Článek
Na první pohled skleněné umyvadlo vypadá, že se vám při nešetrném zacházení rozsype pod rukama, ale s tloušťkou skla od 15 do 19 milimetrů se něčeho podobného rozhodně nemusíte bát.
„Kromě výhod, jakými jsou například odlehčený minimalistický design, možnost výběru z mnoha barevných provedení i tvarů, je významný i fakt, že skleněná umyvadla mají minimální hmotnost, a lze je tedy kombinovat s lehkými a stylově efektními konstrukcemi či nábytkem," říká manažer prodejny Mondo Ceramica Aleš Široký.
A proč zrovna skleněné?
Protože při zařizování koupelny můžete nechat plně rozvinout svou fantazii. Jedná se o sklo tvrzené, které snese oproti tomu běžnému větší zátěž. Jeho tloušťka se pohybuje kolem 1,5 centimetru, tedy dost na to, aby nádoba vydržela běžné koupelnové nehody… Pokud vám do umyvadla spadne z výšky kartáč na vlasy nebo kelímek na kartáčky, můžete zůstat v klidu. Samozřejmě je-li ten kelímek z těžkého kovu, asi by se kus skla odštípl nebo by sklo někde prasklo.
Čiré, barevné nebo vzorované
Velké plus představují skleněná umyvadla především v barevnosti. Některé modely se zabarvují už při výrobě skla, zde ale není barevná škála tak pestrá. Větší senzaci představují umyvadla, jejichž povrch výrobci stříkají speciálními barevnými spreji a na závěr se potírají lakem pro oslňující lesk a ochranu.
Ještě pestřejší paletu barev nabízejí umyvadla podlepená fóliemi. Ty mohou být jen „obyčejně“ jednobarevné, transparentní i světelně nepropustné, ale také vzorované. Toužíte-li po něčem výjimečném nebo přímo šíleném, můžete si koupelnu vybavit třeba umyvadlem v barvě krokodýlí kůže. Zkrátka skleněné umyvadlo můžete lehce sladit jak se stylem celé koupelny, tak se svou osobností.
„Skleněná umyvadla spolu s lesklými povrchy koupelnového nábytku a vhodně zvolenými doplňky dodají velmi moderní vzhled každé koupelně,“ tvrdí Jana Sloupová z firmy Perfecto Design.
Speciální úpravy skla
Kromě hladkého transparentního nebo barveného skla se můžete setkat také s umyvadly, jejichž povrch je hrubě pískovaný. Je to opravdu efektní úprava, která se však provádí jen na vnější straně umyvadla. Vnitřní strana, kde stéká voda, musí zůstat hladká, aby byla snadno omyvatelná.
Matného efektu se dosahuje takzvaným leptáním – povrch skla se naleptá speciálním roztokem, a vznikne sklo s matným pískovaným povrchem.
Určitě se teď ptáte „a co bezpečnostní kalené sklo, to pro výrobu umyvadel použít nejde?“… Ale ano, samozřejmě že jde. Tato úprava skla se ale dá použít jen na rovných plochách, umyvadla tedy musejí být hranatá. Jsou slepená z několika kusů, čtverců a obdélníků. U kaleného skla se v případě nehody nemusíte bát pořezání. Jedná se o bezpečnostní sklo, které se při rozbití roztříští na miniaturní neostré kousky.
Některé typy skleněných umyvadel mají navíc speciální povrchovou úpravu s obsahem teflonu, která zabraňuje usazování vodního kamene a odpuzuje vodu. Tvrzené sklo, ze kterého se nádoby vyrábějí, se navíc pyšní zvýšenou odolností proti poškrábání. Kapky vody tak nezůstávají na povrchu, ale stékají do odpadu a nezanechávají na umyvadle zaschlé mapy.
Tak co, už jste vzaly sklo na milost? Nebojte se ho, není tak křehké, jak vypadá a jeho smyslnost vám bude dělat radost každý den.