Článek
Také se pořád někam honíte a s rodinou se v klidu najíte jen o víkendu? Co se dá dělat, dnešní životní styl je skutečně hektický. Ale to neznamená, že byste si nemohli zpříjemnit chvíle v kuchyni – ať už za plotnou, nebo pak u stolu – šikovnými textilními doplňky.
1. Záclony představují klasiku
Holá okna jsou sice praktická, ale přece jen poněkud strohá. Inspirujte se našimi babičkami a maminkami a pořiďte si i do kuchyně záclony či závěsy. „Hospodyňky často používají záclony nebo závěsy z polyesteru, protože na nich neulpívá tolik výparů z vaření jako u čistě bavlněných závěsů. Do módy se opět vrací i textilní závěs s korálky nebo většími flitry, dobře poslouží i rustikálně vypadající dřevěný dveřní závěs pospojovaný tenkými šňůrkami,“ říká designérka Dagmar Christovová z obchodu Kika Nábytek.
2. Dekorace prakticky
Další řešení nabízí dekorativní stínicí technika. „Dnes jsou moderní textilní stínicí systémy jako plissé, japonské stěny, římské či klasické rolety. Pokud je kuchyň součástí obývacího pokoje, volí se stejný typ stínicí techniky pro celý prostor,“ uvádí Jan Žižlavský z Isotry. Když máte v kuchyni dobrou digestoř a roleta se nenachází poblíž varného centra, nehrozí ani její nadbytečné znečištění. Proto doporučujeme: Vaření bez zápachu v bytě? Víme, jak vybrat digestoř!.
3. Stoly jako ze škatulky
Slavnostní tabule si žádá klasický ubrus přes celý stůl a přes jeho střed položte běhoun, nezapomeňte ani na látkové ubrousky. Nebo kombinujte ubrus s krajkou. Pro všední dny postačí jen běhoun – když ho položíte ve směru židlí (z jedné strany na druhou), nahradí prostírání. Anebo použijte samotné prostírání.
4. Jaké zvolit materiály
„Mezi tradiční materiály patří přírodní len a bavlna, které se dají kdykoli vyprat až vyvařit a pachy a flíčky zmizí. Ze směsových materiálů sice snadno setřete třeba pár kapek čaje, ale s kečupem či sójovou omáčkou už stejně neuděláte nic jiného než že ubrus či prostírání musíte vyprat,“ uvádí Lenka Kocourková z À la Maison.
Dagmar Christovová přidává další tip: zvolte prostírání ze stoprocentního bambusového vlákna, které snadno otřete, a fleky zmizí. Slouží jako zajímavý estetický prvek domácnosti, který je ekologicky nezávadný.
5. Oblékáme (nejen) židle
Rychlou proměnu nabízejí textilní povlaky na židle. „Díky nim můžete kdykoli změnit barvu židle a vyjádřit materiálem či vzorem sílu slavnostního okamžiku. Navíc jsou velmi praktické, protože každý flíček, který po dobrém obědě na židli zůstane, pračka ihned vypere. Vhodné řešení slibují i polštářky pohodlné na sezení a opět praktické na údržbu,“ říká Lenka Kocourková. S povlaky nebo polštářky zkrátka nedojde k tomu, že byste ušpinili polstrované sedáky, které se hůře ošetřují.
6. Utěrky a další drobnosti
Pořídit si soupravu utěrek ve stejném dekoru či barvě jako chňapka není žádný rozmar – sladěné textilní doplňky vypadají lépe. A co ještě? Zajímavě vypadají i háčkované boxy, do kterých můžete uložit například recepty vystřižené z časopisů. Zkrášlující funkci splní také dekorační textilní květiny, jež se dají dozdobit třeba koulemi vyrobenými z hedvábí v různých barvách tak, aby vzniklo krásné pestrobarevné zátiší. Fantazii se meze nekladou.
Jak je vidět, textil v kuchyni může sloužit nejen čistě prakticky, ale také zdobit.
A co vy, máte raději přírodní materiály, nebo sázíte spíše na syntetické tkaniny?