Hlavní obsah

Nejlepší cukroví z redakce: Co milujeme a občas i upečeme? Od staročeských zázvorek po moderní crinkles

Foto: Madeleine Steinbach, Shutterstock.com

Foto: Madeleine Steinbach, Shutterstock.com

Když v redakci přijde řeč na vánoční cukroví, nejde jen o pečení, ale také o rodinné tradice, vzpomínky a vyzkoušené recepty, které se předávají z generace na generaci. Tohle si přece nemůžeme nechat jen pro sebe! Necháte se inspirovat? Od nostalgických zázvorek až po moderní crinkles…

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Některá z nás peče ráda, jiná z povinnosti, ale ať je to tak, nebo onak, pečeme skoro všechny. Od tradičních perníčků po moderní crinkles, před Vánoci zmobilizujeme zbylé síly a zapneme trouby. Jaké druhy máme nejraději? Vyzkoušejte naše favority.

Linecká kolečka

Editorka Hanka: Mezi nejoblíbenější druhy cukroví u nás patří linecké. Snažila jsem se proto najít i jinou variantu než jen tradiční slepované marmeládou (které samozřejmě dělám také). A narazila jsem na poklad, který je nejen nenáročný na přípravu, protože nic neslepujete, ale navíc krásně vypadá. Linecké těsto je klasické, ovšem vykrájejí se pouze kroužky s otvorem uprostřed. Pak vyrobíte obyčejnou polevu, mašlovačkou nanesete na upečená kolečka, nasekáte pistácie a brusinky (nebo cokoli jiného, co máte rádi, ale zelené oříšky a červené sušené ovoce prostě evokují Vánoce) a polevu jimi posypete. Voilà! Krásné a chutné cukroví, kterým ohromíte, je hotové!

Foto: Alena Hrbková

Linecké, které není potřeba slepovat, ale stačí posypat. Vypadá nádherně a je vynikajícíFoto: Alena Hrbková

Tradiční zázvorky

Editorka Barbora: Když mi bylo asi tak pět, byli jsme během Vánoc na návštěvě. Měla jsem krásné bílé šatečky (dodneška si pamatuju, jak mě kousaly), způsobně jsem seděla a pozorovala dospělé, jak mluví. Bylo mi naznačeno, že nemám tolik zírat s otevřenou pusou, tak jsem upřela zrak na něco jiného: na stole měli velkou mísu plnou vánočního cukroví. A byl to jen jeden jediný druh. Z domova jsem byla zvyklá na různé, rozmanitě zdobené tvary, tak mě jednoduché a nepříliš hezké „sušenky“ zaujaly.

Po jedné jsem sáhla – a ochutnala jsem nejlepší cukroví, jaké jsem do té doby jedla (a platí to dodnes). Byly to staročeské zázvorky, které se u nás nepekly. A tak jsem stále pozorně poslouchala, co si dospělí povídají (ale nezírala jsem přitom a už vůbec ne s otevřenou pusou), a celou mísu zázvorek jsem velice způsobně vyjedla. Hostitelé se smáli a rodiče se styděli. Jedná se o zázvorky, na jejichž přípravu je třeba amonium a musejí se péct dlouho předem, aby změkly. Nikdy jsem je nedělala, trochu se bojím, že by se mi třeba nevydařily nebo že by mi už tak nechutnaly – a chci si tu vzpomínku uchovat.

Vosí hnízda

Redaktorka Jitka: U nás doma se peče hlavně vánočka, vanilkové rohlíčky a linecké cukroví. Jednoznačně neoblíbenější jsou ale vosí hnízda. Kdysi jsem na ně dostala unikátní recept: neplní se vaječným koňakem, jak je běžné, ale speciálním krémem, který se připravuje ze žloutků na vodní lázni, a ty se pak smíchají s bílky umíchanými s cukrem. Je naprosto delikátní, ale když někde na návštěvě ochutnám klasická hnízda, chutnají mi také.

