Článek
Dopřát si občas nějakou tu sladkost, na tom není nic špatného. Jakmile si však uvědomujete, že vás nutkavé chutě na sladké provázejí neustále a jen horko těžko s nimi bojujete, nejspíš bude něco v nepořádku.
Jaké jsou typické příčiny těchto neovladatelných chutí?
1. Jíte příliš hladových potravin
K tomu, abyste se cítili dobře, tělo potřebuje vyvážený příjem živin. „Měli byste se vyvarovat zejména potravin s vysokým glykemickým indexem, které vám rozhoupou hladinu cukru v krvi a brzy po jejich konzumaci bude následovat opět hlad a nejčastěji sáhnete právě po sladkém,“ uvádí Hana Málková, odbornice na výživu ze společnosti STOB.
Jak se vyhnout takzvaným hladovým potravinám? Mezi typické patří například pečivo a obiloviny z bílé mouky, dětské cereálie, cukrovinky či pokrmy z fast food restaurací. Další najdete zde.
2. Chybí vám energie
„Chutě na sladké se objevují často ve chvíli, kdy není zachována rovnováha v energetickém příjmu a výdeji a prostě vám chybí energie. Ať již z důvodu nedostatečného příjmu potravy či nedostatku spánku. Energii však vydáváte i při psychickém vypětí a stresu,“ říká nutriční poradkyně Zuzana Douchová z Vím, co jím.
Hlídejte si svůj denní příjem, který by – pokud zrovna nehubnete – měl být shodný s výdejem. Jezte proto vyváženě, hlídejte si dostatečný příjem bílkovin (30 %), sacharidů (40 %) i zdravých tuků (30 %). Pokud redukujete váhu a cítíte známky únavy a vyčerpání, je jasné, že byste měli trochu zmírnit a začít jíst o něco více. Půjde to možná pomaleji, ale zato o mnoho zdravěji.
3. Stravujete se nepravidelně
Přes den nestíháte jíst? Špatně!. „Pokud celý den téměř nejíte, organismus je vyhladovělý a večer vám to dá řádně najevo. Určitě to znáte, přijdete domů po celém dni, kdy jste se nestíhali pořádně najíst, a sníte vše, co vám přijde pod ruku,“ popisuje Hana Málková. „Když budete jíst pravidelně a nebudete žádné jídlo vynechávat, měla by vám stačit běžná večeře, po které už žádné mlsání nebudete potřebovat,“ uvádí odbornice.
4. Máte nedostatek sacharidů
O sacharidech kolují kvanta mýtů, kvůli kterým si stále spousta lidí myslí, že je v zájmu svého vlastního těla lepší nejíst pečivo ani přílohy. „Po vydařeném dietním obědě typu salát s masem vás proto zákonitě odpoledne začnou honit chutě na sladké. Nedostatek sacharidů se projevuje poklesem cukru v krvi a chuť na sladké je jedním z hlavních signálů,“ upozorňuje Zuzana Douchová.
Je proto důležité zařadit do jídelníčku správné komplexní sacharidy jako třeba luštěniny nebo celozrnné výrobky. A jaké jsou další zdroje?
5. Sladkým řešíte svá trápení
Ze všech výše zmíněných příčin jsou nejčastější příčiny psychologické. „Klasicky se jedná o stresové situace. Může to být důležitá pracovní schůzka, pracovní pohovor, zkouška nebo i naprosto banální záležitost, která je vám z nějakého důvodu nepříjemná,“ popisuje Hana Málková. Ale časté je i takto sytit nespokojenost či frustraci z nefunkčního vztahu.
Sladkosti jsou pak nejjednodušším prostředkem, jak trápení rychle přebít pocitem slasti.
„Bohužel jak je tato cesta rychlá a jednoduchá, tak je i dost krátkozraká. Stresová situace nastane znovu a znovu a jediným únikem, který umíte, je sáhnout po sladkém. V první řadě se naučte tyto situace řešit jinak než jídlem, ale především se snažte celkově zvládat situace lépe a nepodléhat jim,“ radí Hana Málková.
Jaké sladkosti nedokážete odolat?