Článek
Vypadá to jako nesmyl, ale o volbě pohovky za vás zpravidla rozhoduje velikost bytu, a hlavně počet místností. Pokud máte ložnici a pokoj pro hosty, je zbytečné volit rozkládací typ. Zapomeňte, že byste si ležení rozkládali jen tak pro větší pohodlí při večerním sledování televize. Na to je člověk moc líný a věřte, že existují jednodušší systémy, jak se krásně povalovat. Rozkládací gauče jsou tak vhodné jen k občasnému přespávání hostů, některé nahradí i postele. Pokud tento problém řešíte, umíme vám poradit.
Pevné sofa nabízí nejvíce variant
Pokud máte kam uložit sebe i hosty, zvolte si do pokoje klasickou pevnou pohovku. I proto, že v této kategorii najdete nejvíce variant včetně zajímavých designových kousků, které v rozkládacím provedení nekoupíte. „Nemusí se u nich řešit, kam a jak zabudovat rozkládací systém či matraci, ale záleží hlavně na tvaru, velikosti a barvě potahu. Designéři je navrhují podle trendů, které jsou zrovna aktuální,“ vyjmenovává některé výhody Miloslav Říha z firmy Říha nábytek.
Pevné pohovky tak mohou dostávat zajímavé tvary i barvy. Právě u nich také nejdete různé podhlavníky, pohyblivé područky a podpěry nohou, na které u rozkládacích nezbývá prostor.
Za velkou výhodu lze označit i to, že zde není žádný speciál mechanismus, který by se porouchal, což se u těch rozkládacích – například při nesprávném zacházení – může stát.
Rozhodně ale nepočítejte s tím, že by byly pevné pohovky díky jednodušší konstrukci levnější. Může to být přesně naopak. Cena bývá srovnatelná, nebo dokonce vyšší právě proto, že v této kategorii objevíte spoustu trendových kousků a novinek, a jak je známo, za ty se platí.
Když se host zdrží přes noc
Pokud si pořizujete klasickou rozkládací pohovku, je určena pouze k občasnému přespávání, například návštěv. Pokud byste na ní chtěli spát každý den, akorát si zničíte záda!
Protože budou tyto pohovky rozkládáním více zatěžované, určitě by měly mít kvalitní a pevnou kostru, která manipulaci unese. Na výběr máte dva základní systémy rozkládání – vertikální a horizontální. Ten druhý je známější. „Konstrukce lůžka je ukrytá pod pohovkou a vy ji jednoduše vytáhnete. Čaloun může být už součástí, nebo sem dáváte polštáře ze zádových opěrek,“ říká Radka Jedličková z firmy Polstrin. I když druhý systém vypadá složitěji, na spaní je vhodnější. U vertikálního rozložení vlastně berete zádovou opěrku, čalouněnou část přetáčíte a zároveň se vám rozkládá podpěrná konstrukce. „U těchto typů je potřeba, aby se díly správně spojily dohromady a aby ze sedací soupravy vznikla dostačující plocha pro přespávání. Části, na kterých se spí, by měly být změkčené kvalitní polyuretanovou pěnou,“ dodává Radka Jedličková.
Výhodou tohoto systému je to, že se potah, na kterém se celý večer sedělo a možná tam někdo vylil i trochu vína nebo vody, dostává naspod, a vy ležíte na té části, která do té doby byla skrytá uvnitř. Člověk tak má přece jen pocit, že leží na čistém.
U rozkládacích pohovek také oceníte, že do nich, pokud mají úložný prostor, uklidíte peřiny pro návštěvy. A rozhodně při jejich výběru dobře volte velikost. Sedačka široká 120 centimetrů po rozložení rozhodně nenabídne pohodlné ležení pro dva.
Pohovka, na které můžete i spát
Dlouho se tvrdilo, že rozkládací pohovky nejsou vhodné ke každodennímu spánku. V několika posledních letech však toto pravidlo přestalo platit. Na trhu se objevují výrobky, které to dovolují. Musí však splňovat dvě podmínky: první z nich je vertikální, tedy překlápěcí způsob rozkládání. A to nejen kvůli hygieně. Právě i u těchto výrobků se dá dovnitř ukrýt kvalitní pružinová, nebo dokonce klasická polyuretanová matrace s lamelovým roštem. Bez nich si zdravý spánek nezajistíte.
Stále však musíte mít na paměti, že jde o určité nouzové řešení, a tedy i kompromis. Klasické lůžko stále zůstává nenahraditelné, neboť do něj můžete zvolit několik typů roštů a matrací přesně podle své potřeby a také je zde lépe zajištěno i odvětrání lůžka.
Bez postele je zkrátka život těžký!