Článek
Každý není příznivec všelijakých vylepšení, třeba už jen proto, že se obává složitého ovládání. U moderních praček to však neplatí – ty se naopak snaží, abyste s nimi měli co nejméně práce.
Prací prostředky
Lidé často používají nadmíru pracích prostředků, ostatně odhadnout optimální míru lze opravdu těžko. Tento problém vyřeší spotřebiče, které si umí prací prostředky nadávkovat samy.
Co ještě pomůže? Moderní technologie, například EcoBubble. „Ta vytváří z prášku, vzduchu a vody aktivní pěnu, která proniká do tkanin čtyřicetkrát rychleji než běžná směs prášku a vody. Výsledkem jsou vynikající čisticí schopnosti a šetrná péče o oblečení i při praní při nižších teplotách, čímž současně šetříte také energii,“ uvádí Michal Kollár, produktový manažer značky Samsung.
Vaše programy
U moderní pračky netřeba stát a zvažovat, který typ tkaniny je pro automatické praní vhodný. Zvládnou i choulostivé kusy. Praktické řešení nabízejí také parní programy. „Jsou krátké, šetrné, spolehlivě odstraňují pachy a snižují pomačkání sušených tkanin. Oblečení pak snadno vyžehlíte nebo žehlení nebude ani potřeba,“ vysvětluje Daniel Dobeš ze společnosti Euronics.
Užitečný je i takzvaný „váš program“ (výrobci ho nazývají různě). Vyberete si některý z přednastavených programů a ten si upravíte podle volitelných možností, které umožňuje (například jde o teplotu, rychlost odstřeďování, ale také předpírku, snadné žehlení…). Zvolené parametry uložíte a příště či kdykoli v budoucnu už stačí jen stisknout dané tlačítko.
S mobilem v ruce
Ještě nedávno byly pračky ovládané mobilem tak trochu sci-fi, dnes už je nabízí více výrobců. Propojení s chytrým telefonem nebo tabletem a příslušnými aplikacemi je praktické. Můžete si nastavit a spustit prací cyklus, sledovat jeho průběh, získávat tipy na efektivní používání spotřebiče, kontrolovat technický stav pračky nebo si třeba stáhnout nejnovější prací programy přímo do pračky.
Například pokud zapomenete prádlo v pračce a jste mimo domov, na dálku lze zapnout funkci, díky níž se buben začne pomalu otáček a prádlo se nepomačká.
Myslí za vás
Pračky jsou sice jen stroje, ale dnes už velmi chytré. Umí si zvážit množství prádla, případně zjistit typ tkaniny i stupeň zašpinění, a tomu přizpůsobit odpovídající množství vody, energie a času pro danou náplň.
Srozumitelně a přehledně
K pračce většinou chcete přijít, rychle se zorientovat a prát. A ne spekulovat, jak ji ovládat. „U digitálního displeje je důležitá jeho přehlednost, měl by zobrazovat všechny parametry najednou,“ říká Petr Štursa ze společnosti Kasa. Volbu programu usnadní jeho srozumitelné podání a také český text.
Co ještě pomůže
Z mnoha dalších prvků zmiňme například:
- Možnost dodatečného vkládání prádla či pracích prostředků během pracího cyklu: díky druhým, menším dvířkům (jsou umístěná nad hladinou vody, tudíž při otevření nedojde k jejímu vytečení).
- Samočisticí program: odstraňuje nečistoty, bakterie i nelibé aroma z vnitřku pračky. Při tomto programu pračka musí běžet naprázdno, někdy se přidává i trocha pracího prostředku (řiďte se doporučením výrobce).
- Funkci AquaStop a jiné: pojistka proti vyplavení, při poruše zabrání úniku vody.
A pokud máte málo místa na pračku a sušičku, tedy dva spotřebiče, vsaďte na pračkosušičku. Prádlo se po vyprání hned vysuší a je hotovo.