Článek
Pořídit si nové jídelní posezení se zdá být hračka. Prostě projdete několik obchodů, mrknete, co se vám líbí a zda na to máte, a hotovo. Nebo by to mělo být jinak?
Na vlastní pozadí
Židli musíte osobně vyzkoušet. Každému sedí, a to doslova, něco jiného, každý má jiné tělesné dispozice. Zapomeňte na vzorné chování a na židli se uvelebte přesně tak, jak jste doma zvyklí. Co by se při sezení určitě nemělo objevit? Tlak na spodní část stehen (podkolenní cévy) a zakulacení zad, tlak na břišní partie.
„Výška klasické jídelní židle, respektive jejího sedadla, by podle normy měla být 42 až 48 cm. U barové židle už tak striktní rozdíl není, může jít například o 78 cm, ale třeba i kolem 60 cm – kvůli nižším barovým pultíkům,“ vysvětluje Anna Handlová ze společnosti TON.
Na co ještě myslet
Řešte tvar židle. Dnes jsou k dostání nejrůznější variace nejen sedáku, ale i zádové opěrky nebo područek. Pokud jste zvyklí u stolu se jen najíst, a hned poté se zvedáte, pak patrně snesete téměř cokoli. Ale kdo naopak na židli rád posedí delší čas, měl by mít na paměti hlavně pohodlnost. A tu mu kromě tvaru nabídne čalouněný sedák, nebo ještě lépe – celočalouněná židle.
Setkat se můžete i s tím, že čalouněná židle bude vybavena taštičkovými pružinami, podobně jako u matrací, což výrazně prodlužuje její životnost.
Rady navíc
„V prodejně se také zajímejte o to, zda a jak byla židle testovaná – aby vám po prvním pádu na zem hned nepraskla. A neprohlížejte si ji pouze z vrchu, otočte ji. Právě podle části, která není na první pohled vidět, často poznáte, jestli jde o zručně vyrobený kus, nebo jen líbivou stoličku,“ připomíná Anna Handlová.
Pozvánka ke stolu
Vybírat stůl je snazší. Jeho výška se pohybuje asi od 72 do 78 cm a velikost je na vás, přesněji – na obvyklém počtu stolujících. A když jste zvyklí na častější návštěvy? Spolehněte se na rozkládací stůl. „Jinak obecně platí, že k výrazně zaobleným či vůbec ke kulatým stolům se zpravidla vejde o jednoho člověka víc než ke stolům hranatým. Ale ty hranaté se zase dají lépe zakomponovat do prostoru,“ podotýká Anna Handlová.
Tip redakce:U židle s područkou si vyzkoušejte, zda se vejde pod stůl. Když má lub (rám stolu pod vrchní stolovou deskou), nemusí se to podařit.
Všechno v jednom
Dáváte přednost pestrosti? Pak si třeba ke dřevěnému stolu pořiďte plastové židle nebo každou z jiného materiálu či odlišného tvaru. Ovšem výrobci myslí i na ty, kteří chtějí stůl a židle sladit. Buď se prodávají celé jídelní sety, nebo se k danému stolu doporučují konkrétní židle tak, aby z pohledu tvaru i funkce vzájemně ladily.
„Dnes si lidé čím dál častěji pořizují větší jídelní sety s více sedacími místy,“ říká Tereza Rážová ze společnosti La Casa Nova. Důvod je zřejmý: návštěvy jsou v kurzu. Když už si někoho pozvete k sobě domů, neposadíte ho na zem, navíc kuchyně s jídelnou představuje centrum dění. A v době, kdy nevyužíváte židle u stolu, může třeba jedna z nich posloužit i jinde, například v pracovně.
Co se vám více líbí – různorodé posezení, nebo sladění materiálů a tvarů?