Článek
Svět módy je, jak všichni víte, velice pomíjivý. Módní trendy se střídají každých pár měsíců, některé rychle upadají v zapomnění, některé se drží trochu déle, jiné se zase čas od času vracejí. I v tomto hektickém světě ale existují styčné body, které představují naprostou klasiku, jež nikdy nezestárne. Vedle malých černých od Chanelu či dámského smokingu od YSL je takovým kouskem i trenčkot, jenž je typický pro značku Burberry.
Gabardén – materiál odolný větru a dešti – vytvořil módní návrhář Thomas Burberry a první pršiplášť z této látky se v obchodech objevil již roku 1890. Původně byl určen jako plášť sportovní, ale poté, co byl využíván vojáky v zákopech první světové války, byl pojmenován „trench coat“ (trench = zákop) a dostal se do širšího povědomí. Značka Burberry dodnes pracuje s tímto svým ikonickým kouskem a v různých obměnách jej lze vidět téměř na všech jejích přehlídkách. Typické znaky, jako nárameníky, velké klopy, pásek či dvě řady knoflíků jsou často zachovávány, a tak je každý plášť této značky odkazem k modelu z konce 19. století. Jeho předností si všimly i mnohé hollywoodské hvězdy a trenčkot Burberry se tak stal symbolem luxusu, stylu a nadčasové elegance. Objevil se i v kultovních snímcích, jako je Snídaně u Tiffanyho či Casablanca.
Originální trenčkot Burberry si ale bohužel při jeho ceně asi 850 liber může dovolit jen hrstka vyvolených. Naštěstí se ale sem tam objeví i u levnějších značek, a tak se mohou zahalit do tohoto stylového pláště i běžné smrtelnice. Pokud se vám budou zdát ceny i přesto vysoké, vězte, že za klasiku se prostě platí!
Klasika v béžové
Béžová, barva velbloudí srsti, písková – to všechno jsou názvy téže barvy, jež je pro trenčkot naprosto typická. Klasické provedení se dvěma řadami knoflíků hnědé barvy, látkovým páskem s čtverhrannou sponou a délka kolem kolen je nesmrtelná – vždy bude synonymem stylu a elegance a nikdy nevyjde z módy. A co že k němu nosit? Úplně všechno! Na formální příležitosti pod něj oblečte černé koktejlky, černé silonky a lakované lodičky téže barvy. Na nákupy úzké tmavomodré džíny, pánské polobotky a klobouk (na překrásné polobotky se mrkněte v článku Hit léta i podzimu: Polobotky v pánském stylu!). Ať už jej zkombinujete s čímkoli, vězte, že trenčkot ve skříni je jako eso v rukávu – tak se nebojte jej pořádně využít!
Moderna – klasické kořeny a současný šmrnc
Klasika velmi často svádí k oživení, proměně či zmodernizování a mnozí návrháři i módní domy si takovéto příležitosti nenechávají ujít. Z těchto důvodů jsou k vidění trenčkoty v zářivých barvách (letos především červené, růžové či smaragdové), máte-li rády červenou, přečtěte si náš článek Nepřehlédnutelná červená: Troufnete si na ni?, nejrůznějších materiálech včetně plastu, zkrácených délkách a mnoha dalších ozvláštňujících prvcích, které dodávají trenčkotu punc současnosti.
Líbí se vám klasická verze, ale chtěly byste ji trochu zajímavější? Pořiďte si plášť se zvýrazněnými lemy od Debenhams. Zamilovaly jste se do střihu, ale jeho typická barva vám prostě nesedí? V tom případě jděte do bílého, černého nebo tmavě modrého trenčkotu. Nebo na klasiku zapomeňte a podlehněte kabátku Tally Weijl, který využívá jen pár typických prvků a klasický trenčkot zas až tak nepřipomíná. Možností je skutečně mnoho, a tak si nákup dobře promyslete. Chybu ale neuděláte s žádným z nich!
A co vy? Jste spíše pro klasiku, nebo pro modernu? A který kousek vás zaujal nejvíce?