Článek
Nabídky nábytkářských firem jsou skutečně bohaté a zdá se, že na trhu nechybí snad vůbec nic. Jenomže v okamžiku, kdy začnete vybírat konkrétní pohovku, zjistíte, že právě taková, jaká by se vešla do vašeho obýváku, prostě schází. Zkusme společně najít pohodlnou dvojmístnou sedačku. Jaká by měla být a na co se zaměřit při rozhodování?
Vybírejte kvalitu
Při volbě konkrétního typu pohovky se samozřejmě v první řadě řiďte prostorovými možnostmi obýváku. Stejnou pozornost byste ale měli věnovat způsobu zpracování. Kvalitu pohovky určují tyto čtyři parametry:
- vnitřní konstrukce
- výplňová hmota
- čalounický materiál
- řemeslné provedení
Zároveň také zvažujte váš životní styl, protože jiný gauč potřebuje mladá single žena a jiný rodina se dvěma dětmi.
Kolik pohovka unese
Nosné části, tedy ty, které jsou skryté pod čalouněním a výplní, se vyrábějí buď tradičním způsobem z tvrdého dřeva, anebo z kovu (bývají o poznání lehčí). Na doplňkové části pohovky vytvářející konečný vzhled solitéru mohou být použity i jiné materiály, například překližka anebo odolné plasty.
Důležitým komponentem vnitřní konstrukce je kvalitní a odolné odpružení sedáku. Uvědomte si, že tato plocha je při každém dosednutí namáhána pádem dospělého lidského těla o průměrné hmotnosti 80 kg z výšky zhruba jednoho metru. Pokud nábytku odpružení schází a polštáře jsou umístěny přímo na pevnou desku, jeho životnost se výrazně snižuje.
Nejkvalitnější odpružení nabízí kombinace ocelové pružiny spolu s vrstvením kvalitního úpletu, speciálního rouna a pěnové výplně.
Nejpohodlnější sezení ale nabízí takzvané dvojité pružení, to znamená, že pod sedákem jsou použity úplety anebo pružiny a v samotném sedáku ještě speciální bonelové pružiny.
Pro pohodlí i životnost
Pro výplň sedáků, opěrek a masivních područek se používají zpravidla nejkvalitnější polyuretanové pěny a drtě s různou objemovou hmotností a pružností. Na bocích a v místech, jež nejsou systematicky namáhána, jsou jen tenké vrstvy výplňových materiálů.
Komfortní sedačky nabízejí spojení pěnové výplně s kachním peřím. To zaručuje nejenom značné pohodlí při posezení, ale také stálost tvaru a nízkou hmotnost. Kromě již zmiňovaných polyuretanových pěn se pro dosažení většího pohodlí používá také pěna latexová, kokosové vlákno či polyesterové kuličky.
Jaké vybrat čalounění
Jednoduché pravidlo zní: nenechávejte se ovlivnit módností ani radami kamarádek, ale dávejte přednost životnosti, kvalitě, a hlavně nadčasovosti. Samozřejmě také stylu vašeho obýváku a individuálním potřebám.
Každý materiál a styl má své přednosti a najde si své vyznavače. Asi nejžádanější a nejkrásnější jsou a stále budou pohovky s koženým čalouněním. Přírodní useň vyvolává dojem luxusu, ale jako materiál je i nesmírně odolná a praktická, tedy ta pravá. Koženka nikdy nedosáhne takových vlastností a bývá často zatracována.
Textilní čalounění nabízí prakticky neomezené možnosti při výběru barev a vzorů. Velkou výhodou je relativně snadné čištění potahových látek. Některé se dají sejmout, a dokonce i vyprat. Spíš se ale doporučuje odborné vyčištění. Předejdete tím riziku sražení anebo nechtěného obarvení materiálu. Jsou ale i další možnosti, jak si poradit se znečištěným čalouněním.
Kvalita provedení
To, co můžete nejsnáze posoudit na první laický pohled, je kvalita, pravidelnost a přímost prošití. Dalšími parametry určujícími kvalitní řemeslné zpracování jsou čalounění dna a pravidelnost řasení či vypnutí potahu. Pokud má pohovka některé vnější pohledové části dřevěné či kovové, všímejte si také vypracování detailů uchycení a kvalitu lakování.
Někteří výrobci nabízejí možnost atypických změn například čalounění z vlastního materiálu, úpravu rozměru anebo vnitřní výplně.
Jste spokojeni se svou sedačkou, nebo byste měnili?