Článek
Být architektem může být někdy pěkně těžké. Zvlášť když vás požádá majitel pozemku v blízkosti hlavní silnice, kde proudí auto za autem, že by zde chtěl vytvořit krásný dům se spoustou prosklených ploch, kde si užije klid, ticho, zeleň a soukromí. Že to jde, se nyní můžete přesvědčit sami!
Neprůhledná zeď skrývá ráj
Oddělit dům od rušné ulice a dopřát zde majitelům maximum soukromí – to byl prvotní úkol architekta Zdeňka Rýznera ze studia OK Plan Architects. Za dva roky rodina bydlela. „Návrh a plány se všemi legislativními a schvalovacími procesy u podobných projektů trvají téměř půl až tři čtvrtě roku. Samotná realizace pak v tomto konkrétním případě probíhala rok a čtyři měsíce,“ doplňuje Zdeněk Rýzner.
Naštěstí se silnice nacházela na severní straně parcely, a tak bylo možné umístit do této části zázemí domu, kterému stačí pouze malá okna. Kromě garáže a potřebných technických místností se zde nachází i prádelna a šatna a také sauna s odpočinkovou zónou. Ti, kdo se raději zapotí jinak, mají k dispozici společenskou místnost s kulečníkem. Díky velkým proskleným oknům, které z ulice nejsou vidět, neboť je ukrývá a klid zde zajišťuje atrium, ji lze za hezkého počasí zcela otevřít.
Stavba je umístěná ve svahu, a tak se majitelům nabízel dostatečný prostor na druhé straně, kde mohly vzniknout dostatečně osvětlené a otevřené obytné místnosti.
Tady se omítka se na fasádě nenosí
Ačkoli se stavělo z tradičních materiálů, jako jsou cihly, minerální vata na zateplení a stropy ze železobetonu, z ulice je „představené“ malé atrium z oranžových polykarbonátových desek. Fasádu zde tvoří černé laminátové desky a částečně i modřínová prkna.
Uvnitř atria vznikl prostor na zahradu v japonském stylu a přes krytou terasu odtud dojdete i na hlavní zahradu s terasou a bazénem na druhé straně domu. Ani zde nenajdete klasickou omítku. „Prakticky celou jižní fasádu prvního nadzemního patra tvoří prosklené stěny v hliníkových profilech nadstandardních rozměrů tři krát dva a půl metru. V létě se dají maximálně otevřít, a tím se propojí interiér s exteriérem, v zimě zase majitelé ocení jejich vynikající tepelněizolační vlastnosti, které brání úniku tepla z místností,“ říká Miroslav Culka ze společnosti Dafe-Plast zastupující značku Schüco, od níž prosklení pochází.
Jeden ostrůvek nestačí
Místnosti mají výhled na jižní stranu, dům nabízí celkovou obytnou plochu 250 metrů čtverečních. Na ně architekt Zdeněk Rýzner umístil kuchyň s obývacím pokojem a další čtyři ložnice. Interiérové zařízení odpovídá tomu, že zde dochází k maximálnímu propojení se zahradou. A to především ve zvolených materiálech a barvách. Podlahy včetně koupelny jsou dřevěné, barvy kopírují odstíny ze zahrady – neutrální bílou, hnědou či šedou tak doplňují například hráškově zelené židle v jídelně.
Velký obytný prostor přímo lákal k tomu, zvolit sem ostrůvkovou kuchyň, i když v tomto prostoru jsou ostrůvky dokonce dva. Kuchyňská linka je zčásti vestavěná ke stěně. Přičemž vestavěná je to správné slovo, protože vyplňuje celý prostor zleva doprava a odshora nahoru. Z boku ho lemují vysoké skříňky s integrovanou chladničkou a mrazničkou na jedné straně a nad sebou umístěné trouby a kávovar na druhé. Uprostřed zbylo dost místa na varnou a pracovní plochu i úložné prostory, které najdete i pod stropem. Ani centimetr zde nepřišel nazmar.
Mycí centrum – tedy dřez a myčka – je v ostrůvku. Aby na ně nebylo vidět z obývacího pokoje, kryje ho zvýšená bočnice, sloužící zároveň jako odkládací plocha nebo malý domácí bar.
V místnosti je však vidět ještě jeden „ostrůvek“ v obývací části, jsou v něm zasazena krbová kamna.
Pracovna pana kapitána
Zajímavým prvkem a ozdobou celého domu je pracovna, která se nachází „na střeše“ tohoto patra. Má kruhový tvar a je vytvořená jen z lehké ocelové konstrukce, zatepleného polykarbonátů stříbrné barvy a opět velkých oken Schüco. Terasa kolem ní je osázena zelenými rostlinami. Pracovna majiteli poskytuje nejen originální tvůrčí prostředí, ale i krásný výhled jak do okolí, tak na velkou zahradu s polozastíněnou terasou a bazénem s opalovací plochou. O tom, že je dům promyšlený do posledního detailu, svědčí to, že terasu a opalovací plochu kolem bazénu tvoří palubky z modřínu, které jsou použité i na fasádě směrem do ulice.
Dům na Vysočině je jeden z několika zajímavých, které u nás v posledních letech vznikly. Zde jsou další: Rekonstrukce domu za tři miliony, Jak se bydlí v domě bez schodů? a Dům, kde se nemusíte zouvat.
Očekávali byste, jaká krása se skrývá za nepropustnou zdí do ulice? A líbilo by se vám více u bazénu, nebo byste si raději užívali výhled z pracovny majitele?