Foto: Madeleine Steinbach, Shutterstock.com

Vosí hnízda jsou favoritem nejedné z násFoto: Madeleine Steinbach, Shutterstock.com

Perníčky

Redaktorka Lucie M.: Na Vánoce peču naprosto klasický mix, který asi najdete na vánočním stole většiny českých rodin. Speciální postavení u nás mají ale perníčky, a to ani ne proto, že by byly nejoblíbenější, ale váže se k nim nostalgický a úsměvný příběh. Každý rok si před jejich zdobením pouštíme asi 13 let staré video našeho dnes už šestnáctiletého syna, který tehdy jako tříletý zdobil perníčky, nanášel na ně gigantickou vrstvu polevy všech možných barev a zaujatě si u toho prozpěvoval svoji vlastní písničku: „Zdobit perníčky, osud můj. Můj osud je zdobit perníčky…“ A tak se dodneška tohle broukání v době Vánoc u nás doma často ozývá, třeba když se někdo zakusuje do nazdobených perníčků…

Išelské dortíčky

Redaktorka Lucie Š.: Nepatříme doma k těm, kdo by napekli dvacet druhů cukroví. S mamkou jsme vybraly top šest druhů a ty opakujeme každý rok. Máme z toho pěknou tradici, pustíme si vánoční písničky, nalijeme vaječňák a vykrajujeme. Občas nějaký druh přidáme, nějaký vynecháme, ale nikdy nechybějí išelské dortíčky, které zvlášť u mě vítězí na plné čáře! Jde o kakaové sušenky plněné bílým krémem. Navíc je namáčíme v čokoládě a navrch patří vlašský ořech nebo plátky mandlí. Nejlepší jsou, když se pár dnů odleží, aby změkly.

Foto: matunka, Shutterstock.com

Išelské dortíčky jsou sice pracnější, ale ta chuť stojí za toFoto: matunka, Shutterstock.com

Myslivecké knoflíky

Redaktorka Renata: Ani na našem vánočním stole nebývá nic výjimečného – rohlíčky, linecká kolečka, kokosové cukroví ze strojku nebo perníčky. Zaručeně a hned mizí zmíněné vanilkové rohlíčky, ale také myslivecké knoflíky. Nejlepší peče moje mamka, která od mé dcery dostává na každé Vánoce jediné zadání: „Babi, nic jiného nemusíš, jen rohlíčky a knoflíky.“ Ať se snažím jakkoli, tak ty moje prostě nejsou takové, i když jsou přesně podle receptu, který mi dala… Tak jsem se přestala snažit a nechávám tyhle dva druhy na babičce. Když se ale řekne cukroví, vybaví si většina naší rodiny i letní večery na terase. Máme totiž letitý zvyk: krabičku cukroví necháme zamrazit a vytahujeme ho v létě ke kafíčku. Řeknu vám, že i v parném letním odpoledni chutná skvěle!

Vanilkové rohlíčky

Redaktorka Jana Z.: Přiznám se, že cukroví vůbec nepeču, ale každý rok ho máme ažaž. Moje mamka ho totiž v minulých letech pekla na krabice a nikdy to nebylo méně než deset dvanáct druhů. Nejpopulárnější jsou u nás vanilkové rohlíčky a linecké, které miluje můj syn, mým absolutním favoritem jsou ale včelí úly. Těch bych se opravdu ujedla, a když jsou na talířku, nikdy jim neodolám. Mňam!

Foto: Sonja Rachbauer, Shutterstock.com

Vanilková klasika v podobě rohlíčků nesmí chybětFoto: Sonja Rachbauer, Shutterstock.com

Crinkles

Šéfredaktorka Monika: Moje máma pekla dvacet druhů cukroví, před Vánoci bylo vždycky schované a šetřilo se s ním, po svátcích ale končilo v mrazáku. Tak jsem si řekla, že tolik energie do něčeho takového vkládat nebudu. Nicméně moje dcera Natálka peče ráda a já připravuji těsta a lepím linecké. Roky jsem dělávala včelí úly a každý rok jsem experimentovala s nějakou novinkou, kterou pak ale nikdo nejedl. A i když jsme s dcerou chtěly mít třeba pět druhů cukroví, někdy jsme to dotáhly i na jedenáct. Letos je Natálka před svátky v zahraničí, tak to vidím na „svatou trojici“ naší rodiny: linecké, rohlíčky a hit posledních Vánoc – crinkles. Děti je milují!

Načítám