Článek
Na první pohled je to nelehké zadání: Jak na dvacet pět metrů čtverečních vtěsnat kuchyň, jídelnu, obývák i pracovnu? Že úloha má řešení, dokázal architekt v pražském bytě Nad Rokytkou. Vystačil si při tom s cenově dostupným nábytkem z IKEA, a tak kuchyň včetně všech spotřebičů vyšla na velmi přijatelných sto dvacet tisíc korun. Ten doplnil několika truhlářem na míru vyrobenými kousky, které dovolily dokonale využít každý centimetr místa. Zařízení ložnice a doplňky pocházejí z designového obchodu HomeArt. Vznikl tak zajímavý interiér, který si může dopřát téměř každý. Pořizovací cena bytu včetně stometrové předzahrádky činí dva a půl milionu korun.

Kuchyňská linka působí vedle bílých stěn nenápadněFoto: nadrokytkou.cz
Bílá pracovna se ztrácí u zdi
Propojený obývák s kuchyní je v malém bytě nejvíce užívaným prostorem. Odpovídá tomu i množství nábytku, které příliš nekoresponduje se současným minimalismem. Ale na první pohled pokoj rozhodně přehlcený není. Mohou za to kouzla s bílou barvou.

Uprostřed místnosti stojí netradičně místo stolku konferenčního ten jídelníFoto: nadrokytkou.cz
„Celý interiér je postavený na nesmrtelném kontrastu bílé a černé, v tomto případě černé barvy a tmavých dezénů dřeva,“ říká architekt Karel Svoboda, který byt zařizoval. Nejenže tak vznikne elegantní interiér, ale s bílou lze v malém prostrou zajímavě pracovat a spousta věcí se zde „opticky ztratí“. Příkladem je pracovní kout vtěsnaný mezi pohovku a televizní stěnu. Architekt postavil před bílou stěnu bílý stůl, který s ní na první pohled splývá a v místnosti jako by nebyl.

Mezi pohovkou a obývákovou stěnou zbylo místo na pracovní koutFoto: nadrokytkou.cz
Totéž platí pro kuchyňskou linku. Ta má délku více než tři metry a vyplňuje, což bývá v takto malých bytech výjimečné, celou jednu stěnu. Přesto díky bílé barvě a světlé mozaice za pracovní deskou nepůsobí mohutně. Majitelé zde mají nejen všechny přístroje nutné pro pohodlný život, ale nechybí ani dostatečná pracovní plocha, a hlavně úložný prostor v dolních i horních skříňkách. „Ty druhé jsou z poloviny prosklené a odrazy ve skle také vytvářejí dojem, že je byt prostornější,“ dodává Karel Svoboda.

Prostor za pracovní deskou vyplnila světlá mozaikaFoto: nadrokytkou.cz
Ten tentokrát vynechal konferenční stolek a mezi pohovku a kuchyň postavil jídelní stůl. Židle od něj lze snadno přesunout do pracovny a nahradí odkládací stolek, když si chcete vzít ke sledování televize misku s oříšky nebo sklenku s vínem. Toto řešení dovolilo postavit do centrální části pokoje velkou rohovou sedačku, z níž mají majitelé výhled jak na kuchyňskou linku, tak na televizi. Právě stěna, jídelní stůl, podlaha, dveře a rámy oken zastupují v interiéru tmavý kontrast.

Dominantním prvkem v ložnici se stala postel s tmavým rámemFoto: nadrokytkou.cz
Pokud máte pocit, že by se tato kombinace brzo okoukala, lze ji oživit výraznými barevnými doplňky, jako příklad může sloužit červený ubrus na jídelním stole.

Skříň přes celou šířku stěny nabízí dostatek úložného prostoruFoto: nadrokytkou.cz
Ložnice, kterou nafouklo zrcadlo
Dvanáctimetrová ložnice slouží zároveň jako šatna, čemuž odpovídá zařízení. Kromě manželského dvojlůžka s tmavým rámem – i zde je zachován kontrast tmavé a bílé – jsou zde jen dva subtilní kovové noční stolky a šatní skříň přes celou stěnu. Dvířka prostředního dílu tvoří zrcadlo. Nejenže si tak může člověk před odchodem zkontrolovat svůj zevnějšek, ale prostor díky němu vypadá větší.

Černobílý kontrast zůstal zachovaný i v koupelněFoto: nadrokytkou.cu
Další úložný prostor vznikl hned za vstupními dveřmi, kde je umístěný botník a lze si tu nechat kabáty.
I koupelna propojená s toaletou zachovává barevnost danou v interiéru. Koupelna má plochu šest metrů, a tak sem nebylo problém umístit jak vanu, tak se sem vešla i pračka. Černá dlažba je použitá i na obložení vany a prostoru kolem ní. Zbytek stěn zakryly bílé odklady. Kolem dokola zde vzniklo několik soklů a ty tvoří odkládací plochu na doplňky a kosmetiku, kterou je třeba mít stále při ruce. Hygienické a kosmetické přípravky se vejdou do skříňky pod umyvadlo.

Sokl nad umyvadlem slouží na odkládání drobností, koupelnový textil se vejde do spodní skříňkyFoto: nadrokytkou.cz
Zařizujete malý byt? Inspirujte se i zde: Moderní byt v italském designu. Líbí se vám?, Bílohnědý byt: jak vypadá? nebo Z hrůzy krásný byt za půl milionu.
Zařizovali jste malý byt a přišli na něco, před čím byste chtěli varovat ostatní? Napište jim to do diskuse pod článkem!