Článek
Syndrom zmrzlého ramene neboli adhezivní kapsulitida se týká převážně starších lidí, objevit se ovšem může už po třicítce. Poznáte jej snadno – nebudete moct zvednout paži nad úroveň ramene a pohybovat s kloubem na jakoukoliv stranu. Pokud se bolestí budíte i v noci, zjistěte, co vám uleví.
Jak to vzniká?
Bolesti ramene mohou mít mnoho příčin. Často je na vině přetížení nebo prochladnutí. Vzniká také jako následek vleklého zánětu nebo úrazu. U starších lidí může mít neurologickou či degenerativní příčinu. Někdy jde ovšem o bolest přenesenou při problémech s krční páteří nebo bolest způsobenou druhotnými nádorovými ložisky při rakovině plic, prsu, štítné žlázy, ledvin či prostaty.
Odhalte příčiny
Zpočátku se objevuje „jen“ bolest a omezení při pohybu. Pokud to neřešíte, v další fázi se zhoršuje pohyblivost kloubu. Nakonec postižený chodí s rukou přitisknutou k hrudníku a břichu, neboť s ní nemůže bolestí pohnout.
Proto je nezbytné odhalit příčiny co nejdřív. Nejvíc napoví rentgen a případně ultrazvukové vyšetření ramenního kloubu, krční páteře a okolí klíční kosti. Lékař zjistí, zda v okolí kloubu nedošlo ke zvápenatění a nejsou tam výrůstky. Důležitý je i rozbor krve k odhalení infekce, borelií, chlamydií či dalších onemocnění, např. nádorových.
Co dělat
První pomocí je nasazení léků proti bolesti, steroidních i nesteroidních antirevmatik nebo obstřiků. Ty vás zbaví největší bolesti, ale příčinu neřeší. Konzervativní léčba také spočívá ve znehybnění kloubu pomocí ramenní ortézy, která uleví a umožní rychlejší hojení.
Po odeznění největší bolesti lékař většinou doporučí rehabilitace. Různé cviky pomohou k uvolnění ramenního kloubu a ke zvýšení rozsahu pohybu. Zkusit můžete i přírodní léčbu, například masáže česnekovým olejem nebo křenové obklady. Křen nastrouhejte, rameno potřete vazelínou, dejte křen, přikryjte potravinou fólií a obvažte. Nechte působit jen pár minut, na křen můžete být citliví.
Vsaďte na moderní léčbu
V současné době se doporučují metody, které mají mnohem lepší výsledky. „V případě diagnostikovaného zmrzlého ramene je výbornou kombinací spojení manuální fyzioterapie a rázové vlny,“ uvádí fyzioterapeutka Iva Bílková z FYZIOkliniky v Praze. Fyzioterapii a rázovou vlnu je vhodné spojit s hloubkovou vibrační masáží.
Je možné nalepit i funkční tejp. Výborné výsledky přináší magnetoterapie. „Využíváme nízkofrekvenční, pulzní magnetoterapii, která může výrazným způsobem ovlivnit celý průběh a léčbu tohoto vleklého onemocnění,“ říká MUDr. Peter Bednarčík, vedoucí poradce společnosti Biomag.
Operace jako krajní řešení
Problémy spojené se zmrzlým ramenem většinou zmizí do několika měsíců. Pokud by bolesti přetrvávaly a hybnost se nelepšila, může lékař doporučit i operaci, při níž se (většinou artroskopicky) odstraní vápenaté usazeniny a srůsty. K ní se ovšem přistupuje jen ve výjimečných případech, většinou zaberou výše popsané metody. I po operaci je nutné pokračovat ve cvičení.
Cvičte preventivně
Cviků k uvolnění ramenního kloubu existuje celá řada. Tento cvik můžete dělat i preventivně: Lehněte si na břicho na stůl nebo na postel a svěste paži dolů, rameno je na okraji podložky. Ruka se nesmí dotýkat země. Na zem si připravte půlkilové závaží. Zhluboka vydechněte, ruku spusťte k zemi a zvedněte zátěž vzhůru, jako byste chtěli zatlačit rameno do jamky ramenního kloubu. Nadechněte se, závaží pusťte, ruku povolte a chvílí s ní kmitejte dopředu a dozadu. Cvik opakujte třikrát.