Článek
Teoreticky lze na balkoně pěstovat skoro všechno, realita však může být složitější. Nepatříte-li mezi zkušené zahrádkáře, držte se raději při zemi a volte květiny, bylinky a některé druhy zeleniny. Přichystali jsme pro vás i seznam těch, které vám na balkoně vydrží!
Připravte si podmínky
Nejprve zajistěte rostlinám zázemí – vyberte vhodné nádoby, substráty pro konkrétní druhy rostlin (například pro balkonové, pro zeleninu a podobně), myslete na zálivku. „Čím více zeminy nádoba pojme, tím lépe. Velkým pomocníkem jsou rovněž samozavlažovací truhlíky. Do všech nádob doporučuji přidávat složku, která pomáhá udržet vlhkost v půdě, například hydrogel,“ radí Mirka Paclová z firmy Hortiservis CZ. Semínka a sazenice se dají koupit ve specializovaných obchodech – semenářstvích, v některých zahradnictvích, v zahradnických prodejnách a centrech i v hobby marketech.
Vybíráme květiny
Na balkoně můžete pěstovat spoustu okrasných rostlin. „Například rovnou lze vyset do truhlíku nízké aksamitníky neboli afrikány, lichořeřišnice, hrachory i nízké slunečnice,“ dává tipy odbornice. Kdo chce květy v nejčasnější možné době (tento údaj najdete na sáčku se semínky), může teď některé rostliny předpěstovat ze semínek doma, na okenním parapetu, a sazenice pak vysadit ven.
Stejně tak si však sazenice nebo už celé rostliny můžete koupit. Zkuste například aksamitník drobnokvětý žlutý, červený nebo i oranžový, lichořeřišnici Bijou Double, slunečnici Pacino mix... Pro všechny sazenice – ať okrasných, nebo užitkových druhů – a hotové rostliny platí, že ven by měly přijít až „po zmrzlých“, ve druhé polovině května.
Čím se řídit?
Květiny si vybírejte i podle jejich nároků na slunce nebo stín. Například muškáty, petúnie (třeba neobvyklé tmavé barvy Debonair Black Cherry F1) nebo bidens patří na slunce, kdežto do polostínu fuchsie, zvonečky, kejklířky, bakopy. A stín zvládnou hlíznaté a převislé begonie (například odrůda Chanson F1). Ty tedy lze využít na severně orientovanou stranu, stejně jako třeba břečťan, popínavé hortenzie, bohyšky, psí víno, konvalinky nebo moud (Plectranthus).
Zelenina a bylinky
Zkušený pěstitel zvládne i menší ovocný stromek, naopak začátečník listové saláty. Pokud už máte saláty za sebou, pokročte dále a zkuste pěstovat podle doporučení Mirky Paclové. Hledejte odrůdy, které jsou vhodné k hrnkovému pěstování.
- rajčata = výsadba ze sazenic (odrůda Tumbling Tom Yellow)
- papriky = ze sazenic (odrůda Hamík)
- kedlubny = ze sazenic
- feferonky = předpěstovat ze semínek nebo výsadba ze sazenic (odrůdy Foxta, Kordara)
- tykve = přímý výsev od konce dubna, sazenice od května
- keříčkové fazole = přímý výsev od konce dubna
- baby karotka = přímý výsev v dubnu i květnu
- baby červená řepa = přímý výsev v květnu
- ředkvičky = přímý výsev v dubnu
- petržel naťová i kadeřavá = přímý výsev od dubna, nebo ze sazenic
- kopr = odrůda Compact, přímý výsev od dubna
- saláty (směs Salátová mísa) = přímý výsev od dubna, sazenice ve druhé půlce května.
A na co hlavně myslet? Na zálivku a slunce. Každý den kontrolujte zeminu, nesmí proschnout, a slunce potřebuje všechna zelenina i bylinky. Polostín zvládnou některé bylinky, ale stín nemá rád nikdo – vy snad ano?
A co se povedlo vám vypěstovat na balkoně?