Článek
Dřez a pracovní deska to jsou místa, kde se v bytě umělý kámen už zcela prosadil a mnozí si tady nic jiného nedovedou představit. A velmi často se s tímto materiálem setkáte i v koupelně, zařídit lze z něj dokonce i celý byt. Pokusil se o to už známý designér Karim Rashid ve svém Bytě roku 2050. Podívejte se!
Obyčejný versus umělý: v čem je rozdíl?
Na výrobu umělého kamene se používá ten přírodní – zpravidla mletý křemen, žula či bauxit a jako pojivo slouží pryskyřice. Důležitá jsou i barviva, díky kterým se kompozitní materiály vyrábějí až ve stovce odstínů. Na výběr také máte homogenní, tedy „jednobarevné“ desky a ty, kde zůstává zachována struktura kamene. Ta je ale u umělého kamene ještě jemnější než třeba u žuly.
Toto pravidlo platí pro všechny firmy, které ho vyrábějí. Umělý kámen je totiž velmi známý pod svými obchodními jmény, mezi ty nejvýznamnější patří corian, kerrock, hi-macs, fragranit, silgranit, luisigranit, staron, varicor a podobně. Jednotlivé firmy se pak od sebe liší množstvím rozemletého kamene, které se může o několik procent lišit, nabídkou barev, ale i rozměrů desek. Ty s délkou do tří metrů vám nabídne prakticky každý výrobce, větší už je třeba hledat.

Kompozitní materiály se v současnosti používají hlavně na výrobu pracovních desekFoto: Koryna

Materiál je také velmi vhodný na kuchyňské dřezyFoto: Franke

Kámen patří i do obýváku - příkladem je originální nábytková stěnaFoto: Corian

Díky snadné tvarovatelnosti umělého kamane vznikla tato zaoblená umyvadlaFoto: Hi-Macs

Ozdobou každého interiéru se stane bio krb z kompozitních materiálůFoto: Corian

Umělý kámen se vyrábí ve stovkách odstínůFoto: Corian
Když se kámen rozsvítí
Umělý kámen patří mezi nenasákavé materiály. „Na rozdíl od přírodního se třeba šťáva z ovoce do povrchu nevpije a nevytvoří se zde nehezký flek," říká Alexandra Krígovská z firmy DuPont Corian a pokračuje ve výčtu výhod: „Většina poškození, která vzniknou při nárazu ostrých předmětu, nebo působením horka a obzvlášť agresivních chemikálií, může být opravena na místě. Také se snadno čistí a udržuje.“
Vlastností, kterou ocení hlavně majitelé atypických bytů a pak designéři, je snadná tvarovatelnost a opracovatelnost. Může se tvarovat jak teplem, tak i řezat jako obyčejné dřevo. „Zatímco klasický kámen je deska, a to musíme respektovat, u toho umělého není problém udělat třeba zaoblený kuchyňský ostrůvek či zvolit jiné atypické tvary, což designéra vždycky potěší," konstatuje Kamila Douděrová.
Mezi jeho další unikátní vlastnosti patří průsvitnost. Je možné z něj vyrábět nejen lustry, ale také dosáhnout zajímavého efektu, kdy vám doma svítí pracovní deska nebo celá skříňka.

Na bezespárové desce nemá kde ulpívat špínaFoto: Corian

Atypická vana je vyrobená z jednoho kusuFoto: Hi-Macs

Corian odolá i zvířecím drápůmFoto: Corian
Seznam nevýhod je krátký
Při práci v kuchyni ovšem musíte být opatrní, abyste přímo na desku nepostavili rozpálený hrnec právě sundaný z varné desky. I když kompozitní materiál odolá velmi vysokým teplotám, tohle by i na něj bylo moc.
A druhou nepříjemnou vlastností je cena – ta se pohybuje od sedmi tisíc korun za běžný metr.
Kde máte doma umělý kámen vy?