Článek
Čas je náš nepřítel, proto se vyplatí uklízet efektivně. Zkuste to s využitím rad odborníků, pro které je úklid „denním chlebem“.
Čistá okna
„Na okna nepoužívejte prostředky určené na mytí nádobí. Ze skla se pak nikdy neodmyjí zbytky tenzidů z těchto přípravků a okna se daleko rychleji zašpiní, protože na sebe přímo přitahují prach a další nečistoty. Nejlepší jsou čističe s podílem alkoholu, případně čpavku,“ uvádí Irena Bartoňová Pálková ze společnosti IP Managering. Na doleštění použijte mikrovlákno nebo dvouvrstvý papír. Speciální tipy dalších odborníků najdete v tomto článku!
Co s koberci a čalouněním?
Odborníci se shodují v tom, že čištění extraktorem jednou až dvakrát ročně nic nenahradí. Jde o přístroj, který vstřikuje vodu a čisticí přípravek pod vysokým tlakem do koberce či textilie a současně nebo s odstupem času odsává rozpuštěné nečistoty. Před čištěním vše dobře vysajte, nejlépe luxem s elektrickým kartáčem.
„Zásadní je skvrny odstraňovat mokrou cestou. Kdybyste chtěli jen vyčistit nějaký flíček a aplikovali na něj třeba pěnu, hadříkem ji jen rozmažete,“ připomíná Lumír Němec ze společnosti Lumiservice. A přidává svůj trik, jak se zbavit skvrny z červeného vína, je však třeba jednat hned: místo polijte bílým vínem, posypte solí, nechte chvíli působit a vysajte suchým hadříkem.
Pěkně od podlahy
Klasické koště už do současné domácnosti nepatří, víří prach. „Na odstranění prachu, vlasů a drobných nečistot z podlah je nejlepší vysavač nebo například mop s návlekem, který je statický a přitahuje nečistoty. Až pak následuje setření vlhkým hadrem,“ podotýká Irena Bartoňová Pálková. Mnohým podlahovinám voda vadí, například dřevěným a laminátovým – na ně je nejlepší nastříkat čisticí přípravek rozprašovačem a podlahu setřít nasucho.
Nanotechnologie v domácnosti
„Na pevné materiály včetně nábytku, skla, nerezu, keramických obkladů a podobně používám přípravky s nanotechnologií. Čistí mnohem lépe než jiné produkty, a navíc na povrchu vytvoří neviditelný ochranný film, díky němuž se pak snáze udržuje,“ říká Lucie Bláhová ze společnosti BKS Services. A dodává, že mimo jiné takový přípravek zamezuje usazování vodního kamene na bateriích (doleštěte je froté ručníkem nebo mikrovláknem), obkladech a podobně. Nanopřípravky se vyrábějí podle typu materiálů, třeba na sklo a keramiku, na kovy, dřevo i kámen a dají se dnes najít na internetu.
Nerez, sanita, obklady
Pokud na nerez nepoužijete přípravek s nanotechnologií, vsaďte na alkoholový čistič, pak už nerez netřeba dolešťovat, mastnota nebo „obtisky“ prstů se na něm také tolik nedrží.
Na výrobek moderní doby sází i další trik, byť nejde o čistič. „Na zažloutlou WC mísu použijte cocacolu, která obsahuje hodně kyselin. Nalijte ji do mísy, nechte půl hodiny působit a spláchněte,“ vysvětluje Lucie Bláhová. „A spáry mezi obklady a dlaždičkami dobře vyčistíte kašičkou z vody a prášku do pečiva,“ dodává Kateřina Nedvědová ze společnosti Služebná. Osvědčil se i neředěný ocet: „Pomůže vám zbavit se vodního kamene z obkladů, dlažeb i sanity,“ říká Lumír Němec.
Co s nábytkem
Prach je všude kolem nás, jak se ho efektivně zbavit? Paradoxně tím, že nebudete používat tolik chemikálií. Například leštěnky na nábytek, zejména když je aplikujete na lakovaný nebo laminovaný povrch, prach doslova přitahují. A co třeba televize nebo obrazovka počítače? „Když dáte aviváž na hadřík a utřete jím televizi, nesedá na ni prach,“ nabízí další trik Kateřina Nedvědová.
Jak sami vidíte, úklid není věda, když víte, jak na to. A které úklidové triky se osvědčily vám?