Článek
Ať už máte radši zakysanou smetanu nebo tu ke šlehání, dnešní recepty pro vás budou to pravé ořechové (i když tedy ve všech třech případech bez ořechů :-)). Co vyzkoušíte jako první?
Puding s ovocem a zakysanou smetanou od Blanky
Na 3 porce potřebujete: 500 ml mléka, 2 lžíce třtinového cukru, 1 sáček vanilkového pudinkového prášku, 1 kelímek (200 ml) zakysané smetany, 2 hrsti dětských piškotů a 6 jahod a 1 banán nebo jiné ovoce podle sezony a chuti.
Postup: „Můj dnešní recept je spíš jen takové vylepšení klasické sladké svačiny v podobě vanilkového pudinku. Dvě třetiny mléka dejte ohřát spolu s cukrem na sporák a mezitím ve zbytku rozmíchejte pudinkový prášek a nakrájejte ovoce. Když se mléko začne vařit, za stálého míchání do něj vlijte rozmíchaný pudinkový prášek, asi 2–3 minuty provařte, a když je hotový, vmíchejte do něj kelímek zakysané smetany. Na dno misek položte pár piškotů, zalijte trochou pudinku, dejte další vrstvu piškotů a polovinu ovoce a zalijte zbytkem pudinku. Na vrch přijde zbytek ovoce a případně jej ještě můžete dozdobit pár lístečky máty. Puding nechte vychladnout a máte hotovo!“
Kuličky z odpalovaného těsta plněné jahodovou šlehačkou od Michala
Na asi 30 kuliček potřebujete: 125 g másla, 250 ml vody, 150 g hladké mouky, 3 vejce, 200 ml smetany ke šlehání, lžíci cukru moučka a 2 lžíce jahodové marmelády.
Postup: „Odpalované těsto není nic, čeho byste se měli bát. Fakt! Do hrnce nalijte vodu, přidejte máslo a nechte postupně na mírném plamenu rozpustit. Poté do základu přisypte mouku, míchejte vařečkou a asi 3 minuty převalujte, dokud se těsto nepřestane lepit na kraje hrnce. Pak hrnec stáhněte z plamene a nechte vychladnout. Nakonec do těsta zapracujte (ideální je ruční hnětač) vajíčka, tužším těstem naplňte zdobicí sáček a na plechu na pečicím papíře tvoře pusinky.
Celý plech vložte do trouby předehřáté na 180 stupňů Celsia a pečte zhruba 25 minut. Dříve rozhodně troubu neotevírejte, nebo kuličky spadnou a už se zpátky nenafouknou. Když jsou kuličky zlatavé, vyndejte je, do každé z nich vytvořte špejlí otvor, aby unikla pára, a nechte vychladnout. Šlehačku vyšlehejte a přimíchejte k ní cukr a marmeládu. Vložte ji do zdobicího sáčku s úzkou trubičkou a do každé kuličky vstříkněte jahodovou šlehačku. Pak už jen vychladit, a je to!“
Z odpalovaného těsta se dělají také věnečky se žloutkovým krémem. Zkuste je podle článku Michal peče: Domácí věnečky.
Vanilkové crème brûlée od Jany Ch.
Na 4–5 porcí potřebujete: 430 ml smetany ke šlehání s minimálně 35 % tuku (koupíte v obchodech s cukrářskými surovinami, 40 % seženete i běžně v obchodech, já používám také tu), 5 žloutků, 1 vanilkový lusk, 4 lžíce třtinového cukru a mátu na dozdobení.
Postup: „I když se to moc nezdá, tenhle lahodný vanilkový krém, klasika francouzských dezertů, není vůbec nic těžkého, jen doporučuji si napřed přečíst celý recept :-). Nejdřív dejte vařit asi 2 litry vody a troubu rozehřejte na 150 stupňů Celsia. Šlehačku nalijte do hrnce, vanilkový lusk podélně rozkrojte, vyškrábněte z něj vnitřek a všechno vložte do šlehačky. Tu pak pomalu zahřívejte, a když se začne vařit, stáhněte ji z plotny.
Mezitím v misce promíchejte 5 žloutků (bílky můžete upotřebit na skvělé dezerty, recepty najdete v tomto článku) se 3 lžícemi třtinového cukru. Pak k nim za stálého míchání přilijte šlehačku a vše přeceďte. Pokud v krému zůstanou černá semínka vanilky, je to jedině dobře! Formičky na crème brûlée (já používám keramické formičky na muffiny a v případě nouze můžete použít i malé žáruvzdorné hrníčky) naplňte krémem, podle jejich velikosti vám dávka vyjde na 4–5 porcí.
Na dno většího pekáče nalijte vroucí vodu a do ní postavte misky s krémem. Hladina vody by měla být stejně vysoko, jako je krém ve formičkách. Pekáč pak opatrně vložte do roztopené trouby a nechte péct asi 30 minut. Pokud bude střed ještě trochu tekutý, přidejte 5–10 minut pečení nebo ho nechte ještě chvíli ‚dojít‘ v horké lázni. Nakonec na povrch krému nasypte vrstvu třtinového cukru a opalte flambovací pistolí nebo misky jednoduše vložte ještě na 5 minut do trouby zapnuté na funkci gril. Cukr se rozteče a vytvoří křupavou krustičku. Hotové crème brûlée ozdobte kouskem máty a podávejte vychlazené.“
Nápad se svařenou smetanou se vám líbí? Vyzkoušejte také klasiku italské kuchyně, panna cottu s malinovou omáčkou. Janin recept najdete v článku Souboj receptů: Dokonalé dezerty.
Další tipy na skvělé dezerty a moučníky, ve kterých nesmí chybět šlehačka, najdete v článku Sladká pokušení ze šlehačky.
Jak se vám líbí naše dnešní recepty? Vyzkoušíte některý z nich, nebo máte doma nějaké ještě lepší? Napište nám do diskuse pod článkem nebo na e-mail jana.ch@prozeny.cz. Vaše nejlepší recepty zveřejníme a odměníme drobným dárkem.