Článek
Zatímco dispoziční řešení a uspořádání jednotlivých pracovišť v kuchyni zůstává stále stejné, vzhled dvířek se každých několik let mění. Pro nerozhodnuté jsme vybrali na ukázku klasickou sestavu se dřevem, druhou v moderním a jednoduchém černobílém provedení a třetí ve stále oblíbenějším stylu Provence. Jaký styl je pro vás ten pravý?
Příklad 1: Klasika ve vzhledu a barvě
Klasická dřevěná dýha z javorového dřeva doplněná o několik bílých lakovaných polic tvoří základ kuchyně Mina. „Nejen devatenáctimilimetrová dřevotřísková deska na povrchu opatřená vrstvou dřevěné dýhy, ale i nadčasová jednoduchost řadí tuto sestavu mezi klasiku, která vám vydrží léta," popisuje Silvestr Schwarz ze společnosti Kuchyně gorenje, která ji navrhla.
Dvířka navíc doplňují jednoduchá a subtilní kovová madla, takže se nemusíte bát, jako například u moderních bezdotykových systémů, že by vám mohl nastat nějaký nečekaný problém při otevírání nebo že by vám zůstávaly na lince otisky prstů.
Jak ukazuje sestava na obrázku, kuchyň si můžete složit jak z vysokých skříněk, které nabídnou mnoho úložného prostoru, tak z trendových nízkých s výklopným otevíráním. Kdo chce prostor odlehčit, snadno část plných dvířek nahradí prosklenými. Příjemná je i cena, neboť za takto velkou sestavu byste dali zhruba 115 000 korun. Kuchyně Mina se hodí jak do velkých prostorných místností, tak je možné si ji sestavit i jako menší útulnější kuchyň, přesně tak, aby odpovídala vašemu prostoru a stylu.
Přemýšlíte, čím takovou kuchyň dozdobit? Zde jsou naše tři tipy.
Příklad 2: Moderní jednoduchost a zajímavý kontrast
Pokud přemýšlíte, že pro vás asi bude přece jen lepší moderní minimalismus, ověřte si to na černobílé kuchyni Alpine.
„Jako materiál jsme zde zvolili tmavou matnou dýha wenge, z níž je vyrobená jak sestava vysokých skříněk, zasazená do masivního rámu o tloušťce sedm a půl centimetru, tak spodní skříňky. Doplňuje je pracovní deska v bílém pololesku z akrylátového kamene. Z toho jsou i zapuštěné skříňky vpravo od dřezu, na zástěnu za varnou deskou zase přišlo bílé lesklé sklo,“ popisuje Tomáš Heřmánek z pražského studia Interiery4U, které kuchyň navrhlo.
Kombinace tmavého matu a bílého lesku nabízí maximální kouzlo kontrastů. Neruší ho ani nenápadné kovové úchyty u tmavých skříněk, bílé vedle dřezu otevíráte pomocí vyfrézované drážky. V moderní kuchyni samozřejmě nesmí chybět ani ostrůvek, který nabízí další odkládací a přípravnou plochu.
Délka kuchyně je šest metrů a cena nábytku je kolem 250 tisíc korun. Velmi drahá je však deska z umělého kamene, která by vás přišla na dalších skoro sto tisíc korun. Tu však lze nahradit i mnohem levnějším materiálem.
Zdá se vám tento interiér moc fádní? Představte si v něm tyto doplňky.
Chtěli byste moderní kuchyň, ale nemáte rádi bílou? Pak vězte, že Kuchyně roku 2012 naznačují: Blíží se konec bílé?.
Příklad 3: Co zkusit styl Provence?
Styl Provence se stává v posledních několika letech velmi oblíbený, i když to pravé „Provence“ by doma asi chtěl jen málokdo. Pokud byste se podívali do kuchyní v této francouzské oblasti, zjistíte, že jejich dvířka zdobí různé frézování, rámečky, síťování a další ozdoby, které dokážou velmi znepříjemnit úklid. Mnozí proto za kuchyň ve stylu Provence považují tu s bílými, jen minimálně zdobenými dvířky, doplněnými o fialovou barvu, která připomíná pro tento kraj tolik typickou levanduli.
A stejná je i naše kuchyň. „Kuchyňská dvířka s folií na povrchu z kolekce Trendy zdobí nenápadné orámování, které ale nijak neztěžuje údržbu,“ říká Martin Dusík ze společnosti Trachea, která je vyrábí. A pokračuje: „Systém otevírání dvířek kombinuje moderní dotykové otevírání spolu s designovými hliníkovými úchytkovými profily.“
Při úklidu je stačí otřít jen vlhkým hadříkem. Nábytková dvířka jsou v šedém provedení matný hliník a ladí jak s pracovní deskou, tak i s kovovým povrchem vestavěných spotřebičů. A chybět samozřejmě nesmí ani typická fialová, která je zastoupená obkladem kuchyňské linky, takzvaným dekorativním panelem v lesku lila, který je ozvláštněný 3D frézováním. Cena za kompletní sestavu kuchyňské linky je zhruba sto tisíc korun.
Líbí se vám Provence? Vytvořte si ho i u vás doma pomocí našich tipů.
Jste nadšeni fialovou, protože barvy máte rádi? Zde je Barevná kuchyň 3x jinak. Podívejte se!.
Už víte, který styl kuchyně je pro vás ten pravý? Napište to ostatním v diskusi pod článkem!