Článek
Snad každý občas vaří. V obýváku mnohdy sledujete televizi, v ložnici si čtete. U pracovního stolu píšete, a když stojíte před koupelnovým zrcadlem, nechcete si při líčení vypíchnout oko. Co vám v těchto případech pomůže?
V kuchyni: Problém u dřezu
V kuchyni byste měli nasvítit všechny plochy, na kterých pracujete. „Osvětlení varného centra zpravidla řeší digestoř se zabudovaným zdrojem. Problémem bývá dřez. Technická norma totiž z bezpečnostních důvodů zakazuje umístění elektrických zásuvek a svítidel přímo nad dřezem. To se dá vyřešit tak, že použijete bodovky, které umístíte pod vedlejší horní skříňky, a světelný proud nasměrujete na dřez,“ vysvětluje designérka Eva Stalder.
Jako praktický a současně estetický prvek fungují světelná prosklená dna horních skříněk. Nebo se do běžného dna zafrézují světelné LED pásky, s jejichž pomocí dobře nasvítíte pracovní plochu po celé délce. Když nejsou skříňky, mohou se pásky zabudovat do polic.
V obýváku: Pozor na poškození zraku
Rozsvítit si musíte i při sledování televizního programu nebo filmů na DVD – tma není očím příjemná, vhodnější je přítmí. Jas obrazovky navíc bývá natolik výrazný, že by v „černočerné“ místnosti mohl časem vést k poškození zraku. Lze nechat zapnuté hlavní osvětlení, pokud vás neoslňuje (vadí, když mezi vámi a televizí je nízko zavěšený lustr – třeba nad konferenčním stolkem). Nebo použijte stolní či stojací lampu. Postavte ji buď vedle televizoru, nebo ještě lépe za něj. V ideálním případě by proud světla měl mířit na stěnu nebo strop za televizí, bude se tak příjemně odrážet. Další možnost nabízí podsvícení skříněk v okolí obrazovky, opět přijdou ke slovu LED pásky nebo světlo integrované v prosklených skříňkách.
V ložnici: Lampička na nočním stolku?
Rádi si čtete knihy či časopisy pěkně uvelebení v posteli? V optimálním případě byste měli nechat rozsvícený hlavní zdroj a ještě si posvítit malou lampou. Šikovné jsou bodové lampy instalované na čele postele nebo poblíž na stěně, jejichž tok světla proudí přímo na stránky knihy. Trendy řešení představují lampy zavěšené na stropě a směrující na boky postele. Nebo lampičku na čtení zkombinujte s decentním podsvícením postele či jejího záhlaví LED páskami. Na co pozor? Nejméně vhodné je to, co mají lidé nejraději: lampy se stínidly postavené na nočním stolku – neosvětlují stránky knihy, ale právě jen tento kus nábytku.
„Vše výše uvedené platí pro čtení klasických knih či tisku. Jestli si ale rádi čtete z tabletů nebo notebooků, pak potřebujete měkké rozptýlené světlo. V těchto případech oblíbené stolní lampičky na nočních stolcích s látkovými stínidly oprávněné vyhrávají,“ upozorňuje Eva Stalder.
V pracovně: Stůl, či počítač?
Jak si posvítit na práci? Rozhodující je, co zrovna děláte: pracujete-li na počítači, má být lampa otočená od monitoru, při jiných činnostech (práce s papíry, ruční psaní, kreslení, šití...) naopak natočená na pracovní plochu.
U pracovního stolu byste měli dodržovat známé pravidlo, že světlo by mělo vycházet z té strany, kde je volno, abyste si rukou nestínili – lampu mají mít tedy praváci vlevo a leváci vpravo buď přímo na stole, nebo připevněnou na stěně či polici. Do koutku určeného třeba na ruční práce je ideální vyšší kloubová lampa, která nasvětlí celou pracovní plochu, ale nikoli vás.
Pro činnosti na počítači se doporučuje lampa s možnostmi stmívání, případně i volbou barvy světla (studené, připomínající denní, se hodí při „výkonu“, při relaxační činnosti oceníte světlo teplé).
V koupelně: Pozor na kruhy pod očima
A jak si posvítit, abyste se dokázaly pěkně nalíčit? „Jestliže se jediný zdroj světla nachází za zády, nevidíte přesně odraz obličeje v zrcadle. Proto je důležité správně osvětlit prostor kolem zrcadla, a to z bočních stran,“ uvádí Martina Bohuňková ze společnosti Signify. Eva Stalder dodává, že kdyby bylo svítidlo umístěné na horní hraně zrcadla či nad ní, zkreslí kontury tváře – vytvoří dojem kruhů pod očima. Ovšem dost možná nakonec zvolíte řešení à la chytrá horákyně: zrcadlo nasvítíte z boků i seshora. A když se na sebe podíváte vzpřímeně (zvednete bradu), zjistíte, že kruhy pod očima zmizely.
Mnohdy ale osvětlení nemusíte extra řešit, protože se prodávají zrcadla či zrcadlové skříňky s integrovaným osvětlením. Jen si vybrat tu správnou.
Kupujete si lampičky či jiná svítidla už se zabudovanými LEDkami, nebo dáváte přednost žárovce zvlášť?