Článek
Sítě proti hmyzu jsou nejúčinnější přirozenou ochranou, a navíc se svým designem stávají elegantním doplňkem oken a dveří.
Kvalitní produkty jsou vyrobeny ze sklolaminátového vlákna s ochranným PVC potahem v šedé, bílé nebo černé barvě. I když by se mohlo zdát, že přes černou barvu neuvidíte, není tomu tak. Sítě jsou průhledné a je skrze ně dobře vidět. Seriózní výrobci na sítě poskytují záruku 4 až 5 let a jejich životnost se pohybuje okolo 20 let.
Věnujte pozornost rámům
Pokud zvolíte také odpovídající barvu rámu, jsou i zvenku téměř neviditelné. „Barvu rámu si zákazník může vybrat z několika desítek barevných provedení. Rovněž lze volit z různých profilů, typů těsnění nebo doplňků – jako například vyztužené rohy nebo zavírání na magnet,“ informuje David Žabčík ze společnosti Climax. „Stejně jako ostatní typy může být i dveřní síť upravena pro alergiky. Postačí použít speciální protipylovou síťovinu,“ dodává David Žabčík.
Co můžete mít
Sítě se rozdělují podle provedení rámů. Pevný rám je vhodný pouze do oken, ve speciálním provedení jej můžete mít i pro takzvané anglické dvorky. (Sklepní okna se světlíkem pod úrovní země.)
Posuvné modely jsou určené především na dveře francouzské a s posuvným mechanismem. Lze je instalovat do otvoru šíře až 3,4 metrů. Integrovaná kolečka v rámu sítě zajišťují při manipulaci hladký a tichý chod. Rolovací sítě mají všestranné použití. Hodí se do oken – i střešních – a do dveří. Elektrické provedení zvládne manipulovat až se 3000 mm šířky a až 3600 mm výšky sítě.
Pro velké plochy je tu plisé
Provedení plisé je výhodné v tom, že vás neomezuje v procházení. Toto bezbariérové řešení se užívá pro jednokřídlové nebo vícekřídlové dveře. Vodicí lišty jsou opatřeny těsnicím kartáčkem, aby se zabránilo proniknutí hmyzu odspodu.
Řešení pro atypická okna
Také do oken atypických tvarů si můžete sítě proti hmyzu pořídit a v sezoně mít v pohodě otevřené okno a rozsvícené světlo. „Výrobci vám sítě vyrobí na míru, podle potřeb vašeho okna,“ říká Jaroslav Koritenský ze společnosti Atypy. „Zvolíte-li kvalitní rám z extrudovaného hliníku, vydrží i mrazy a nemusíte je z oken na zimu odstraňovat,“ upozorňuje odborník.
Nalepovací výrobky a moskytiéra
Podle typu a provedení můžete mít levnější druhy sítí, které zakoupíte v obchodních řetězcích a nalepíte je do rámů obvykle na suchý zip. Modely do dveří bývají v lemech opatřené magnety. Jakmile projdete dveřmi, tkaninové pruhy se postupně v celé délce uzavřou.
Pokud sítě v oknech nemáte, na terasu, balkon i nad postel přijde vhod moskytiéra, která alespoň zabrání bodavému hmyzu, aby vás obtěžoval při relaxaci.
Tipy, jak ošetřit hmyzí bodance, najdete v článku Co platí na štípance od hmyzu? Tyhle babské rady fungují!. Přečtěte si také Mouchy, mravenci, komáři: Doma už vás nebudou obtěžovat!.
Jaké prostředky proti hmyzu používáte doma vy? Volíte raději chemii?