Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
O tom, jak vybírat gril, najdete na internetu spoustu informací. Ale ne vždy obsahují odpovědi na to, co vás zrovna zajímá. Poradíme vám, na co se zaměřit, když chcete grilovat hlavně na balkoně, nebo když si potrpíte na grilování velkých kusů masa. A taky vám prozradíme, čeho byste se měli vyvarovat, abyste nakonec neměli doma krásný drahý gril, který nebudete používat.
Gril na balkon
Už víte, kde budete gril používat? Příznivci grilování na menší terasy nebo balkony obvykle volí elektrické grily. Jsou skvělým řešením pro malé venkovní prostory s přístupem k elektrické síti. Výhodou navíc je, že od roštu neodskakují žhavé uhlíky, takže nepotřebujete dodržovat bezpečnou vzdálenost, a ušetříte tak místo.
Gril na velkou terasu nebo zahradu
Plynové grily jsou na prostor trochu náročnější, protože vyžadují manipulaci s plynovou bombou. Nicméně skvěle se uplatní jak na zahradě, tak i prostornější terase. Ovšem králem zahradního grilování je gril na dřevěné uhlí. I když rozdělávání ohně zabere víc času, je to pro mnohé součástí rituálu, symbolem návratu k přírodě a svobodě. Příznivci klasických grilů tvrdí, že perfektní kouřové chuti pokrmů lze dosáhnout pouze grilováním na dřevěném uhlí.
Rychlé grilování
Pokud ale stále někam spěcháte, tak rovnou ze svých úvah gril na dřevěné uhlí vyškrtněte. K rychlé přípravě jídla se hodí buď grily elektrické, nebo plynové. Nastartujete je stisknutím jediného tlačítka, jejich grilovací plocha se rozpálí během několika minut, a vy můžete začít hned opékat.
Grilování pro labužníky
Fajnšmekři tvrdí, že se chuť pokrmů připravovaných v různých typech grilů liší. Takže zvláště pokud lpíte na zdravé stravě bez zbytečných tuků, je pro vás ideální elektrický gril, nejlépe opatřený teflonovou nebo keramickou vrstvou. Ale jste-li naopak milovníky klasických grilovaných kusů masa, které přičichly k ohni, je jasnou volbou gril na dřevěné uhlí.
Pak jde také o to, jestli upřednostňujete přímý způsob grilování, kdy je pokrm vystavený žáru, jako jsou třeba steaky či hamburgery. V tom případě vám stačí otevřený gril. Když si ale chcete čas od času jídlo důkladně progrilovat, což se týká především velkých kusů masa, určitě oceníte gril, který umožňuje i nepřímé grilování, tzn. že ho můžete přikrýt víkem.
Jak vybrat gril
Možná vám ale tohle všechno nestačí a chcete vyzkoušet různé způsoby přípravy jídla. V tom případě asi oceníte nabídku hybridních grilů, které kombinují výhody metod grilování masa na plynu i dřevěném uhlí. Tyto grily zajišťují rychlé a rovnoměrné teplo plynových hořáků i nezaměnitelné aroma dřevěného uhlí. Maso tak připravíte rychle na plynu a až pak se můžete rozhodnout, že ho doděláte na uhlí. Režim paliva změníte během chvilky. Zásobník s uhlím prostě jen vložíte mezi rošt a plynové hořáky.
Na balkoně ano, ale ohleduplně
Domníváte se, že sousedům do vašeho grilování nic není? Pokud grilujete venku, tak se trochu mýlíte. Sice to není na žalobu, protože občanský zákoník grilování na balkoně vyloženě nezakazuje, ale zároveň podle něj musíte dodržet pravidlo, že jím nebudete obtěžovat sousedy. Zkrátka na ně musíte brát ohled. A to hlavně, když se rozhodnete používat gril na dřevěné uhlí, který někdy čoudí. To může totiž leckterého souseda dost vytočit, neboť omamná vůně dřeva se mu otevřeným oknem dostane až do ložnice. Proto se raději nejdříve zamyslete, jestli někoho svým grilováním nepopudíte, případně sousedy radši občas pozvěte na pořádnou grilovačku.
Grilovací sezona
Grilovací sezona odstartovala! Nechte se inspirovat recepty, které si zamilujete. Je libo šťavnatý burger, lahodný dip nebo svěží salátek jako přílohu?
Burgery
S trhaným vepřovým | Vegetariánský z řepy | Veganský | Krůtí s dipem | Tuňákový se salátem | Kuřecí s coleslawem | Hovězí s čedarem