Článek
Aktuálně probíhá pylová sezona a bez ohledu na roční období je třeba řešit prach a také smog, o případné přítomnosti kuřáka v bytě nemluvě, ovšem vadí i výpary například ze syntetických osvěžovačů nebo „aroma“, jež po sobě zanechává váš pes či kočka. S tím vším slibuje pomoci čistička vzduchu.
Jak funguje
Existuje několik různých způsobů čištění vzduchu. Nejběžnější jsou čističky s ventilátorem, který nasaje vzduch, „prožene“ ho přes filtry a přečištěný vrací zpět. Nečistoty zachycují HEPA filtr a uhlíkový filtr, můžou být doplněné předfiltrem. Tyto čističky jsou velice účinné (až 99,7 procent).
Druhý, často používaný typ čističek, pracuje na principu elektronového větru. Používá permanentní elektrostatický filtr s účinností o několik procent nižší. „Při nasátí čistička nabije vzduch elektřinou, nečistoty pak následně přitáhne opačným nábojem sběrná plocha filtru,“ vysvětluje Iva Pavlousková ze společnosti Datart.
Důležitý výkon
Čistička by měla pracovat v uzavřené místnosti tak, aby za 1 hodinu přefiltrovala všechen vzduch dvakrát (u zdravých lidí) či třikrát (u alergiků a podobně). Podle toho vybírejte výkon. „Pokud máte půdorys pokoje například 4 x 5 metrů a objem vzduchu je 50 m3, zde se hodí čistička o výkonu 150 m3 za hodinu. Vždy je však lepší výkon naddimenzovat. Pak přístroj nemusí pracovat na maximum a nebude vás zbytečně obtěžovat vyšší hlučností,“ říká Lenka Maloňová ze společnosti Cyril & Metoděj.
Hlučnosti se u moderních čističek nemusíte bát, hodnoty kolem 40 dB odpovídají vyšším rychlostním stupňům. U většiny čističek postačí provoz při mnohem nižších hladinách hluku.
Kolik stojí provoz
Spotřeba se vyjadřuje ve wattech za hodinu. Skutečná hodnota závisí na aktuálním výkonu čističky (většina přístrojů nabízí více stupňů pro různou míru znečištění) i době, po kterou je přístroj v provozu. „Například při uvažované ceně 4,80 Kč/kWh a příkonu 30 wattů vás celodenní provoz čističky vyjde na 3,46 Kč,“ nabízí příklad Lenka Maloňová.
Některé spotřebiče můžou fungovat i automaticky, kdy čistí po určitou dobu, pak se vypnou, znovu zapnou… A najdete i takové, jež si samy díky senzoru vyhodnotí kvalitu vzduchu a tomu přizpůsobí výkon.
Pravidla používání
Co se doporučuje? Mít čističku stále zapnutou. To by ale znamenalo koupit do každé obývané místnosti jednu. Většina lidí to řeší tak, že má doma jeden spotřebič: přes den a večer ho dá tam, kde rodina tráví nejvíce času, a na noc ho přemístí do dětského pokoje nebo do ložnice.
Čistička by neměla stát těsně u stěny či u jakéhokoli většího předmětu, poblíž oken a dveří. Kolem ní ponechte ze všech stran volný prostor asi 30 cm, aby mohl vzduch dobře cirkulovat.
Snadná údržba
Přístroj průběžně otírejte vlhkým hadříkem. HEPA filtr se mění asi jednou ročně, uhlíkový častěji. Nečistoty z předfiltru stačí vysát asi jednou za měsíc. Permanentní elektrostatický filtr jednou až dvakrát týdně omyjte. To jsou však teoretická doporučení, neboť praxe závisí na konkrétním prostředí i na tom, jak často máte čističku v provozu, a jaký přístroj používáte.
Pokud navíc řešíte otázku „přesušeného“ interiéru, mrkněte sem: Suchý vzduch v bytě: Zaberou chytré rady i vychytané přístroje!.
Jak moc je pro vás podstatná kvalita vzduchu v domácnosti?