Článek
Kotníkové kožené boty na nízkém podpatku vytvořil dvorní švec britské královny Viktorie v 19. století. Panovnice obuv s flexibilními postranními pruhy údajně nosila na vycházky a také v nich jezdila na koni. Zásadní průlom v popularitě tohoto typu bot nastal v 50. letech minulého století, kdy si je oblíbila umělecká komunita v Londýně v oblasti Chelsea. Boty tak získaly dnešní název a udělaly díru do světa – na nohou je předváděly mimo jiné největší ikony té doby, slavní Beatles.
Rozmanité varianty a co je spojuje
Dnes se vyrábějí dámské, pánské i unisex verze, veganské i kožené varianty, s podpatkem vyšším, nižším a výjimečně úplně bez. Co je ale neměnným prvkem, je pružná guma po obou stranách kotníku – boty chelsea tak nepotřebují žádný zip ani šněrování. Vklouznete do nich za vteřinku a příjemně se také vyzouvají.
Jak je nosit
Díky absenci jakéhokoliv šněrování si na tyhle boty potrpí především minimalistky. Hodí se k sukni, úzkým kalhotám, širokým nohavicím, kabátu i k bundě. Jemnější či dekorativnější varianty, například boty brogue s ozdobenou špičkou nebo špičaté drobné polokozačky na vyšším podpatku, jsou vhodné na zimní společenskou událost, jako je divadelní představení nebo firemní večeře. Typy s robustnější podrážkou zase jednoduše vycpete vlněnými ponožkami a ujdete v nich pár kilometrů v přírodě. Zkrátka, chelsea by ve vašem botníku měly být aspoň jedny. Doporučujeme univerzální černé či hnědé páry, případně červenohnědou variantu, která ladí s černými kalhotami i jakýmikoliv modrými džínami.
Od září do dubna
Nespornou výhodou těchto bot je, že do nich nemá kudy zatékat. Chelsea tedy pečlivě impregnujte a prochodí s vámi několik let prakticky každý den – i tehdy, když vás navštíví anglická zima v podobě teplot okolo nuly a přechodného deště.
Inspirace botami chelsea
Praktické postranní gumy najdete i na modelech, které mají jinak s klasickým typem chelsea málo společného. Ale proč to nezkusit?
Jaký typ bot nosíte v zimním období vy? Možná konečně užijete válenky nebo kozačky s kožíškem.