Článek
Proužky jsou oblíbené na textilu, na nádobí, na obkladech koupelen i na tapetách, kde se uplatňují v decentních jemných i výrazných kontrastních barvách. Kde ještě jinde můžou zdobit?
Zázračné proměny prostoru
Máte nízký strop? Použijte výmalbu nebo tapetu se svislými pruhy. Ty dokážou prostor opticky zvýšit, ale také zúžit. Naopak pruhy použité horizontálně úzkou místnost na pohled rozšíří. Jak s nimi pracovat na stěnách, aby místnost byla skutečně šik a nevytvořili jste tu pruhovaný chaos, si přečtěte v článku Proužkománie ovládá i bydlení.
(Ne)chcete divočinu?
Zdá se vám použití pruhů na velkých plochách příliš divoké nebo máte malou a poněkud ponurou místnost? Pak volte osvědčené béžové, šedé a bílé barvy a kombinujte je s růžovými, fialovými, zelenými, žlutými a světle modrými pastely, kterými v pokojích vytvoříte útulnou atmosféru.
„Při výběru barvy je třeba opatrnosti," upozorňuje Přemysl Hejtmánek z firmy Donate. „Pokud ale chcete mít pouze jednu barevnou zeď v místnosti, můžete si dovolit popustit uzdu fantazii, protože pak jednoznačně plní funkci dekorativní plochy. Totéž platí o výrazných či vzorovaných tapetách,“ dodává.
Zkuste výrazné barvy a vzory květin
Ve světlých a větších prostorách si můžete dovolit použít výrazné a syté barvy – červenou, žlutou, oranžovou. Černobílá kombinace působí elegantně. Nebojte se pruhy kombinovat s květinovými dekory, které nechají vzor ještě více vyznít a celkový efekt bude velkolepý.
Pokud nechcete mít pruhy na stěnách, určitě poslouží na menších kobercích, běhounech, na polštářích nebo závěsech. „Textilie s pruhy mohou tvořit i optický předěl jednotlivých zón v místnosti a rozdělit dlouhé prostory," vysvětluje František Touška z oddělení textilí OD Ikea a doplňuje: „Tento vzor je vhodný také v případech, kdy chcete nechat vyniknout designový prvek nebo zdůraznit moderní styl vybavení."
Nábytek volte obezřetně
Zatímco tapety nebo výmalbu stěn můžete obměnit velmi rychle, nábytek vybírejte opatrně. Je to investice na celá léta. Pruhy se na něm objevují převážně v podobě vkládaných pásů do dveří šatních skříní, na čelních plochách zásuvek nebo jako rozmanité bordury. Tradiční jsou pruhy skládaných prken v dekoru kuchyňských dvířek a u dalšího nábytku.
V oblibě jsou i pruhované sedačky. Ale i tady platí zásada použití tohoto designu – nábytek může opticky zvětšovat, rozšiřovat nebo zmenšovat. Ideální je proto kombinace jednobarevného základu a pruhovaných doplňků – polštářů, podnožek či taburetů a křesel.
Bytové doplňky a nádobí
Punc originality interiéru nejsnáze vtisknou drobnosti, jako jsou dekorace a nádobí. Jestli se vám ale veselé proužky nezamlouvají, vyberte si jiné vzory, třeba květiny, jak působí v interiéru uvidíte zde. A nebojte se, nepatří pouze k jaru.
Líbí se vám dekor pruhů v interiéru? Jaký je váš názor?