Článek
Kéž by to fungovalo tak, že si umyjete hlavu, vyfoukáte, jdete spát a ráno se probudíte s dokonalými loknami… Bohužel, realita je jinde a vlasy vyžadují (většinou) trochu víc péče. Jak mít perfektní účes každý den? Díky těmto pomocníkům a radám zkušené vlasové stylistky to zvládnete.
1. Suchý šampon
Nepostradatelná výbava vlasového arzenálu? Rozhodně suchý šampon! Hodí se ve dnech, kdy nestíháte, a vždy dokáže účes pozvednout a dodat mu objem. Je také skvělý při tvoření drdolu – vlasy totiž zdrsní a pak tolik nekloužou. Ale musíte přitom dbát na jednu zásadu. „Pokud suchý šampon použijete ráno, je potřeba hlavu večer doopravdy umýt,“ upozorňuje hairstylistka Petra Soukupová. Kořínky a vlasová pokožka jsou totiž práškem obalené a může vás pak svědit hlava nebo se začnou tvořit lupy.
2. Olej nebo krém na vlasy
Olej, krém nebo sérum využijete především po umytí jako závěrečnou bezoplachovou péči, anebo také mezi mytími pro osvěžení vlasů. Vybírejte produkty, které se vám osvědčily a jsou vám sympatické, a pravidelně jimi kštici dopujte. Uvidíte, že se vám odmění lepší kvalitou a konečky se nebudou tak rychle třepit.
3. Vhodný lak na vlasy
Nedejte poletujícím vláskům šanci! Jak řekla modelka Gigi Hadid: když si vlasy nastříkáte lakem, hned vypadáte upraveně. A má pravdu. Lak volte podle příležitosti. Na denní nošení pro přirozené vlny stačí lehká fixační schopnost, zato na drdoly užijete silnou fixaci. Pozor, pokud máte jemné nebo křehké vlasy, se stylingovými produkty to nepřehánějte, kštici by to mohlo zatížit. Vhodnější pro vás budou přípravky s jemnějším složením.
4. Tužidlo i na ulíznuté vlasy
Tužidlo se hodí vždy! Nejen pro výdrž účesu či vyfoukání do objemu, ale i když si přejete vytvořit dokonale ulíznutý drdol, jaký nosí modelky a herečky. Notnou dávku tužidla naneste do dlaní a vetřete do vlasů co nejblíž kořínkům. Díky tomu se trochu namočí, zkrotí se a půjdou pěkně sčesat do gumičky.
5. Lesklý finiš
Co se vyplatí odkoukat od profesionálních hairstylistek? Použít na závěr lesk ve spreji. Je úplně jedno, zda máte objemné vlny, dokonale narovnané vlasy anebo vyčesaný drdol, finiš v podobě lesku představuje vždy tu správnou tečku. Jen myslete na to, že stačí opravdu trocha. A když ulpí na podlaze, může klouzat!
6. Správné kartáče
Ideální je mít dva pomocníky. Hřeben se širokými zuby, který můžete použít ve sprše na mokré vlasy, když necháváte působit kondicionér nebo masku. A pak kartáč na rozčesávání a fénování. „Pořiďte si kartáč s kombinací umělých a kančích štětin, který je skvělý i na foukání. Vlas je pak pěkně uhlazený, lesklejší a nebude se tolik ničit,“ radí Petra Soukupová. A jedna důležitá upomínka: Kartáče i hřebeny nezapomeňte čistit! Stačí mýdlová voda a pak je nechte dobře proschnout.
7. Jemná gumička
Gumičky vybírejte vždy takové, aby byly šetrné k vlasům a nelámaly je ani je netrhaly. Vhodné jsou především látkové a zvláště saténové scrunchie, které jsou jemné a zároveň dobře poslouží při tvorbě objemnějších culíků i drdolů.
8. Kvalitní přístroje a správná technika
Důležitým předpokladem pěkného účesu a zdravých vlasů je správné foukání. „Fén vybírejte tak, aby se dobře držel v ruce a nebyl příliš těžký. Vlas uhlazujte foukáním po směru růstu přes kulatý nebo rovný kartáč,“ doporučuje Petra Soukupová. Nikdy nefoukejte horký vzduch kolmo na vlasy na hřebenu! Vaším cílem je jejich povrch uhladit a zacelit, tedy fénujte vždy směrem od hlavy ke konečkům, a ne proti růstu.
Pokud jdete na vlasy s teplem, předem aplikujte termoochranu a při úpravě nepřesahujte teplotu 180 °C. Na přirozené denní vlny je lepší kulma se středním průměrem a žehličku volte se zaoblenými stranami, abyste si neudělali na vlasech nevzhledné zlomy.