Článek
Koš na prádlo mají v každé domácnosti. Zatímco někde si ho všimneme hned při první návštěvě koupelny, jinde ho nenajdeme, pokud nebudeme neslušně otevírat cizí skříně. I koše na prádlo totiž zasáhla móda vestaveb. Velmi často jsou výklopné koše součástí skříněk, ať už klasických nebo pod umyvadlo. Někdy může být zabudovaný i v kontejneru s kolečky. Zvlášť ve velkých koupelnách jde o praktické řešení, protože s košem dojedeme přímo k pračce.
Do kuchyně ne!
Většina z nás ale volí volně stojící koše. Snadno se přenášejí a hlavně v této kategorii firmy nabízejí nejvíce materiálů, tvarů i barev. A také největší cenové rozpětí. Zatímco některé koupíme i za stokorunu, jindy u nich visí cenovka i deset tisíc. Vybírat bychom ovšem měly podle zcela jiných parametrů. Patří mezi ně hmotnost, snadná údržba, ale i ohleduplnost k našemu prádlu.
Že netušíte, jak by koš mohl škodit? Některé majitelky těch ratanových a vyplétaných ano. Tím, jak jsou v teple a suchu, může proutí začít praskat. A o uvolněný prut uvnitř se snadno zatrhnou nejen jemné punčochy. Proto pokud právě o takovém uvažujeme, je dobré zvolit typy, které mají uvnitř plátěnou podšívku. Důležité ale je, aby byl koš čistitelný jak zvenku, tak zevnitř. A pokud ho nemáme hned vedle pračky a potřebujeme ho přenášet, je dobré se dívat i na hmotnost.
Umístění koše v bytě by mělo rozhodovat o tom, zda zvolíme „průvzdušný" materiál nebo raději typ, jenž lze uzavřít. Přecejen špinavé prádlo čas od času nevoní. A bude-li stát například ratanový koš v chodbě, kudy projdeme několikrát denně a kam se běžně dostanou i návštěvy, „vůně" špíny zde není na místě. Pozor, rozhodně bychom se měly vyvarovat tomu, aby stál v kuchyni. A to i tehdy, když zde máme pračku.
Vyhoďte ho do sklepa
Pokud plánujeme nebo právě začínáme se stavbou domu, můžeme si do něj ještě dopřát takový nadstandard, jako je shoz prádla. „Jak napovídá název, jde o velice jednoduché zařízení, které slouží k transportu špinavého prádla z vrchních pater domu přímo do prádelny nebo do jiné technické místnosti,“ říká Tomáš Najman ze společnosti Newag. Samozřejmě toto zařízení nám bude k něčemu pouze tehdy, když v suterénu budeme mít prádelnu. Pak se nemusíme obtěžovat kupováním košů na prádlo, ale špinavé svršky stačí pouze hodit do dvířek na stěně. Ony dojedou přímo k pračce.
Tento systém je samozřejmě třeba řešit už při stavbě domu, aby bylo potrubí ukryto ve stěnách. „Páteř celého systému tvoří šachta, která má něco přes třicet centimetrů. V každém patře pak najdeme takzvaný vhozový díl s dvířky, kterým dovnitř házíme prádlo,“ říká Tomáš Najman. Dole prádlo padá buď na podlahu, nebo na něj můžeme mít připravený koš. Systém je v koupelně, ale třeba i v šatně nebo ložnici uzavřený dvířky. Ty mohou maximálně ladit s interiérem, protože se vyrábějí buď v barvě dřeva, nebo mohou být lakovaná na téměř jakoukoli barvu. Žádané je i provedení nerez. A nejdůležitější informace pro zájemce – cena tohoto zařízení pro běžný dům je zhruba dvacet tisíc korun.
Je pravda, že shozy prádla mají jednu chybu – firma k nim nedodává robota, který by vše vypral, vyžehlil a donesl zase zpět do skříní. Tak vám aspoň přeji dlouhé léto a rodinu oblečenou jen do triček a kraťasů! Ty se perou raz dva!