Článek
Takhle tenké a přitom úhledné a rovnoměrné plátky není snadné nakrájet ani ostrým nožem, pomůže vám ale mrazák: maso do něj vložte asi hodinu, hodinu a půl před krájením. Zpevní a tenké plátky pak nakrájíte opravdu snadno.
Postup
01.
Vepřovou panenku nakrájejte na tenké plátky a rozložte je na tác. Oloupejte kus zázvoru velký asi jako palec a nastrouhejte ho najemno (nejlíp vám poslouží třecí struhadlo). Nastrouhaný zázvor dobře vyždímejte a šťávu zachyťte.
Tip: Víte, jak oloupat zázvor za pár vteřin?
02.
Smíchejte lžíci zázvorové šťávy a lžíci saké, pokapejte připravené maso a nechte ho marinovat do doby, než si připravíte další ingredience.
Tip: Pokud nemáte saké, nemusíte kvůli několika lžícím kupovat celou lahev. Místo saké použijte rýžový ocet a špetku cukru.
03.
Oloupejte cibuli. V misce promíchejte zbytek saké, sójovou omáčku, rýžový ocet a cukr. Přidejte nastrouhaný zázvor se zbytkem šťávy. Na struhadle nastrouhejte najemno čtvrtku oloupané cibule a také ji přidejte do omáčky. Zbytek cibule nakrájejte na půlkolečka.
04.
Ve větší pánvi rozehřejte olej na středně vysokou teplotu. Pomocí sítka jemně poprašte připravené plátky masa hladkou moukou a postupně po menších dávkách je osmažte z obou stran na rozpáleném oleji dohněda, potrvá to jenom chvíli. Osmažené plátky masa odkládejte na talíř bokem.
05.
Až bude všechno maso opečené, do uvolněné pánve vsypejte cibuli a také ji opečte dohněda – míchejte ji a uvolňujte při tom přípečky ze dna pánve.
06.
K opečené cibuli vraťte maso i se šťávou, kterou pustilo a přilijte připravenou omáčku. Na mírném ohni krátce povařte, až se maso prohřeje a omáčka zhoustne do sirupovité konzistence a rovnoměrně obalí všechny kousky masa. Odstavte a podávejte ihned. V Japonsku se k tomuto jídlu tradičně podává zelí nakrouhané na jemné nudličky a samozřejmě rýže.
Nejznámější a nejrozšířenější japonské jídlo je sushi. Domácí příprava vyžaduje trochu zručnosti, ale my pro vás máme hit všech líných kuchařů – sushi misky!