Článek
Co si představíte jako svačinu na výlet? Někdo nevyjde z domu bez řízku mezi dvěma krajíci chleba, jiný spoléhá na müsli tyčinku nebo sušenky. Chutí je spousta a my vám ukážeme pár zajímavých možností.
Co na svačinu?
Svačina na výlet, kterou budete jíst během fyzické aktivity, by měla být maličko jiná než ta doma. Můžete si totiž dovolit trochu víc sacharidů, které jsou rychlým zdrojem energie. Měla by vám chutnat, abyste jídlem podpořili dobrou náladu. Žádoucí je i lehká stravitelnost, protože jinak vás utlumí, bude vám z ní těžko a následný pohyb si tím dost zkomplikujete.
Vybírejte podle fyzické náročnosti
Skladba potravin na výlet by se měla řídit i tím, jak moc se hodláte věnovat sportu a pohybu. „Při lehké pohybové aktivitě, například při čtyřicetiminutové chůzi, žádnou svačinu nepotřebujete. Během středně náročné aktivity si můžete vzít třeba ovocnou kapsičku, a pokud je váš pohyb fyzicky opravdu náročný, pak si klidně dopřejte sušenky bez vlákniny, ovocný nápoj a sportovní sacharidové snacky. Nezapomínejte ani na pitný režim. Poté, co vydáte energii a zapotíte se, můžete zvolit i mineralizované vody, dokonce i slazené,“ radí Pavel Suchánek, odborník na výživu při sportu v AquaLife Institutu.
Jen pro představu – lehkou pohybovou aktivitou se myslí procházka, indiánský běh po rovince, rehabilitační cvičení, relaxační jóga a podobně v trvání cca 30–40 minut. Mezi střední pohybové aktivity patří běh ve zvlněném terénu, horská turistika, bruslení, kondiční plavání, sjezdové lyžování, pilates, power jóga, rychlejší a vytrvalostní běh, výkonnostní plavání. Vysokou pohybovou aktivitou je běh v náročném terénu, razantní sjezdové lyžování, kruhový trénink, crossfit, sportovní turnaje atp. Takže co s sebou do batohu?
1. Müsli
Skladné, většinou i chutné, jsou třeba müsli tyčinky. Mohou obsahovat oříšky, sušené ovoce a čokoládu, tedy nejen zdroje rychlé energie, ale v případě ořechů a čokolády i dobré nálady. Mezi tyto tyčinky lze počítat i tzv. flapjacky, které obsahují pomalu stravitelné sacharidy, sušené ovoce a kvalitní tuky a bílkoviny. Zasytí a dodají energii.
2. Oříšky a semínka
Ideální svačina je sáček s oříšky nebo semínky do kapsy. Jsou bohatým zdrojem tuků, takže dodají pomalou energii, která se hodí při celodenní nebo několikadenní túře. Pozor ale na množství, aby právě ony tuky nezpůsobily střevní obtíže. Každopádně patří mezi potraviny povzbuzující mozek a navozující dobrou náladu. Při náročném pohybu mohou být oříšky dokonce obalené v čokoládě nebo medu. Ovšem s přihlédnutí k počasí, protože třeba čokoláda se v teple roztéká.
3. Čerstvé i sušené ovoce
Zdravou a naprosto jednoduchou svačinku, kterou si můžete vzít prakticky kamkoliv s sebou a je výborným zdrojem energie, je ovoce. Zvolte takové, které se v batohu nerozmačká, nebo si ho nachystejte do pevné krabičky. Alternativním řešením může být i sušené ovoce, to má ale v porovnání s čerstvým ovocem vyšší obsah kalorií a cukru, proto ho mlsejte s rozumem. Dobrou variantou jsou i ovocné kapsičky, kterých je na trhu velká nabídka a můžete vybrat vhodnou variantu i pro nejmenší děti. Ovocnou svačinu si můžete i vyrobit – třeba jablečné chipsy nebo nepečené kuličky s vločkami.
4. Něco na chleba
Pokud si neumíte svačinu představit jinak než pečivo s něčím, pak můžete vyzkoušet zdravější varianty, než je obligátní salám. Jednou z možností jsou domácí pomazánky nebo ty rostlinné balené.
5. Lehký oběd
Je váš výlet delší nebo se chystáte pod stan nebo do kempu? Pak se bude hodit i pár tipů na výživné a rychle hotové obědy do krabičky. „Na cesty s sebou volte takové jídlo, které dodá energii, zasytí vás a nezkazí se, i když bude mimo lednici, a ideálně ho lze velmi snadno připravit nebo sníst i studené,“ radí výživová odbornice Karolína Fourová.