Článek
Sezení bez kompromisů
Kuličkové vaky nacházejí své uplatnění prakticky všude - oblíbili si je -náctiletí, pro které je sezení na klasickém křesle či pohovce opravdu nuda, stávají se vhodným vybavením prvních bytů, ale i kanceláří a pracoven, když si potřebujeme při práci na chvíli dáchnout.
Jednoduše se totiž tvarují a není problém si v nich vytvořit různé dolíčky, podpěry a další podpory, které nám sezení či ležení zpohodlní a zpříjemní.
Zelenou tomuto nábytku dokonce dávají i lékaři a rehabilitační sestry. Tvrdí, že právě nekonečné množství tvarů pomáhá rozprostřít síly působící na páteř rovnoměrněji na větší povrch těla. Proto i lidé s bolavými zády, kteří v pevném křesle trpí, si tady mohou „vyležet" ten správný tvar a nechat své bolavé tělo odpočinout. Ovšem rozhodně nelze tyto vaky považovat za rehabilitační pomůcky jako třeba velké rehabilitační míče. I když se v nich cítíme příjemně a uvolněně, stále se pouze povalujeme.
Miliony ukryté v polštáři
Jednotlivé výrobky se od sebe liší nejen cenou a velikostí, ale také potahovým materiálem a hlavně vnitřní výplní. Platí totiž, že čím jsou kuličky uvnitř menší a je jich více, tím se nábytek méně deformuje a lépe uchovává tvar, který mu dáme. Dobrý polštář poznáme tak, že když vstaneme od televize, vysezený důlek zůstává a polštář si uchová svůj tvar. Originální výrobky, které se k nám dovážejí z Nizozemí, mají povrch kuliček opatřený pogumovanou vrstvou, čímž se ještě zvyšuje jejich životnost.
Většina na našem trhu prodávaných výrobků bývá vybavena pevně uzavíratelným otvorem, který dovoluje ubírat a přidávat kuličky podle toho, jak si kdo přeje.
Musí něco vydržet
Kvalitu kuličkového nábytku ovšem určuje i potah, který mu dodává nejen na atraktivitě a zajímavosti. Jemná bavlna tady opravdu nemá prostor. Musí jít o pevný materiál, který udržuje tvar polštáře přesně takový, jaký jsme si vytvořili. A také samozřejmě nesmí prasknout, když na něj děti skočí, nebo se roztrhnout při sebemenším neopatrném zacházení, ani prošoupat po letech používání. Kuličkový nábytek dostaneme jak v textilním, tak koženém provedení.
Při nákupu těchto výrobků bychom se měli zajímat i o údržbu - vždyť víme, jak to občas vypadá na křesle, když z něj vstáváme od televize, o zvířecích pelíšcích ani nemluvě. Ke standardu by proto měla patřit omyvatelnost povrchu. Nejčastěji si při údržbě vystačíme s vysavačem, na fleky platí voda s kapkou saponátu.
Pro děti, nebo pro psa?
K oblibě tohoto nábytku přispívá i cena - výrobky koupíme od jednoho do zhruba deseti tisíc korun. Záleží na jejich velikosti, druhu a také zda jde o originál či napodobeninu.
K dostání jsou velké polštáře, menší pro děti, sedací hrušky i zvířecí ležení. Možná někoho napadne, že když jsou tyto výrobky tak snadno tvarovatelné a variabilní, proč je třeba mít tolik druhů. Vždyť by stačil jeden, který si každý vytvaruje dle své libosti. Ano, ale je to o penězích.
Většinou platí, že čím je polštář větší a jednodušší, tím více variant z něj uděláme. Je však také nejdražší. Proto výrobci nabízejí jako kompromis levnější a menší křesla, hrušky a míče. U nich je však menší možnost vytvarovat si je dle své libosti. Ovšem ocení je třeba starší lidé, kteří se přece jen hůře pohybují, a tak při usedání a vstávání ocení „předpřipravené" područky.
Speciální kategorií jsou děti - ty malé, zhruba do deseti let, by se totiž mezi velkým množstvím kuliček skoro ztratily a jen těžko by si zde vytvořily pohodlné sezení. Velké polštáře ocení hlavně na skákání, dovádění a válení se. Na sezení jsou pro ně lepší menší výrobky, které se jednoduše tvarují i pod jejich menší hmotností.
U zvířecích výrobků se zase počítá s náročnější údržbou, proto mají dvojité potahy - jeden pevný a druhý snímatelný, který je možné prát až na 40 stupňů.