Článek
Námořnický styl se dá krásně aplikovat téměř všude, stačí popustit uzdu fantazii. Hlavně nic moc neřešte, kvůli létu přece nebudete předělávat celý byt, rekonstrukci si nechte na jindy.
1. Pruhy a barvy
Modrobílé pruhy či obecně modrá barva v jakémkoli odstínu, také červená a samozřejmě bílá představují základ, ale i ten se dá měnit nebo doplnit. Třeba korálově oranžovou, pískovou či obecně vyšisovanými tóny, které navozují dojem, jako by na ně intenzivně svítilo slunce. „S námořnickou modrou hezky ladí koňakově hnědá kůže použitá na detailech, například madla na nábytku či kůží obšité desky konferenčních stolků,“ vysvětluje architektka Miroslava Karasová.
2. Proutí, kov i dřevo
Atmosféru mořského pobřeží navodí jednoduchý kus nábytku nebo bytový doplněk. Zkuste třeba ratanové křeslo, odkládací proutěný stolek nebo plážovou tašku z palmových listů, která poslouží jako stojan na časopisy. Odkazem na staré lodě se může stát kovové svítidlo na řetězu nebo sada luceren. Místo lodních beden zafungují přepravky, když je natřete patinovací barvou. Nebo si udělejte pořádek ve fotkách a ty nejhezčí vložte do stylových dřevěných rámečků.
3. Roztáhněte sítě
Sítě nemusí být jen na ozdobu, dají se využít také jako funkční prvek. Často se používají v dětských pokojích u zvýšených postelí nebo jako předěl části místnosti, po níž se může i šplhat. V tomto případě ale myslete na dostatečnou nosnost a pevné kotvení. Totéž platí při instalaci houpací sítě, v níž se tak krásně relaxuje. A kdo by chtěl do bytu přece jen kus nábytku a ne textilie, může zkusit designové houpací křeslo či lehátko.
4. Hrubší tkaniny
Efekt lodní plachty se dá napodobit různě. Větší kus tkaniny můžete nařasit nad postelí, pytlovinu využijete na podsedáky, pěkně vypadá také lněný ubrus. Ostatně len je teď v kurzu (závěsy, potahy na sedačku a podobně). Navíc jde o jednu z mála možností, kdy je vítaný pomačkaný vzhled tkaniny, tudíž netřeba vytahovat žehličku.
5. Zátiší s mušlemi
Aby mušle, které jsou běžně k dostání i u nás, vynikly, rozložte je do průhledné skleněné nádoby na slabší vrstvu písku. Nebo do středu postavte svíčku. Když přidáte pár kamínků, svícen bude vypadat zase jinak. „Nebo proměňte velkou dózu od lízátek na námořnickou dekoraci. Mezi písek a mušle přidejte malou lodní kotvu, kormidlo a třeba pár dřívek, zašpuntujte korkovou zátkou a máte hotovo,“ nabízí inspiraci Silvia Koblicová z firmy La natura.
6. Ryby, mapy, maják
Tvar nebo dekor ryb či dalších mořských tvorů se vyjímá třeba na nádobí. Buďte kreativní a místo prostírání pokrmy servírujte na dřevěném prkénku. Praktickou dekoraci zastoupí doplňky se vzorem starých map nebo majáku, najdete je například v podobě malých úložných schránek nebo těžítek.
7. Místo slov
Maxi obraz si domů lidé běžně nekupují, zato fototapetu ano. Pohled na moře, pláž, lodě nebo molo vás spolehlivě přenese o stovky kilometrů na prosluněný jih, kde se ozývá šplouchání vln. Kromě velkoformátových tapet se nabízejí prostorově úspornější, případně použijte jen bordury. Ještě si pořiďte palmu vhodnou pro pěstování v bytě a iluze dovolené na pobřeží bude při troše představivosti dokonalá.
Jaké prvky v interiéru ve vás navodí tu pravou prázdninovou náladu?