Článek
Nejsme dokonalí, jen toho někdy máme moc, a tak pro jedno zapomeneme na druhé nebo nás třeba tlačí čas. Usnadnit život, alespoň ten v kuchyni, však můžou spotřebiče, které do jisté míry dokážou myslet za nás.
Varné desky poprvé...
- U plynové desky, ať už samostatné nebo v rámci sporáku, najdete bezpečnostní pojistku, která uzavře přívod plynu, když nedopatřením zhasne plamen. Zároveň je většina moderních typů vybavená automatickým zapalováním v knoflíku – není tak potřeba manipulovat se zápalkami nebo zapalovačem.
- Některé sklokeramické desky nabízejí funkci proti přetečení, která desku automaticky vypne, když tekutina přeteče z hrnce a dostane se k ovládacímu panelu. Na nehodu vás současně upozorní zvuková signalizace.
- „Dalším šikovným pomocníkem je ukazatel zbytkového tepla, který vás informuje o vyšší teplotě vypnuté varné zóny. Najdete ho také u indukčních desek,“ uvádí Martina Křižáková ze společnosti Indesit Company.
- Indukční desky disponují mnoha bezpečnostními opatřeními, například fungují, jen když detekují přítomnost správné nádoby na svém povrchu, každá zóna se aktivuje pouze tehdy, pokud má nádoba odpovídající rozměr a je magneticky vodivá (takže se nespustí, když si sem v roztržitosti položíte třeba brýle nebo naběračku). „A varná deska není během vaření natolik horká, abyste se dotekem mohli spálit,“ říká Martina Křižáková.
Inteligentní trouby
- Z mnoha vychytávek zmiňme například takzvaná studená dvířka trouby, o která se nespálíte, i kdybyste byli sebenešikovnější (například teplota dvířek trouby s funkcí dvojí regulace vzduchu nepřesáhne 35 °C).
- Velkou pomoc nabízí i pyrolýza – automatické čištění, při kterém se blokují dvířka, aby se během čištění trouba nedala otevřít.
- Praktické jsou i teleskopické výsuvy, takže konec pekáčům, které nedopatřením „vyjedou“ v lepším případě na podlahu, v horším pak na vás.
- A minutka? Ta zase pohlídá dobu potřebnou k přípravě jídla.
Chladničky a mrazničky
- „Stává se vám, že správně nedovřete dveře lednice nebo je zapomenete zavřít úplně? Díky akustickému nebo i světelnému varovnému signálu o tom budete vědět. Stejným způsobem vás spotřebič upozorní i na zvýšení vnitřní teploty, ke kterému může dojít například při výpadku elektrického proudu,” připomíná další chytré funkce chladniček a mrazniček Miroslav Veselý ze společnosti Bosch a Siemens domácí spotřebiče.
- Zapomenout na nánosy ledu lze stěží, jenže jednou není čas, podruhé máte ledničku plnou potravin. Tento problém vám odpadne, když si pořídíte spotřebič s automatickým odmrazováním. Ušetříte tím i svou peněženku, protože systém zabraňuje energetickým ztrátám, k nimž jinak dochází při námraze.
Myčky to zvládnou i bez vás
Bojíte se spustit myčku a odejít od ní, co kdyby se náhodou něco stalo? „Myčky jsou vybavené bezpečnostním systémem, který dokáže přerušit přítok vody z vodovodního řadu v případě nadměrného naplnění vodou. Kromě toho pracuje další ,bezpečnostní složka‘ – napouštěcí hadice s dvojím opláštěním, která nepraskne ani v důsledku opotřebování nebo nadměrného tlaku,“ vysvětluje Martina Křižáková.
Dumáte o výměně některého staršího kuchyňského pomocníka za nový? Pak vám pomůže i článek Volně stojící vs. vestavěné spotřebiče: Kdy je (ne)vyměnit? Možná však jen Potřebujete nový sporák? Ukážeme vám, co všechno umí moderní typy!