Článek
V tomto díle podcastu Mluvte o penězích! představuje osmatřicetiletý Lukáš „Skejwin“ Nádvorník zásady a hlavní pilíře hnutí FIRE (Financial Independence, Retire Early; „finanční nezávislostí brzy do důchodu“). Pracuje jako pedagog na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a skromný životní styl mu byl blízký už odmala. Vedla ho k němu rodina a přebytky si tvořil už jako student z brigád.
Investování přebytků
Až mnohem později se pak už jako vystudovaný vědec dostal k samotnému investování. „Byla to pro mě neprozkoumaná džungle, do které jsem se vydal a zjistil jsem, že na internetu člověk najde spoustu informací, ale dobrá polovina ho z cesty zodpovědného investování spíše svádí, a tak jsem se prokousával dál. Pár let zpátky jsem pak zjistil, že se tomuto životnímu stylu - tedy investování přebytků - říká FIRE, a začal jsem si zjišťovat víc,“ popisuje Lukáš Nádvorník, který by se měl finanční nezávislosti dočkat už za dva roky.
Co je to FIRE: hlavní principy
Myšlenky a principy hnutí FIRE mohou být cenné pro každého - a to zejména díky tomu, že získá znalosti a ztratí strach v oblasti investování. I když v rámci hnutí existuje mnoho různých přístupů, všechny spojují tři prvky. „Zaprvé je to vytvoření dostatečného přebytku příjmů, což by mělo dělat okolo 20 %. Je ale jednodušší říct si o zvýšení platu nebo práci změnit než takovou část najednou uspořit,“ přibližuje Lukáš Nádvorník.
Druhým pilířem je podle něj naspořené peníze dobře investovat a pak je v rámci třetí fáze, tedy samotné finanční nezávislosti, rozumně konzumovat: „Právě fáze výběru financí bývá pro lidi, kteří strávili hodně času shromažďováním peněz, paradoxně ta nejtěžší.“
Kolik stojí nezávislost
Jaké množství naspořených peněz k finanční nezávislosti vede? „Kdybychom chtěli například 50 tisíc měsíčně, což už jsou docela velké požadavky, naše portfolio musí být něco kolem 15 milionů. To se zdá jako ohromné peníze, ale na druhou stranu, je to cena většího bytu v Praze,“ říká Lukáš Nádvorník.
Ovšem FIRE se spíš než na výdělky zaměřuje na skromnost životního stylu: „Říká se tomu saving rate, kolik dokážu uspořit, a právě toto procento je rozhodující. Nezáleží na tom, kolik vydělávám, ale jestli dokážu uspořit 30, 50 nebo 1 % z mého příjmu. Jde tedy o to, kolik dokážu dát stranou a s kolika penězi dokážu být spokojený.“
Investovat lze i pasivně
K samotnému investování nejsou podle Lukáše potřeba expertní znalosti a jde to i levně, například díky pasivnímu investování. „To je dnes dostupné každému, a začít se může u jedné nebo dvou stovek. Hlavní rozhodnutí spočívá v tom, do jakých podkladových aktiv peníze vložit,“ vysvětluje Lukáš Nádvorník s tím, že možné je oslovit třeba nezávislého investičního poradce. „Uvědomil jsem si, jak hrozně důležité to v životě je, že pravidelné investování by mělo být jako čištění zubů, protože to zákonitě přinese spoustu dobrého,“ říká v podcastu Mluvte o penězích!
S kým jsme si povídali
Lukáš „Skejwin“ Nádvorník je propagátorem myšlenek FIRE: vybízí k raným investicím a brzkému odchodu do penze. „Alespoň v první fázi jsem tak žil, aniž bych o tom věděl,“ říká v podcastu a radí, jak se k finanční nezávislosti propracovat díky skromnému životnímu stylu i správnému investování.
Podcast Mluvte o penězích!
Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.