Článek
Infekce močových cest vyvolávají bakterie, ale i chlamydie, plísně, viry. „Zažitým mýtem je, že jsou důsledkem prochladnutí. To může být podpůrným faktorem pro oslabení organismu, není však původcem infekcí,“ uvádí MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, z ambulance urologie TH kliniky v Praze.
Protože se infekce dostává ze zevního prostředí směrem nahoru do močových cest, trpí jí víc ženy – příčinou je anatomické uspořádání i kratší močová trubice. Bakterie cestují hlavně v noci, protože je nevymývá moč, kterou se jinak výstelka močové trubice pravidelně očišťuje.
Častou příčinou tohoto onemocnění je u žen nedoléčená infekce v pochvě, odkud se mohou tyto organismy přenášet. Právě proto by o opakujících se obtížích měl vědět i gynekolog, i když nemusí právě způsobovat gynekologické obtíže.
„Důležité je udržovat přirozeně nízké pH4, které brání osídlení patogenními kmeny. Tomu nesvědčí nadměrné užívání hygienických přípravků, které poševní pH mění. Ke změnám v poševní mikroflóře může docházet vlivem kolísání hladiny hormonů, na začátku puberty, v těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce, během menopauzy,“ upřesňuje Libor Zámečník.
Kdy se infekce objeví?
Velmi často se infekce objeví i v době, kdy je tělo celkově oslabeno, třeba při diabetu nebo jiných nemocech. Může doprovázet léčbu antibiotiky, která oslabí i prospěšné bakterie, čímž umožní pomnožení plísní. Příčinou může být i zmíněná přílišná hygiena nebo nošení neprodyšného a příliš těsného prádla a kalhot.
Ani mužům se záněty močovodů zcela nevyhýbají. Riziko zvyšuje zúžená předkožka nebo vada v močových cestách, například překážka v podobě zvětšující se prostaty nebo kamene či nádoru – takže u mladších mužů, kde zatím není důvod pro obavy ze zvětšené prostaty, by o opakovaných infekcích měl vědět lékař. Zásadním rizikem získání infekce je nechráněný sex, zejména anální.
Jak poznáte infekci močových cest?
Ohlásí se nucením na močení a tím, že močení bolí a pálí. V moči můžete mít krev. Výjimečná není ani celková únava, teplota. „V případě těchto projevů byste měli zvýšit příjem nedráždivých tekutin, případně užít léky proti bolesti, pravidelně močit – a hlavně navštívit praktického lékaře, aby prostřednictvím bakteriologického vyšetření moči zjistil původce infekce,“ vysvětluje lékař Libor Zámečník.
Pokud nemá infekce závažnější příčiny, pak velmi dobře reaguje na léčbu – ať již volně prodejnými přípravky nebo antibiotiky. Pokud má tyto obtíže teenager, hodí se i test na pohlavně přenosné choroby, tedy například na chlamydie.
Rozhodně je nutné začít infekci léčit včas, aby nepostoupila z dolních močových cest, tedy trubice a měchýře, třeba až do ledvin.
Celostní medicína mluví o zánětu močových cest jako o příznaku špatně odbouraného stresu, problému v mezilidských vztazích, takže opakované problémy by mohly mít původ i v této oblasti.
Existuje prevence?
Je možné se opakovaným zánětům dolních močových cest bránit? Rozhodně zmírníte riziko, když se budete držet těchto zásad:
- Pijte alespoň dva litry tekutin denně.
- Nezadržujte močení.
- Před sexem se osprchujte a po něm vymočte. Při rizikových sexuálních praktikách, hlavně análním sexu, používejte kondom.
- Naučte se po vykonání velké potřeby otírat vždy odpředu dozadu, zabráníte přenosu střevních bakterií.
- Zabraňte vzniku zapářky – nenoste neprodyšné či velmi těsné prádlo a oblečení, omezte dlouhou jízdu na kole či na koni, dbejte na častější výměnu vložek – menstruačních i inkontinenčních.
- Nepoužívejte často dezinfekční kosmetické přípravky.
- Konzumujte pravidelně brusinky, borůvky, ananas a vyšší dávky přírodního vitaminu C.
Dokázali jste se zbavit opakovaného zánětu močových cest? Napište nám, jak se vám to podařilo!