Článek
Předěláváte koupelnu, nebo potřebujete jen nahradit svou starou oprýskanou vanu za jinou, bez toho, abyste museli zbourat půlku bytu? Anebo si stavíte nový dům a chcete krásnou vanu, kterou bude každý obdivovat? Pro každého z vás máme několik tipů. Stačí si jen vybrat!
Tip 1: Do malých koupelen
V malých koupelnách – a je jedno, zda je zařizujete nově, nebo rekonstruujete – jde především o úsporu místa. Největší uplatnění zde proto mají vany asymetrické, tedy s jinou šířkou v zádové oblasti a kolem nohou. V koupelně tak zabírají méně místa, ale člověk si toho při mytí všimnout nemusí. „Jejich vnitřní úhlopříčka je dokonce v průměru o dvacet centimetrů delší než u obyčejné obdélníkové vany, poskytují tak překvapivě velký prostor pro koupání,“ říká Jana Šlefrová ze společnosti Ravak.
Velmi žádané jsou pak typy, které lze doplnit vanovou zástěnou, a v malém prostoru tak vytvoří vanu a sprchu v jednom. „Proto je dobré volit ty se speciálně tvarovaným dnem pro sprchování. To může být ještě opatřené takzvaným antislip povrchem, který zabrání uklouznutí," dodává Jaroslav Řehůřek z firmy Kaldewei. Podrobnosti se dočtete v článku Jak vtěsnat vanu i sprchu do mini koupelny.
Při všech těchto úvahách nesmíte zapomenout ani na minimální dostatečný prostor před vanou, který by měl mít tvar obdélníku o velikosti nejméně 85 x 75 centimetrů. Jen takové místo vám zajistí pohodlný výstup z vany, aniž byste naráželi do okolního vybavení.
Tip 2: Když měníte kus za kus
Poškrábaná, oprýskaná, zažloutlá – vypadá přesně takto vaše vana po dvaceti či třiceti letech a nepomohl žádný z 5 tipů, jak snadno zrenovovat vanu? Na novou koupelnu vám ale nezbývají peníze? Pak samozřejmě můžete vyměnit jen kus za kus. Vybírat máte stále z čeho. I když z tvarů budete muset sáhnout opět po obdélníku a i velikost musí odpovídat původnímu výrobku.
V minulosti se vyráběly vany, které se vešly do koupelen s jádrem, jejichž velikosti jsou typizované na rozměry od 244 x 144 do maximálně 260 x 185 centimetrů. Do těch se pak vešly vany s délkou 160 a 170 centimetrů a šířkou 70 či 75 centimetrů. V nabídce jsou i dnes, a tak s jejich sháněním nebudete mít problémy. A potěšit vás může ještě jeden fakt – jde o základní tvary, a tudíž i o nejlevnější výrobky.
Ale neznamená to, že pouhou výměnou byste si nemohli svou koupelnu vylepšit. „I u obdélníkových van najdete takové, které mají rovný a dostatečně široký lem, na který lze osadit sprchovou zástěnu. Zároveň u nich oceníte co možná nejširší dno a kolmé stěny, které vytvoří dostatek místa pro pohodlné stání,“ radí Jana Šlefrová.
Tip 3: Když je to jen na vás!
Jste v situaci, kterou vám mohou někteří závidět – tedy že máte před sebou „na papíře“ prázdnou koupelnu a je jen na vás, jakou vanu si sem pořídíte? Samozřejmě, že si můžete vybrat některý z předchozích typů, ale je to škoda. Dopřát si zde můžete mnohem více a pouze volbou správné vany promění koupelnu v malé wellness centrum.
Že po něčem takovém toužíte? Pak sem zvolte třeba rohovou nebo dvoumístnou vanu. Zabere sice více místa a také vodou moc nešetří, ale vejdou se do ní jedna i dvě osoby. Jen na vás pak záleží, zda zvolíte tvar, který umožňuje koupání vedle sebe nebo naproti sobě. První skupina má rozměr 140 x 140 nebo 150 x 150 centimetrů, obdélníkové vany pro dva jsou velké i metr krát dva. „U takových výrobků bych pak jednoznačně vsadil na umístění v prostoru, kdy se vana stane dominantním prvkem a zaujme na první pohled,“ dodává Jaroslav Řehůřek. Sami se přesvědčíte, že Luxus v koupelně? To je vana uprostřed!.
Jaké máte zkušenosti s vanou vy: máte klasickou, nebo jste ji doplnili o zástěnu a sprchujete se v ní? Napište to ostatním v diskusi pod článkem.