rozprašovačem stříkejte na rajčata obden.
Aby vám neshnily poslední dýně a cukety, občas prohlédněte plody, zda v místech, kde leží na zemi, nezačínají plesnivět. Jako prevence se osvědčilo, když pod ně vložíte starou dlaždici, prkénko nebo cihlu. Zamezíte tak přímému kontaktu se zeminou. Lze odstranit i přebytečné listy, pokud plodu stíní, aby dozrál.
Co sklízet v září na zeleninovém záhonu?
V září usychají lusky plné hrášku a fazolí. Pokud je pěstujete takzvaně na semeno, nechte je pořádně dozrát, za suchého počasí je skliďte, vyloupejte hrášek či fazole a dosušte na vzdušném suchém místě. Až pak zavřete do sklenic.
Připravena už může být červená řepa. Pokud ji zavařujete, neváhejte ji zpracovat nyní. Jestli ji ale chcete schovat do písku a přechovat přes zimu, nechte řepu zatím v zemi. To samé platí i o černé ředkvi, petrželi nebo mrkvi. Na sklizeň kořenové zeleniny je čas koncem září nebo začátkem října.
Naopak neotálejte se sklizní cibule. Nejpozději začátkem září by měla jít z půdy ven. Opět si počkejte na suché počasí. Cibuli zbavte zbytku zeminy a nechte ji tři týdny dosušit v suchém a větraném prostoru. Sklízet a sušit můžete i bylinky – například majoránku, tymián, dobromysl.
Září a výsev
Ač je září hlavně měsícem sklizně, udělejte si čas i na výsev. Záhony nejprve připravte – vytrhejte plevel, zryjte je a přidejte kompostovanou zeminu. Vysévat můžete například ředkvičky, pozdní salát, špenát, kopr nebo ozimý květák. Vysít můžete i mrkev, která bude přezimovat a budete z ní mít užitek příští rok. Pokud je chladněji a zářijové počasí vypadá spíš na říjen nebo listopad, chraňte zeleninu netkanou textilií.
Až postupně sklidíte většinu záhonů, pusťte se do jejich kultivace. Zryjte je a zapracujte kompost nebo hnůj. Na jaře si ušetříte práci.
Co udělat v září na ovocné zahradě
Září bývá ve znamení zavařování, výroby moštů a různého dalšího zpracování sklizeného ovoce. Měli byste ale pamatovat i na další práce. Jaké to jsou?
- Nezapomínejte na sběr popadaného ovoce a likvidaci všeho nahnilého - pokud je necháváte na zahradě, pak byste je měli dávat do vykopané jámy a prosypávat páleným vápnem, aby se plísně nešířily.
- Sklizeň se týká hlavně jablek a hrušek, které je třeba, zvlášť pokud je chcete delší dobu skladovat, trhat velmi opatrně.
- Dozrávají i švestky a pološvestky, které je třeba při sklizni kontrolovat, zda nemají šárku - tu odhalí světlé skvrny na listech i plodech, které vypadají jako neštovice. Takto napadený strom je třeba zlikvidovat celý, neboť se nedá vyléčit. Na jeho místo pak můžete vysadit jiný strom.
- Sklízí se i borůvky, ostružiny, maliny, hroznové víno, ořechy.
- Čas je i na péči o rybíz a angrešt, který byste měli prostříhat, tedy zbavit starých větví.
- I když některé druhy jahod stále plodí, můžete vysázet i nové. Můžete použít i ty, které jsou na šlahounech stávajících rostlin. Stačí je odstřihnout, zasadit do půdy a nechat zakořenit. Měli byste se zbavit těch jahodníků, které už máte třetí rok, protože už tolik neplodí a jsou náchylnější na choroby. Ty stávající ocení, když je okopete a přihnojíte. Použít můžete kompost, ale i hnojivo bohaté na draslík.