Článek
Jsou velké, zkroucené, mají fialovou až namodralou barvu a vystupují na povrch kůže nejčastěji na stehnech nebo lýtkách. Křečové žíly (= varixy) nevypadají pěkně a působí velké nepohodlí: patří k nim pocity těžkých nohou, otoky, pálení, svědění a noční křeče. Navíc zvyšují riziko krevních sraženin i zánětů a také mohou časem vést k opravdu nepříjemným bércovým vředům.
Co způsobuje křečové žíly
Za rozšířenými žílami na nohou je porucha cévních chlopní: ty mají za úkol pomáhat srdci vracet krev zpět vzhůru, proti působení gravitace. Když nejsou v pořádku, krev se v končetinách nezdravě hromadí a žíly se rozšiřují a získávají typický vzhled. Chronická žilní nedostatečnost je vrozená a je také přirozenou součástí stárnutí. Stav zhoršuje těhotenství a období hormonálních změn obecně, což je důvod, proč na křečové žíly ženy trpí až třikrát častěji než muži.
Přírodní léčba: co zabírá na varixy
Ostatní faktory, jako je nedostatek pohybu a sedavý životní styl, obezita a časté nošení těsného oblečení nebo bot na vysokém podpatku, situaci jen zhoršují. Vhodná opatření však mohou projevy křečových žil výrazně zmírnit. Co se v tomto směru vyplácí dodržovat?
1. Pravidelně cvičte
Tělesné cvičení posiluje krevní oběh v dolních končetinách, což pomáhá předcházet tvorbě křečových žil nebo mírnit jejich projevy. Pravidelně choďte, běhejte a jezděte na kole – každý den věnujte pohybu, do kterého zapojíte nohy, alespoň 20 minut.
2. Protahujte se
Před každou fyzickou aktivitou i po jejím ukončení se nezapomeňte pořádně protáhnout. Protahujte se i během dne, ideálně každých 45 minut – dlouhé stání nebo sezení totiž zesiluje tlak v dolních končetinách, což zvyšuje riziko otoků a rozšiřování žil.
Tip: Pro rychlý pocit úlevy od bolesti a nepohodlí zvedněte nohy ke stropu. Položte se na záda, nohy opřete o zeď a vydržte čtvrt hodiny. Toto jednoduché cvičení usnadňuje průtok krve v dolní části těla a pomáhá ji vracet do srdce.
3. Jezte kolagen, draslík a vitamin C
Pružnost cév podpoříte i výběrem potravin s rutinem, který je v pohance, cibuli, červených paprikách, rajčatech, chřestu a v černém a zeleném čaji. Draslík zase pomáhá odvádět z těla nadbytek sodíku, čímž se snižuje krevní tlak v dolních končetinách (a v celém těle). Najdete ho ve špenátu, brokolici, sladkých bramborách, houbách, melounu, meruňkách či grapefruitu.
„Důležitou složkou je i posilování žilní stěny kolagenem, a to jednak ve stravě, jednak v kvalitních doplňcích,“ radí MUDr. David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny. Kolagen obsahují vaječné bílky nebo vepřové kosti a chrupavky – když si z nich uděláte vývar, kolagen se uvolní do vody.
Pro fungující žilní systém jsou důležité i protizánětlivé složky. „Nezapomínejte tedy na zdravé tuky – zastudena lisované oleje, semena a ořechy, dále na vitaminy C a D a na hořčík proti křečím,“ říká Radka Pamětická, koučka zdravého životního stylu.
4. Noste kompresní podkolenky
Stahovací neboli kompresní podkolenky udržují žilní chlopně ve správné poloze, což podporuje krevní oběh. Snižují se tak otoky, pálení a další nepohodlí, kterým varixy umějí potrápit. Podkolenky podle potřeby noste během dne i při sportu – pomáhá to předcházet nočním křečím. O síle komprese (mírná, střední, silná nebo extrémně silná) se poraďte s lékařem či odborným pracovníkem ve zdravotních potřebách.
5. Vsaďte na studené sprchy
Otužování prospívá celému tělu. Studená voda zužuje cévy, což zlepšuje průtok krve, mírní otoky i pocit těžkých nohou. Chladné sprchy tak – zejména večer – fungují jako skvělá úleva od nepříjemných příznaků. Rozhodně se vyhýbejte horkým koupelím, sprchám a vířivkám, slunci a obecně teplu – cévy rozšiřuje a symptomy křečových žil značně zhoršuje.