Článek
Vyberte si vhodný typ, zajímejte se o kartuši a myslete také na úsporu vody.
Základní přehled
Největší nabídka je v segmentu stojánkových baterií, které se používají nejčastěji, dále se nabízejí i nástěnné. Mezi novější řešení patří podomítkové nástěnné baterie (tělo se zabuduje do stěny, vidíte jen krycí plech s výtokovým ramínkem a ovládací část). A designovou vychytávku k umyvadlům představují samostatně stojící baterie.
Baterie se dělí i podle ovládání na pákové (snadná manipulace jednou rukou) nebo kohoutkové. Pákové oproti kohoutkovým ušetří asi 30 procent vody.
Měňte stejný typ
Pokud neplánujete rekonstrukci kuchyně či koupelny, a tím třeba i rozvodů vody, kupte si stejný typ. „Starou stojánkovou baterii vyměníte za novou bez problémů, jen si ohlídejte velikost otvoru, například v umyvadle – překryje se baterií, případně podložkou, na níž se baterie usadí. Ale nové výrobky už podložku nemívají, takže pak by baterie menšího průměru nemusela překrýt větší otvor,“ vysvětluje Hana Říhová, zástupce značky Ravak.
A dodává, že u nástěnných baterií je zase třeba sledovat rozteč neboli vzdálenost mezi trubkami s přívodem teplé a studené vody. Nejčastěji jde o 15 cm, ve starších domech i o 10 cm.
Co není vidět
Každá baterie má kartuši, která směšuje teplou a studenou vodu a také ji pouští, upravuje její průtok nebo ji zavírá. Kartuš je zásadní, na ní závisí kvalita baterie. A i když není vidět, ptejte se prodejce alespoň na to, z čeho je vyrobená. Obecně se doporučuje nákup baterie s keramickou, nikoli plastovou kartuší. „Nejčastějším problémem při užívání levnějších typů kartuší je nerovnoměrný pohyb jejich destiček, baterie se pak hůře ovládá a rychleji se poškodí,“ říká Hana Říhová.
Jak ušetřit za vodu
Také u umyvadla či dřezu můžete mít termostatickou baterii, s přednastavenou teplotou vody. Pak se neopaříte ani tehdy, když se mění tlak vody v potrubí nebo pokud omylem zavadíte o ramínko baterie. Navíc uspoříte, voda má hned zvolenou teplotu.
Některé baterie jsou vybavené takzvaným omezovačem průtoku vody (běžný průtok 12 či více litrů za minutu se sníží zhruba na polovinu). Šikovné jsou i bezdotykové výrobky, pro domácnosti se hodí kombinované modely: při provozu na senzor teče například 5 litrů vody, a když chcete více, použijete páku.
Praktická drobnost – perlátor
Baterie zpravidla bývají vybavené perlátorem, který mísí vodu se vzduchem a vytváří dojem většího proudu. Takže v důsledku jí spotřebujete méně. Existuje více druhů perlátorů, může být napevno instalovaný, vyklápěcí (abyste si nasměrovali proud vody podle potřeby), spořící (omezuje průtok vody), mezi novinky patří takzvaný skrytý.
Něco navíc
Hlídejte si také výšku i délku ramínka, aby z něj vytékala voda pokud možno do středu dřezu (umyvadla), případně rovnou do sifonu. Zajímejte se i o úhel otáčení ramínka.
Máte-li dřez či umyvadlo umístěné těsně u okna, hodí se takzvané podokenní provedení baterie, která se dá buď sklopit, nebo vysunout a sklopit. A do kuchyně se začínají prosazovat modely se sprškou, v různých provedeních.
Relativní pojem ceny
Určitým vodítkem kvality je už samotná cena baterie, která se odvíjí hlavně od použitého materiálu na tělo výrobku (nejčastěji mosaz s pochromovanou úpravou) a dále od keramické kartuše. Jako standard dobré baterie v základním provedení se vnímá ta, která stojí asi od 1500 Kč výše. Hodně napoví také prodloužená záruka, některé značky běžně poskytují například pět let.
Ještě vyzkoušejte, jak snadno či složitě se baterie ovládá. Například pákovou byste měli zvládnout jedním prstem. I malíčkem.
A až budete mít jasno v technických parametrech, pak řešte design. Líbí se vím více oblé, nebo spíše hranaté tvary?