Článek
Kdysi oblíbené dlážděné sprchové kouty vytlačily praktické vaničky. Důvod byl prostý: dřívější řešení mělo řadu provozních nedostatků, odtoky se často ucpávaly. Nyní se celodlážděné sprchy vracejí v celé své kráse a eleganci – po technické stránce se prý už není čeho bát. Ovšem i výběr vaniček je široký, takže rozhodování není jednoduché.
Kdy se hodí dlažba?
„Walk-in, sprchový kout bez vaničky s vyspádovanou podlahou a se sprchovým žlabem, je designově zajímavějším řešením, umožňuje velmi elegantně barevně sjednotit podlahu v celé koupelně. Díky transparentním skleněným plochám se ještě umocní efekt volného prostoru,“ říká Lenka Lehečková, marketingová manažerka společnosti Siko.
Velikou výhodou tohoto řešení je, že díky menší instalační výšce oproti většině vaniček je do sprchy zajištěn bezbariérový vstup, a skvělá je také možnost variability – zatímco vaničky jsou vyráběny v určitých rozměrech, dlážděnou sprchu lze do jisté míry přizpůsobit vašim představám.
Pro pohodlné a bezpečné užívání vydlážděného koutu je klíčové dostatečné sešikmení spádu podlahy a kvalitní odtokový žlab. Máte-li rádi dlouhý relax pod sprchou s velkým proudem vody, odtok by tomu měl být přizpůsoben – podle průtoku sprchy vyberte žlábek s vyšší hodnotou (udává se v litrech za sekundu či minutu), aby voda během sprchování plynule odtékala.
Vodu částečně zastaví i sprchové dveře, ale nespoléhejte na to, řešení nabízí schůdek v dlažbě. Na dno můžete dát podlahovou vpusť či žlábek. Odtok se po obvodu napojí na hydroizolaci, a nedojde tak k zatékání vody. A nikdy nezapomínejte na bezpečnost: dlažba na dně sprchového koutu by měla mít vyšší protiskluznost.
Vanička je stále v kurzu
„Řešení koutu s vaničkou je stále oblíbená klasika. Výběr je široký, vaničky se dnes vyrábějí z různých materiálů. Mohou být z akrylátu, keramiky, litého mramoru či smaltu, v různých tvarech i výškách,“ vyjmenovává Lehečková.
Litý mramor a akrylát patří k nejoblíbenějším. „Vaničky z litého mramoru se vyznačují dokonale hladkým a rovným povrchem se snadnou údržbou. Jejich hlavní předností je vysoká pevnost a stabilita společně s nulovým průhybem, dobře také tlumí hluk dopadající vody,“ popisuje Jana Bartošková, marketingová manažerka firmy Sapho koupelny.
Lité mramorové vaničky je možné nainstalovat do podlahy bezbariérově, další možností je postavit ji na nožičky a klasicky obezdít, popřípadě osadit obkladovým panelem. Lze vybírat i z více barevných provedení.
Snadná údržba a instalace
Druhým favoritem je vanička akrylátová: má velice hladký nepórovitý povrch, který velmi dobře tlumí hluk dopadající vody a je stálobarevný. „Nezanedbatelná je i nízká pořizovací cena se srovnatelnými vlastnostmi vaniček z litého mramoru,“ vysvětluje Jana Bartošková.
Výhodou vaniček obecně je pak snazší údržba – oproti sprchovým koutům s vydlážděnou podlahou odpadá čištění spár. Spád mají vyřešený již z výroby, takže i instalace bývá poměrně jednoduchá. „Oblíbené jsou nízké vaničky, právě pro snadný vstup. Naopak vyšší, sedací vanička nabízí výhodu vany a koutu v jednom,“ uvádí další varianty Lenka Lehečková. Řešení s vaničkou je také vhodné tam, kde není z nejrůznějších důvodů zaručena izolace podlahy (možné různé praskliny, trhliny a tak dále).
A jak jsou na tom obě řešení sprchového koutu finančně? Rozdíl v cenách mezi dražšími vaničkami a dlážděným koutem je zanedbatelný. Prvořadé pro konečné rozhodnutí, jaký typ sprchového koutu zvolíte, by tedy měly být technické možnosti vaší koupelny a celkový koncept návrhu.
Máte vaničku, nebo dlážděnou sprchu? A které řešení se vám více zamlouvá? Určitě se při rozhodování podívejte, jak by měla vypadat koupelna roku 2017 podle posledních trendů.