Hlavní obsah

Skromně, ale spokojeně. Markéta pracuje v kultuře a bere 30 tis. čistého, rozpočet zvládá díky mamince

Foto: Aleks2410, Shutterstock.com

Ilustrační fotkaFoto: Aleks2410, Shutterstock.com

Markéta žije ve velkém domě s matkou a přiznává, že kdyby se maminka odstěhovala, tak dům zřejmě neutáhne, protože náklady jsou vyšší než to, co jako pracovnice v kultuře vydělá. Navíc dům potřeboval rekonstrukci, to jsou další nemalé výdaje. Jak zvládá vyjít s penězi?

Článek

Jak vyjít s výplatou, když všechno zdražilo? Zeptali jsme se vás a vy nám svěřujete své rodinné rozpočty. Budeme rádi, pokud nám také napíšete, jak to máte a kolik peněz vám reálně z výplaty zbyde. Svůj příběh a výpočty můžete posílat na mailovou adresu redakce@prozeny.cz.

Nad vodou nás drží to, že pronajímáme byt

Markéta (44) pracuje v kulturní sféře a bere kolem 30 tisíc čistého. Ke zvýšení platu se upínat nemůže, stanovují ho tabulky příspěvkové organizace. Bydlí ve svém domě, který má tři bytové jednotky – jednu obývá ona, další její maminka (76) a třetí pronajímají. Když dají obě ženy své příjmy a nájem dohromady, dělá to 62 000 Kč. Hodně z toho ale spolkne rekonstrukce, která v domě probíhá.

Markéta je svobodná a bezdětná, její přítel je cizinec, který občas přijede na návštěvu, takže do rozpočtu nepřispívá. „Do nákladů na bydlení počítám nejen zálohy na energie, ale i splátky půjčky na rekonstrukci, což je 7 000 Kč, dohromady to je 14 000, peníze pak dáváme i na další potřebné úpravy na domě,“ říká Markéta. Právě rekonstrukce je momentálně největší investicí a zvládá ji jen díky tomu, že maminka přispívá důchodem. Mohla si proto dopřát hezkou kuchyň a koupelnu.

Podcast O penězích se (ne)mluví

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Žijeme skromně, ale jsme spokojené

Markéta si uvědomuje, že bez příjmu maminky by dům neutáhla, protože měsíční náklady přesahují celou její výplatu. „Je to hrozné to takhle říct, ale kdyby maminka zemřela nebo musela peníze použít na pobyt třeba v domově důchodců, tak budu mít velký problém,“ přiznává. I kdyby pak pronajímala její byt, bude rozpočet napjatý, protože by ho musela nejdřív také rekonstruovat a už teď ví, že by na to neměla.

Proto šetří na všech frontách – nechodí na kosmetiku ani nehty, ke kadeřnici jen dvakrát ročně, nepoužívá drahou elektroniku, nemá auto. Přestala kupovat dražší oblečení, chodí do second handů. Už ani nejezdí na výlety. I když pracuje v kultuře, na divadlo si musí našetřit. Jediné, co si ani letos neodpustila, byl nákup květin na zahradu a do truhlíků. Také chce část úspor dát na vysněný zájezd k moři, na který si odkládá už dlouho.

DOTAZNÍK: RODINNÉ FINANCE

MARKÉTA, ŽIJE S MATKOU

Jméno a věk: Markéta, 44 let, svobodná, bezdětná

Povolání: odborná práce v kulturní sféře (tabulkový plat v příspěvkové organizaci)

Celkové rodinné příjmy měsíčně: 62 000 Kč čistého (včetně příjmu maminky a nájmu)

Náklady na bydlení za měsíc: 14 000 Kč

Ostatní náklady a investice: za TV, rádio, telefon 1000 Kč, důchodové spoření, pojištění, pojištění domu: cca 1 000 Kč, investice: 2 000 Kč

Kultura, sport, ostatní koníčky: cca 1 000 Kč

Náklady na jídlo měsíčně: 6 000 Kč

Náklady na oblečení: 400 Kč

Náklady na drogerii: 400 Kč

Co jsem musela oželet nebo je na mě drahé: Do restaurací chodím jen výjimečně nebo s přítelem, když mě pozve, do práce si nosím oběd v krabičce.

Úspory na horší časy: Úspory mám investované pro výběr v dlouhém časovém horizontu, jde o peníze z prodeje chaty. Pro okamžité použití mám nastřádáno asi 10 000 Kč.

Kolik mohu investovat do dovolené: Letos asi 60 000 Kč, na což šetřím dlouhodobě.

Moje finanční zlozvyky: Mám ráda víno, které kupuji většinou na Moravě přímo od vinařů, anebo nás zásobuje přítel. Veškeré peníze investujeme do zanedbané nemovitosti.

Moje finanční cíle nebo přání: Chtěla bych cestovat a lehce si zvednout životní standard - abych si nemusela vyčítat každou utracenou korunu. Finanční cíl je udržet stabilizovaný rozpočet.

Moje finanční obavy: Přes přísliby pana ředitele mám strach, že přijdu o práci. Taky se bojím, jak bych všechno zvládla bez maminky.

Jak hodnotím celkovou finanční situaci rodiny: Myslím, že s maminkou žijeme skromně, ale přesto šťastně.

Odborník Markétu chválí za spořivost

Finanční situace Markéty je podle odborníka poměrně solidní. „Zejména díky kombinaci příjmů jejích a její matky a peněz z nájmu a samotného vlastnictví nemovitosti se nachází v relativně stabilní finanční situaci,“ hodnotí David Hercig, ředitel investičního fondu Indexit. Zároveň oceňuje Markétin zodpovědný přístup k penězům. „Je dobře, že umí šetřit, má finanční rezervu, investuje a chová se odpovědně i k domu, který rekonstruuje, čímž zvyšuje jeho hodnotu.“

Co dalšího jí poradí David Hercig?

  • Markéta pravidelně splácí půjčku a stálo by za zvážení, zda by ji nemohla splatit dřív. Pokud ji má sjednanou s úrokem nad standardní sazbou hypoték nebo úvěrů na bydlení, doporučil bych její předčasné splacení. Dva tisíce, které investuje, by mohla použít na rychlejší umoření dluhu, což ušetří peníze na úrocích a zlepší celkovou finanční stabilitu.
  • Bylo by také dobré se sejít s dotačním poradcem a zjistit, zda by právě nějaká dotace nepomohla Markétě uhradit rekonstrukci, případně v ní pokračovat či ji rozšířit za výhodnějších podmínek.
  • Rekonstrukce nemovitosti by měla být prioritou, jelikož tím zhodnotí svůj majetek, což ji může zajistit v budoucnosti, ale také nebude muset po delší dobu dál investovat. Vzhledem k rekonstrukci bych doporučil se ujistit, že má nemovitost pojištěnou tak, aby to odpovídalo její hodnotě. Zvážil bych též životní pojištění, které by krylo riziko ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti.
  • Skvělé je, že Markéta už nyní investuje a má i finanční rezervu pro náhlou potřebu. Je vždy radost vidět, když si někdo uvědomuje důležitost investování, klidně i po malých částkách. Doporučuji také se zamyslet nad rozložením investovaných peněz tak, aby k části měla snazší a rychlejší přístup a také snížila rizika. U dlouhodobých investic zda jsou dostatečně efektivní a neubírají jim na hodnotě vysoké poplatky.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Načítám