Článek
I když jste si až doposud vystačili s přenosným grilem, třeba uvažujete o vybudování jeho pevnější a stabilnější zděné varianty a možná i o stavbě zahradní pergoly. Nabízí se tedy logická varianta propojení obou zahradních staveb v jeden logický celek – zahradní kuchyň.
Mobilní zahradní kuchyně
Jedná se v zásadě o sestavu tradičního grilu vylepšenou o úložný prostor a odkládací plochy. Stále ale nemůže být řeč o kuchyni jako takové, protože tyto grily, i když mívají elektrickou přípojku, nejsou napojeny na přívod vody a ani nedisponují pevnými základy. Lze je přenášet anebo převážet na libovolné místo. Toto řešení je optimální pro menší zahrady a všude tam, kde nepředpokládáte častější provoz. Výhodou je menší počáteční investice a odpadají i náročné stavební úpravy. Nikdy ale nenabídne takový komfort, jako zděná zahradní kuchyň.
Než se pustíte do stavby
Ke stavbě je třeba zajistit některé nutné kroky, hlavně si u příslušného stavebního úřadu vyžádat územní souhlas (formulář by měl být ke stažení na příslušných webových stránkách). Je vhodné oslovit sousedy a požádat o souhlas i je, jestliže je vzdálenost od hranice pozemku méně než dva metry. Dokonce vám to i ukládá zákon. Stavba větší než 25 m2 ale již vyžaduje náročnější právní úkony.
Vybírejte místo, které by sice mělo být nedaleko domu, ale také je v dostatečném zákrytu, aby provoz nikoho nerušil. Optimální je takové, které je přirozeně zastíněné, případně je potřeba na stínění myslet v projektu.
Vyberte si styl i materiál
Nejkrásnější jsou zahradní kuchyně postavené z kamene, například pískovce. Jeho vlastnosti zaručují životnost, pevnost i stabilitu. Kámen se snadno udržuje, jen jednou za několik let jej očistíte tlakovou vodou. Pokud máte moderní dům, postavte si lehkou stavbu s pilíři z lícových nebo červených cihel, na kterých spočívá střecha nebo trámy obrostlé vegetací. Dobře vypadá stavba kombinující zdivo a dřevo.
Druhou variantou je, dřevěná nezastřešená pergola. Po její konstrukci můžete nechat pnout vinnou révu nebo vistárii. Popínavky časem trámy obrostou a vytvoří přirozenou zelenou střechu i stěny. Ty nejenom stíní, ale zároveň i zvlhčují vzduch. Ideální je dřevo smrkové či borové nebo exotický teak a bambus. Přírodní materiál potřebuje náležitou povrchovou úpravu a průběžnou péči, o tom se více dočtete zde.
Nutné základy i střecha
Venkovní kuchyně jsou považovány za lehké stavby, přesto ale vždy potřebují solidní základy a pevnou rovnou podlahu. U jednodušších variant vystačíte s betonovou deskou, ale lépe vypadá podlaha kamenná nebo s keramickou dlažbou.
Střechu vybírejte s ohledem na základní stavební materiál – pálené střešní tašky, dřevěné šindele nebo exkluzivní břidlici. Vhodný je i každý typ lehké střešní krytiny. Pokud jsou v kuchyni elektrické rozvody, musí být střecha solidní a nemělo by jí zatékat. Elektrické přípojky vždy musí odpovídat normě pro použití ve venkovním prostředí, tedy přípojky se zvýšeným krytím (IP65).
Krásné i praktické zařízení
Centrem zahradní kuchyně je krb či gril a často také udírna. Provozní nezávislost na domu zajistí tekoucí voda a elektřina. Komfort zvýšíte vařičem a sklípkem na víno nebo pivo samozřejmě s pípou. Pracovní deska by měla být kamenná nebo s dlažbou. Méně vhodné je dřevo. Prostor pod deskou se doporučuje vyzdít anebo nechat volný. Tradiční kuchyňské skříňky nejsou ideální.
Pořiďte si dostatečně velký stůl a židle, případně lavice. Vybírejte ale spíš nábytek dřevěný nebo kovový, stylově i funkčně je nevhodný nábytek plastový.
Grilujete také rádi?