Článek
Imunitní systém je neustále atakován nejrůznějšími vlivy – stresem, výkyvy počasí, životosprávou i fyzickou námahou. Proto je tolik důležitá prevence chorob s pravidelným posilováním a otužováním těla.
A i když během všedních dnů moc času na účinnou relaxaci nezbývá, sprcha je komfort, který si můžete dopřávat opravdu neomezeně. Stačí vyměnit běžnou hlavici za některou s nastavitelnými masážními programy, a koupelna se během okamžiku stane vlastním lázeňským zařízením.
Voda léčí
Omývání těla nebo jen samotných končetin tekoucí vodou dělá organismu nesmírně dobře, a podle způsobu použití působí jako uklidňující, uvolňující, nebo stimulační program.
Podstatou hydroterapie jsou tlakové a teplotní stimuly, kdy se střídají teplé a studené proudy vody, a právě změna teploty nechává tlakové impulzy v plné míře vyniknout. Při sprchování po ránu se doporučuje nejprve teplá voda a potom studená spolu s lehkou masáží celého těla. Večer je pořadí opačné, začněte chladnou a zakončete teplou masáží.
Osvěžující masážní sprchování
Už i s obyčejnou sprchou bez programů, pouze střídáním teplé a chladné vody, si můžete dopřát jednoduché osvěžení a masáž. Ovšem hlavice s přepínáním programů jsou vyšším, a hlavně funkčnějším stupněm relaxace. Zpravidla bývají ruční, pouze s možností upevnění v držáku. Příjemná je i masážní hlavová sprcha pevně umístěná ve stojanu nebo stropním podhledu. Nejvyšším, ale také finančně nejnáročnějším stupněm relaxačního sprchování jsou masážní kabiny se směrovatelnými tryskami.
Sprchové hlavice mívají různé systémy přepínání programů. Nejběžnější je pomocí prstence, kdy otáčením posouváte vnitřní mechanismus k tryskám. Pohodlnější a přesnější je tlačítkové přepínání, zde je ale třeba pečlivě vybírat podle výrobce, protože laciné napodobeniny patentovaných systémů nedokážou zaručit dlouholetý a bezchybný provoz.
„Na trhu je široká nabídka terapeutických sprchových hlavic. Pro někoho znamená masážní sprcha bodavé jehličky, jak je znáte z aquaparků, pro jiného silnější tlak většího proudu vody, takový, jaký si představíte pod exotickým vodopádem, a někdo dá přednost relaxaci v jemné vodní mlze. Masážní hlavice dokážou všechny tyto funkce kombinovat a přidají i klasický proud, který se hodí pro běžné sprchování,“ říká Ing. Ivana Nová, specialistka sítě studií Koupelny Ptáček.
Šetřete vodou
Aby byla hydroterapie účinná, měla by trvat několik minut (ideálně 15 až 20). Mohlo by se zdát, že postáváním ve sprše za dlouhé minuty proteče spousta vody. Výrobci hlavic ovšem myslí ekonomicky i ekologicky a instalují do svých produktů omezovače průtoku. U levnějších hlavic, které touto funkcí nedisponují, si můžete regulátor vody instalovat samostatně.
„Spořič se montuje mezi sprchovou hadici a baterii. Standardní a optimální je nastavení na průtok 10 l/min, ale regulátor umožňuje i další individuální nastavení, včetně velmi úsporného průtoku 8 l/min. Cena těchto spořičů se pohybuje kolem 300 Kč. Další variantou dodatečného řešení je sprchová hadice s instalovaným spořičem. Také tu lze nastavit na různý stupeň průtoku vody. Její cena je kolem 700 Kč,“ doplňuje David Holejšovský majitel obchodu Sanita.
Ještě větší relax než pod sprchou si užijete ve vířivé vaně a bazénu. Jaké můžete mít, uvidíte zde. A pro zvýšení komfortu a dobré pohody si dopřejte i pěkné a měkoučké podložky či funkční závěsy. Podívejte se tady, jaké jsou právě trendy.
Dáváte přednost sprše, anebo se radši koupete ve vaně plné vody?