Článek
Prostorná litinová nebo dřevěná vana připomínající necky na namáčení prádla, bytelný nábytek z masivního dřeva, který jako byste po letech objevili v zastrčeném koutě půdy, proutěné koše na prádlo, tradiční tvary sanitární keramiky i baterií s neopakovatelnou letitou patinou... To vše neodmyslitelně patří k interiéru koupelny v rustikálním duchu. Zde na vás dýchne voňavé dřevo a klidná atmosféra domova, která nepodléhá módě ani momentálně vládnoucím trendům.
Co je rustikal?
Selský, venkovský, rustikální – s takovými označeními se setkáte, chcete-li vystihnout jedinečný styl místností neboli světnic venkovských stavení, v kterých před desítkami či stovkami let žili pradědečkové a prababičky. Rozhodně však není pravdou, že rustikální zařízení domova se hodí pouze na chalupu a že ho dneska těžko seženete.
„Každý renomovaný výrobce v současnosti nabízí širokou škálu výrobků, tedy například i van a sprchových vaniček jak v moderním, tak rustikálním provedení, aby uspokojil všechny zájemce,“ říká Jaroslav Řehůřek ze společnosti Kaldewei. Pokud po takové koupelně toužíte, stačí jen vybrat pravý nábytek, stylově tvarovanou sanitu a vše sladit s vhodnými doplňky. Zde je návod, jak na to.
Umyvadlo, vanu, popřípadě také toaletu volte jednoduše v bílém provedení nebo ze dřeva. Máte-li dostatek místa, dopřejte si Luxus v koupelně: vana uprostřed!. Stát může přímo na podlaze nebo na stylových nožičkách.
Jako doplňky do takové koupelny poslouží výrobky opět ze dřeva, z přírodního kamene nebo z černě a bíle lakovaného kovu – věšáky, poličky, zrcátka v dřevěných rámech i proutěné košíky na drobnosti vykouzlí v místnosti atmosféru dávných časů.
Konečný výběr stylu záleží jen na vás. „Někdo preferuje spíš koloniální styl, jiný zase domácí klasiku, někomu se líbí barva černá, jinému modrá, tak ať si vybere tu svou," říká Petr Novotný ze společnosti Projekt 1980 a pokračuje: „Snad jediným objektivním důvodem, který ovlivní styl koupelny, jsou její rozměry. Ve velké koupelně je možné použít rozmáchlý design se samostatně stojícími prvky, do menší je třeba volit užitečně a kompaktní prvky."
Masiv do vlhka?
Materiál, tolik typický pro rustikální interiéry, je masivní dřevo – dub, ořech, borovice, buk i olše. Aby však nábytek ve vlhkém prostředí koupelen dlouho vydržel v neporušeném stavu, musí být jeho povrchu věnována náležitá péče – nejčastěji se lakuje nebo moří do nejrůznějších odstínů.
Dřevo musí být také impregnované, a to v několika vrstvách, neboť stále pracuje. Právě impregnace a další ochranné nátěry zaručí jeho barevnou i tvarovou stálost. Pro zvýšení autenticity vzhledu bývá dřevěný povrch před svou finální úpravou navíc ještě opatřen patinou nebo upraven drásáním, což s sebou nese žádoucí dojem letitého opotřebování.
Jinou variantu představuje také imitace přírodního dřeva, která si v mnohém nezadá s originálem, a navíc je cenově dostupnější. Více se dočtete v článku Koupelna snů: Celá ze dřeva!.
Stěny a podlaha jako ze statku
Venkovská koupelna mívala zpravidla stěny vybílené vápnem, proto i vy byste měli zvolit bílou barvu, kterou doplníte barevnými obklady. Mezi žádané odstíny patří často šedozelená, námořnická modrá či hnědočervená, nebo pastelové odstíny evokující rozkvetlé truhlíky a záhony kolem domu. Dobrou volbou jsou takové série, které evokují staré vesnické obklady s nerovným okrajem a mají spoustu na první pohled patrných „chyb“ – nejsou stejné ani v barvě, ani v otisku na povrchu.
Na podlaze pak vyniknou dlaždice připomínající chladný kámen nebo cihly, které můžete před umyvadlem a vanou pokrýt ručně tkaným koberečkem.
Líbí se vám rustikální koupelny, nebo dáváte přednost jednoduché moderně? Řekněte to ostatním v diskusi pod článkem!