Kolik máte v obýváku světel? Centrální, stolní, pracovní, na čtení, k televizi, náladové? Pouhý lustr je rozhodně špatné řešení. Pro každou činnost přece potřebujete jiné osvětlení.
Článek
Centrální světlo je stále důležité, ale vzhledem k tomu, že mluvíme o nejvytíženější a často největší místnosti v bytě, je jedno osvětlovací těleso opravdu málo.
„Zahrňte osvětlení do rozpočtu plánované rekonstrukce,“ radí ing. arch. Miroslav Gebas z Gebas atelier architects a dodává: „Stává se, že na závěr nezbývají peníze a provizorním řešením trpí celý interiér.“
Světlo pro klábosení
Když se sejdete s rodinou nebo přáteli u konferenčního stolku, je pro tuto situaci centrální svítidlo ideální. Odborníci tvrdí, že napomáhá pocitu semknutosti společnosti a sounáležitosti. V dávných dobách se lidé scházeli u jednoho ohně, dnes pod lustrem. Chcete-li upoutat pozornost, vybírejte výjimečné a netradiční svítidlo.
Při výběru soustřeďte pozornost na jeho rozměry. Velikost svítidla by měla být přímo úměrná rozloze pokoje. Určitě zde neplatí „čím větší, tím lepší“. Příliš velké stínidlo může působit těžkopádně, a to i je-li z lehkých materiálů, a výsledný dojem z místnosti bude stísněný. Nechte ho vznášet se v prostoru. Hrany se nesmí dotýkat stěn. V místnostech s vysokými stropy naopak dokáže prostor zaplnit a odstranit dojem vzduchoprázdna.
Pokud je váš obývák skutečně malý a stísněný, je lepší volbou těleso přisazené ke stropu, aby zbytečně nezabíralo místo. „Centrální světlo by ale zejména v obývacím pokoji nemělo zůstat osamocené,“ tvrdí Petr Rendl ze studia Rendl Light Studio.
Světlo pro soukromé aktivity
Relaxační světlo by vám mělo pokrýt všechny nároky během odpočinku, jako je čtení knih, společenské hry, surfování po internetu a tak dále.
Do této rodiny světel patří všechny stolní a stojanové lampy. Označení stolní patří všem svítidlům, která jsou určená k postavení na jakýkoli nábytek, stolek, komodu, skříňku… Stojanová jsou pak všechna ta, která mají takovou výšku, že mohou stát přímo na podlaze.
Všechna tato svítidla by měla dodávat měkké a rozptýlené světlo, které nedráždí oči a podporuje uvolněnou atmosféru. „Do obývacího pokoje doporučuji volit teplý zdroj světla pro pocit útulnosti,“ radí designér Radovan Mačák ze studia Merrygorando.
Sledovat televizi úplně potmě škodí vašemu zraku! Pokud se delší dobu díváte na televizi v temné místnosti, určitě později začnete vnímat, že vás pálí oči a padají vám víčka. Příčinou je velký kontrast mezi tmavým okolím a září obrazovky.
Poblíž televize můžete nechat rozsvícenou malou lampičku. Pozor, světlo se v ní nesmí zrcadlit. Ideální je však tlumené osvětlení kolem obrazovky, kterého docílíte pomocí k tomu určených LED diodových pásků. Nové modely plochých televizí mají takové světlo už zabudované a osvětlují zeď za sebou.
Světlo pro správnou atmosféru
Náladové osvětlení není tak nepodstatné, jak se může na první pohled zdát. Všechna drobná „neúčelová“ světla jsou interiérové dekorace, které modelují prostor. Možnost změny barvy navíc pozitivně ovlivní vaši náladu a pomůže navodit atmosféru k diskusi, k odpočinku nebo k romantice.
Spočítejte svítidla ve svém obýváku a zamyslete se nad tím, zda při všem, co zde děláte, máte správné světlo.